Врез: Щоб оцінити закордонні цікавини, варто знати свої, українські. А вони часто хвилюють навіть дужче. Нам, «професійним туристам», Вінниччина подарувала безліч відкриттів. Ділимося побаченим!
Країна: Україна
Автор: Ірина Горобець
Фотограф: Ірина Горобець

Щоб оцінити закордонні цікавини, варто знати свої, українські. А вони часто хвилюють навіть дужче. Нам, «професійним туристам», Вінниччина подарувала безліч відкриттів. Ділимося побаченим!

Високі дзвіниці та глибокі катакомби, старовинні вулички і зелений Південний Буг, старожитності й досягнення космонавтики, традиційні смаколики та об’єкти сучасного креативу, унікальні історичні постаті й душевні сучасники… Таким постало перед нами Поділля.

Місто ідей

Обираючи маршрут, часто керуємося стереотипами. З чим асоціюємо Вінницю? Зі світломузичним фонтаном? Водограї, як їх тут називають, не працювали з причин карантину, проте у Вінниці знайшло­ся багато інших принад.
Місту вже шість із половиною століть, його назва походить від «віно» — «посаг», «подарунок». Тут змінили один одного кіль­ка замків під захистом литовських князів, польських лицарів і українських козаків. Адже це був форпост Європи на межі з Ди­ким Полем. І водночас — перетин торгових шляхів, на його ринках лунали десятки мов. Безліч ідей, рецептів і новинок століттями стікалися сюди. Тому й нині є чимало ідей для туризму.
Загалом Вінниця здалася дуже комфорт­ною і затишною. Алеї, садки, парки, вело­доріжки, фонтани, ліхтарі — усе це створює особливу ауру гостинного, дружнього міс­та. А ще тут дуже чисто і транспорт ходить по хвилинах!

Із дзвіниці в катакомби

Свідченням стародавніх часів для нас стали вінницькі Мури — залишки серед­ньо­вічних укріплень. А настання багатших часів символізували давні храми на чолі з колишнім домініканським костелом (XVII) — ошатним православним Спасо-Преображенським кафедральним собором ПЦУ. Окрім його чудових розписів та ікон, я угледіла в почесній рамці український переклад достопам’ятного Томосу Української православної Церкви. Ви читали? Я — так! Із висоти соборної дзвіниці було видно всю затишну Вінницю.


Часи міського процвітання втілила ар­хітектурна «візитка» Вінниці — струнка вежа Артинова в самому її центрі. Спору­ду називають ім’ям міського архітектора, яким на початку ХХ століття був Григорій Артинов. Пожежну «каланчу» він створив у образі ратуші з годинником, звів чимало модерних будинків у середмісті. Пам’ятник зображує Артинова на лавці, на спин­ці якої закарбовані його витвори.


Францисканський костел Пресвятої Діви Марії Ангельської (1760) зведений у стилі тосканського бароко. Під ним про­лягли підземелля, яким ніхто не знає краю. І тим страшніше, коли розповідають про ченця-капуцина, котрий зварився в каза­ні з пивом, надихавшись хмільних випарів, і його привид нібито блукає переходами. Додавали відчуттів доволі ветхі підлоги мо­настирських келій і комунальних квартир над головою — звідти, певно, можна про­валитися в минуле… У примарному світлі ліхтариків виринали старовинна піч, скле­піння казематів, підземні ходи. Ті ходи за­довго до монастирів і храмів давали змогу ховатись і несподівано нападати на ворога. У темряві уява малювала то ченців, то озбро­єних оборонців…
Обід у чеському ресторані «Vltava» вда­ло підтримав таємничу атмосферу.

 

Ластівкою на природу

Прогулянка Південним Бугом занурила у світ, сповнений сонячного світла, сві­жос­ті, зелені та небесної блакиті! Запросив на борт теплоходик із романтичною назвою «Моя ластівка». Якщо дивитися лише на близькі береги, то поїздка видас­ться п’яти­зірковою. Тільки заради неї вар­то приїха­ти до Вінниці. Додавало романти­ки місце­ве повір’я: загадаєш тричі одне й те саме бажання під трьома мостами — воно неод­мінно збудеться. Поживемо — побачимо…

А головне побажання тутешніх мешкан­ців до туристів написане по-голлівудсь­кому величезними літерами на схилі пагор­ба: «Не смітити!». Сподіваюся, попереджен­ня діє.

 

Вінницький Франкенштейн і мила Міла

Екскурсія до музею-садиби хірурга Ми­коли Пирогова полоскотала нерви. Вража­ли численні розтини людського тіла — і замальовки, і заспиртовані реальні експо­нати. За 46 років практики Микола Івано­вич заради науки зробив розтини 11 000 трупів… Забальзамоване тіло самого світила медицини нам показали в родинній усипальні.
Пирогов є «титульною» постаттю Вінниці: батько воєнно-польової хірургії, тво­рець першого атласу топографічної анато­мії людини, засновник Товариства черво­ного хреста... Національний музей його імені включає дбайливо музеєфікований будинок науковця, музей-аптеку з прий­мальнею та операційною, церкву-усипаль­ню і парк, де збереглося дерево, посадже­не самим Пироговим.


Несподівано життєствердну крапку в екскурсії поставила граційна панянка у старовинному вбранні, яку ми зустріли у пироговському парку. Історична блогерка Міла Поворознюк знайомить із життям та модою минулого. Має понад 50 диво-костюмів, більшість яких пошила сама!

 

Із провінції в космос

Подорож у часі продовжилась у ресторації «Нова провінція» смаколиками у ста­росвітських інтер’єрах. Ми вперше скуш­тували тут подільське сало, яке потім су­проводжувало нас усю поїздку. Це не про­заїчна «закусь», а витвір агрокультури та кулінарного мистецтва. На Вінниччині поросят випоюють сироваткою, додають їм у корм деревій та лободу і взагалі підхо­дять до цієї справи за наукою, традиціями та зі смаком.
Від приземленого — до високого, із ми­нулого — у майбутнє. Насичений екскур­сійний день завершився прогулянкою по проспекту Космонавтів до водограю «Со­нячна система».

 

Авто, мото, вело, фото…

Вінницький трамвай — один із тутешніх брендів. Виставка вагонів різних епох у Музеї вінницького трамвая та прогулян­ка на ретротрамваї допомогли повніше від­чути історію.


Військову авіатехніку посто неба пред­ставив Музей Повітряних Сил Збройних Сил України. У ньому аж 2800 експонатів: 21 літак і гелікоптер, засоби протиповітря­ної оборони на чолі з гігантською ракетою «Піонер», апарати із Книги рекордів Гіннеса... Найбільша авіаекспозиція в Украї­ні. Розташована вона на території Коман­дування Повітряних Сил, куди можна по­трапити лише з офіційними екскурсіями. Викликають гордість розповіді про перемоги тутешніх льотчиків. Наприклад, Ми­кола Коваль 1996 року на найпрестижнішому в світі авіашоу «Air Tattoo» виборов титул «Суперкороль повітряного простору», отримав нагороду з рук королеви Єли­завети ІІ та щорічні запрошення на монар­ші врочистості. А 2019 року його учень Юрій Булавка теж у Великій Британії пере­міг на «RIAT–2019».


Антураж змінився на жартівливий, хо­ча теж мілітарний, замість ракет з’явилися страви. Історичний паб «Кінь у Протигазі» зустрів ароматними ратафіями й форшма­ком «Єрусалимка», чорними варениками із судаком, завиванцями та іншими стравами ХІХ століття. Борщ був закислений вишнями й містив копчену грушку! А до чого тут кінь і протигаз? Заклад оформле­но у стилі Першої світової війни, тож фото вояків, коней і віслюків у протигазах і без — в асортименті.
Розбавила це ретромілітарі екскурсія «Вінницькі садки». Її авторка Катерина Ружило відкрила нам старі вулички. Розпо­віла про те, що місто, ще коли було невеличким, мало аж 60 бібліотек. Розказала про цензуру на одяг і ліміт на гудзики, про підземну річку, про книжковий ліфт і віллу «Скеля»... І про тутешнього художника світового рівня Натана Альтмана — це те­пер його знають за портретом Анни Ахма­тової, а колись Ахматова вперше стала ві­домою за портретом роботи Альтмана.


Завітали до двох унікальних для Украї­ни збірень — Музею моделей транспорту із 6000 мінікопій та Музею української марки Якова Балабана з колекцією, зібра­ною філателістом із Нью-Йорка.
А далі був «АвтоМотоВелоФотоТелеРадіоМузей» із реальними експонатами: від прасок на вугіллі до рідкісних машин. Приватне зібрання представляє понад 100 предметів і механізмів, які діють і які дозволено чіпати. Можна було посидіти за кермом авто, зробити селфі у військовій формі різних часів і народів... Фотосесія завершилася танцями!


Після смачної вечері у плавучому пабі «Вінницька реберня» ми проїхалися дуже романтичним транспортом — венеційсь­кою гондолою. Вечірнє місто, погойдуван­ня хвиль, юнак із веслом, музика, ажурна парасолька для селфі… «О, Віннеція!».

 

Дворянські гнізда

Вінниччина почала нам відкриватись із селища Вороновиця. І теж не без небес­ної техніки.
Селище давнє, XVI століття, має залиш­ки фортеці. Та головна цікавина тут на два століття молодша — це маєток Грохольсь­ких і Можайських, польського та російсь­кого родів. Чудово оздоблений триповер­ховий палац пов’язаний із зародженням авіації. Відомий мореплавець Олександр Можайський, вийшовши у відставку, осе­лився на благодатному Поділлі й захопив­ся літальними апаратами. Він серед перших збудував і запустив планер, сталося це са­ме у Вороновиці. А потім під Санкт-Петер­бургом зміг відірватися від землі його паро­вий літак. У залах палацу діє Музей історії авіації та космонавтики.
Гарний маєток із парком чекав і в Неми­рові. Неокласичну двоповерхову споруду звела княгиня Марія Щербатова на межі ХІХ та ХХ століть. Нині тут санаторій.
А неподалік від села Сокілець є залиш­ки унікального комплексу млинів приблиз­но тих самих часів. Його збудував у мальов­ни­чій заплаві Південного Бугу німецький ар­хітектор за наказом польського графа Кос­тянтина Потоцького. Уявіть собі, млин діяв майже сто років і, може, молов би спо­кій­но й досі, якби не пожежа 1992 року.

 

Городецький у Печері

Козацька церква Різдва Пресвятої Богородиці в селі Печера зведена в 1764-му без жодного цвяха. Яскраво-синю споруду на крутому березі Південного Бугу видно здалеку. І від неї теж є на що глянути: крає­види — надзвичайні!
Серед найвідоміших родинних культо­вих споруд на Вінниччині — костел, він же — храм-усипальня Потоцьких у стилі роман­ського модерну. Проєктував його сам Вла­дислав Городецький, київський «архі­тектор із химерами». А поруч із костелом розкинувся 300-річний парк іще ві­домішо­го архітектора — француза Жозефа Лакруа.

 

«Подільський Версаль»

Палац у Тульчині був «столицею» магна­тів Потоцьких і створювався за французь­кими канонами. Звів його той самий Ста­ніслав (Щенсний) Потоцький, що створив для своєї коханої уманську «Софіївку». А спроєктував усе згаданий Лакруа. Звісно, від французького регулярного парку лишилося щось схоже на футбольне поле з живою огорожею, зате палац реконструю­ється і вже вабить численними колонами та вікнами. Щороку тут проводять міжна­родний «Operafest Tulchyn». Хочеться вірити, що Тульчинське училище культури, яке займає резиденцію магнатів, виховує справжніх естетів.
У Тульчині вразив і Христо-Різдвяний кафедральний собор УПЦ МП. Його зве­ли англійські архітектори коштом Стані­слава Потоцького як домініканський храм, надавши йому деяких рис ватиканського собору святого Петра.
У місті є також 200-річні Успінська церк­ва, православний кафедральний собор — колишній домініканський монастир, кос­тел монастиря домініканців (де Потоцький вінчався із Софією), римокатолицький со­бор ХІХ століття, схожий на мечеть із дво­ма мінаретами, і музей-садиба композитора Леонтовича.
Саме Леонтович переніс нас із епохи класицизму у світ сучасних візій. Точніше, то був «Леонтович арт-квартал» — стартап, який переміг у конкурсі Мінкульту «Малі міста — великі враження». 8 об’єктів мону­ментального стінопису — муралів на музичну тематику — прикрасили будівлі міс­та. Микола Леонтович — «хрещений бать­ко» українського «Щедрика», що підкорив світ, — прожив 13 років у Тульчині.

 

Містична Буша

Одне з маловідомих і водночас найціка­віших місць усієї України. Воно є, не побоюся цього слова, енергетичним, недар­ма приваблює всіляких «чаклунів» і «рідновірів». Запам’ятайте: БушА — з наголо­сом на «а».
В околицях виявлено артефакти три­піль­ської, чорноліської та черняхівської культур, скіфського періоду, доби Русі... Знахідки можна побачити в музеях містеч­ка і на території історико-культурного за­повідника. У селі, поруч із садибою зелено­го туризму, нам показали парк оригіналь­них кам’яних скульптур, які підкреслювали химерність місця.


На жаль, після визвольної війни Богда­на Хмельницького та польської облоги чимале місто з фортецею та 16 храмами фактично перестало існувати. Свідок тих часів — одна з шістьох замкових башт.


Гайдамацький яр — історичний ланд­шафт і водночас геологічне диво з числен­ними фігурними скелями. У його печерах та ущелинах гайдамаки ховалися від панів і татар, а мешканці Буші — від загарбників.
Проте найцікавішим у цих місцях є чу­дово збережений язичницький Скельний храм. Серед величезних шаруватих брил і печер розташувався загадковий барельєф II–IX століть, що інтригує істориків, архео­логів, релігієзнавців та езотериків. Вигляд у нього — ніби у витканого на дивовижно­му верстаті кам’яного килима. Вагітна жін­ка, сухе дерево, півень і цар лісу олень — це образи барельєфу, які пов’язують наш світ із потойбічним і відображають коло­обіг життя.
Додайте до чудес Буші чарівні лісо-скельно-річкові краєвиди — і магічнішого місця годі шукати!

 

Печерські пагорби Поділля

На скельній терасі 90-метрової гори над Дністром, поблизу села Лядова, височіє один із найдавніших православних скель­них монастирів України — Лядівський Свя­то-Усікновенський, званий «подільським Афоном». Ченці тут служать Господу вже понад тисячу років. А заснував його родо­начальник православного чернецтва на Русі — преподобний Антоній Печерський.
Настоятель монастиря пригостив нас перед складною екскурсією: подільське сальце, ковбаска, сир будз… Справді, під­йом крутосхилом уздовж муру, що відгороджує шлях від прірви, був непростим. Вразили краса і велич місця, а всередині святині серед іншого — кістяки ченців, знайдені реставраторами.
Завершилося знайомство зі святинею купанням у воді цілющого Антонієвого джерела.

 

Смачні равлики і плавання «Баттерфляєм»

Завершальним об’єктом дня стала рав­ликова ферма у Жмеринці. Делікатесних молюсків тут вирощують у спеціальних вольєрах, збирають їхню ікру. Ми взяли участь у «шалених» равликових перегонах і скуштували приготовлений молодою гос­подинею спеціалітет. Смачні враження з «подільської Франції»!


На равликовій фермі ми зустрілися з першим заступником голови облдержадміністрації Сергієм Здітовецьким та дирек­тором департаменту міжнародного співро­бітництва та регіонального розвитку Вінницької ОДА Володимиром Мережком. Вони розповіли, що ця подорож є частиною програми розвитку та промоції внут­рішнього туризму України і висловили спо­дівання, що розповіді журналістів при­ве­дуть на Поділля тисячі туристів.
А вечір асоціювався з метеликами, бо пройшов у заміському комплексі відпочин­ку «Баттерфляй» (село Садове). Місце відоме блакитними басейнами, лазнями та риболовлею.

 

Ласощі та пригоди

«Солодка мрія» — так називалася дегус­тація оригінальних і свіжих ласощів від однойменного підприємства. Шоколадні вареники з вишнями — це шедевр!


Гастровраження продовжив майстер-клас із приготування «автентичного» пет­рушково-лимонного коктейлю в комплек­сі «Дунстан», у селі Стадниця. Поєднання традицій та екзотики є характерним для кухні Поділля, краю на перетині торгових шляхів і культур.
«Дунстан» — центр ремесел, куточок британського середньовіччя. Він зображує стародавній Авалон, де ми побачили меч у камені, човен святого Дунстана, стан лица­рів Круглого столу та інші легендарні штуки у вигляді інсталяцій. На відвідувачів тут че­кають стрільба з лука, гойдалки, середньо­вічні атракціони, купання в «ма­гічному» озері. У центрі проводяться фес­тиваль ре­месел «Дунстан» (цьогоріч — 19–20 верес­ня, онлайн), ярмарки, лицарські турніри.
На Вінниччині є ще чимало «магнітів» у сенсі відпочинку, розваг і розвитку. При­їжджайте, отримуйте враження і діліться Поділлям!


vinnytsia.city