Врез: Лижі вже нетерпляче стукотять у своїх сповитках на балконі. Дайте волю їм і собі! Прямуйте на Закарпаття! Cаме там мальовничі гори й гостинні люди зроблять вашу зиму активною та яскравою!
Країна: Україна
Автор: Віктор Сидоренко

Лижі вже нетерпляче стукотять у своїх сповитках на балконі. Дайте волю їм і собі! Прямуйте на Закарпаття! Cаме там мальовничі гори й гостинні люди зроблять вашу зиму активною та яскравою!

Природа нагородила Закарпаття найсприятливішими в Украї­ні умовами для зимового відпочинку. Мальовничі схили дарують лижам прискорення, а душі — відраду. Сезон катання триває по­декуди аж до травня. Цілющі мінеральні води оздоровлюють, а традиційні місцеві страви наснажують. Ну і, звісно, різдвяні свята зі збереженими традиціями і звичаями!
Близькість європейських кордонів спонукає до організації тур­послуг за європейськими стандартами. В області діє понад 60 гір­ськолижних витягів різного типу. Останніми роками дедалі більше курортів вирішують питання штучного осніження і встановлю­ють снігові гармати, чим продовжують тривалість лижного сезону.
Тож який саме регіон обрати для відпочинку на Закарпатті?


Популярний гірськолижний курорт «Драгобрат» на Рахівщині є найвищим в Україні. Він розкинувся біля підніжжя гір Стіг і Близниця, в мальовничій місцевості, на висоті 1300–1700 м. Мрія гірськолижника: краєвиди Чорногори, м’який клімат, чисте гірсь­ке повітря, неповторні пейзажі, а головне — природний сніг від початку листопада аж до кінця травня! Загальна довжина облаш­тованих трас на «Драгобраті» — майже 10 км, а найдовший спуск проліг на 1,3 км, при цьому перепад висоти — 400 м. Усі траси прокладені на горі Стіг, а фрирайд-спуски — на схилах гори Близ­ниця, де приблизна довжина вільного спуску становить 3 км. Загалом траси «Драгобрату» підійдуть і новачкам, і досвідченим лижникам, але більше зацікавлять від­ві­дувачів із середнім рівнем підготовки, а також екстремалів — фрирайдерів. Для найменшень­ких лижників є навчальні гірки, де досвідчені інструктори навчать спортивних прийомів, також — гірки для санчат і настільні ігри для дозвілля в теплі. Помилував­шись природою, розслабитись після активного відпочинку мож­на у різноманітних лазнях, сма­куючи трав’яний чай, традиційні страви та глінтвейн із місцево­го вина. Крім того, є нагода замови­ти тури за індивідуальним маршрутом або здійснити пішохідні прогулянки з провідником у Карпати, де взимку особливо гарно. «Родзинкою» Рахівщини є те, що саме тут розташований геогра­фічний центр континентальної Європи.


У селі Вишка, що у Великоберезнянському районі, має побувати кожен лижник. По-перше, гірські схили ідеальні для катання. По-друге, саме тут розташована гора «Красія» з найдовшою гір­ськолижною трасою. За «справжньої» зими в цих краях сніг лежить із грудня по квітень. Якщо ж зима малосніжна, то виручають си­стеми штучного осніження. Краси «Красії» додає віддаленість місцини, а ще порівняно з іншими курортами тут помірні ціни, хороший сервіс і широкий вибір трас. Це гірський масив з округ­лими горами та пологими схилами. Загалом перепад висот стано­вить 600 м. Кататися можуть і досвідчені лижники та сноубордисти, і навіть початківці. На «Красії» часто проходять престижні змагання. Водночас навчитися катання можуть і діти: є відповід­не спорядження, кваліфіковані інструктори, дитячий витяг і нескладні траси. З малечею можна спуститися з некрутого схилу на надувному гумовому крузі — сноутюбі (його підіймають спе­ціальним витягом). Ця весела забава підходить навіть малюкам від 3 рочків у супроводі батьків. На «Красії» можливе позатрасове катання по непідготовлених схилах. Адреналіну вдосталь! Мож­на покататися на конях та кінних санях, прогулятися буковими та дубовими лісами, помилуватися засніженими вершинами, влаштувати фотосесію на іскристому снігу серед великих гір — «Красія» виправдовує свою назву.


Якщо маєте бажання помилуватися чудовими краєвидами, відчути місцевий колорит, насолодитися красою Карпат, весело і комфортно провести час, то завітайте на Міжгірщину! Другий за висотою гірськолижний курорт в Украї­ні розташувався біля невеликого селища Пилипець і села Подобовець, які сполучені гірськолижними трасами, тож змінити спуски одного курорту на схили іншого можна, не скидаючи лижного взуття. Пи­липець розташований на висоті 700–750 м. На сусідніх горах обладнані спуски різної складності. Траса «Затишок» має витяг: довжина — 700 м, перепад — 150 м, шири­на — 100–200 м. На гору Гимба (1497 м) у Верхньому Пилипці ведуть витяги «Боржавські полонини» (1500 м, перепад — 402 м) та «Магура» (900 м). Поблизу бага­то готелів, сільських садиб і туркомплексів — усе для комфортного відпочинку на будь-який смак.


Невелике село Подобовець узимку пере­творюється на один із головних гірськолижних курортів України. Сезон триває із грудня по березень. Курорт розташований за 12 км від залізничної станції Воловець, на висоті 950 м. Має кілька трас різної дов­жини та рівня складності для лижників і сноубордистів. Їхня довжина загалом — 2500 м, різниця висот — 320 м. Доступне катання і поза трасами. До послуг туристів — одразу 4 бугельні витяги завдовжки до 1230 м, невеликий дитячий підйомник. Біля одного із приватних котеджів облаш­тували нічну освітлену трасу (а взимку тем­ніє досить рано). Початківцям допомагають школи гірських лиж і сноубордингу. А чи варто їхати на Подобовець тим, хто не дуже охочий до спортивних розваг? Звісно! Адже відпочити тут можна, катаючись на кінних санях чи бричках, на снігоходах, а також розслабитись у лазнях і саунах, під­кріпитись у кафе і ресторанах…
Найкраща пора для візиту в цей куточок Закарпаття — різдвяні свята. Тут шанують традиції та звичаї, тож туристи зможуть по­чути давні українські колядки, побачи­ти вертеп і покуштувати традиційні страви.


Село Ізки лежить у долині річки Рипин­ки, поблизу гірськолижних курортів Пили­пець і Подобовець. Поруч височіє Верхо­винський Вододільний хребет, із якого бе­руть початок численні потоки, вабить кра­сою полонина Боржава, здіймаються ма­льов­ничі гори. Лижники облюбували схи­ли гори Магура, де діє курортно-оздоров­чий комплекс із готелями, ресторанами і оздоровчими купальними чанами. Працює бугельний витяг завдовжки 950 м і двокрі­сельний — на 1000 м. Гостям пропонують національну українську та європейську кухні. Тутешні спуски — легкі та середні за складністю, цілком придатні для навчан­ня. Їх шліфує ратрак і порошать снігові гармати. Діють прокат спорядження і шко­ла лижників. Траси починаються недалеко від помешкань. А ще тут є природна ліку­вальна вода. Отже, запам’ятайте: Ізки — це цілющі вода й повітря, запаморочливі крає­види та захопливі активні розваги.


Ми згадали головні, але не єдині гірсь­колижні комплекси Закарпаття. Покатати­ся й спуститися на лижах із гори (принай­мні, невеликої) можна і в інших місцях від­починку та оздоровлення, які розвивають у себе гірськолижний туризм.
Наприклад, на території готелю «Кате­рина», що у Свалявському районі, є власний 800-метровий витяг і снігові гармати. Це гарний бонус для відвідувачів: улюблена забава — зовсім поруч, немає черг, із мале­чею можна поз’їжджати на сноутюбі. Тех­нічний стан підйомника суворо контролю­ють і гарантують безпеку. Все споряджен­ня можна взяти напрокат у готелі. Якщо ж захочете прокататися на інших гірськолиж­них трасах, працівники закладу залюбки розкажуть, де найближчі витяги і як до них дістатися.
Гарне місце — гірськолижний комплекс «Ведмежа». Його траси обслуговуються на високому фаховому рівні. Інструктори на­вчають новачків і підвищують майстерність досвідчених лижників і сноубордис­тів. Загальна протяжність трас — понад 4500 м, висоти — 432–850 м, спуски — від «зеленого» для початківців до «чорного» для екстремалів. Порадує траса для сноутю­бінгу завдовжки 250 м. У комплексі «Вед­межа» є два бугельні витяги та один під­йомник для сноутюбінгу. За безпекою ка­тання пильнує лижний патруль.


Мало хто асоціює з лижами мінеральну столи­цю Закарпаття — санаторій «Квітка полонини». Проте ви здивуєтеся — тут теж є спуски і витяги завдовжки 400 та 900 м, санна траса для дітей і ковзанка. Можна взяти напрокат різне спорядження для активного зимового дозвілля.
У «Воєводині» на Перечинщині можна поєдна­­ти спа-відпочинок і катання на лижах. Дітей че­кають свої власні траса і підйомник. Досвідчені лижники оцінять спуск середньої складності на 900 м і зі 100-метровим перепадом висот. Снігові гармати, бугель, прокат — є всі атрибути гірсько­лижного центру. Навчитися кататись легко завдя­ки лижній школі та інструкторам-професіоналам.


І нарешті, відомий санаторій «Синяк» у Мука­чівському районі. Узимку тут працює бугельний підйомник завдовжки 900 м і з перепадом висот 205 м, а також мультиліфт на 280 м із перепадом 45 м. З верхньої станції бугелю можна спуститись аматорською чи спортивною трасами. Зовсім простий спуск — навчальна траса біля мультиліф­ту, є всі умови для перших спроб катання на лижах і сноуборді. На горі працює ратрак. Біля під­ніжжя діють пункти прокату спорядження, аль­тан­ки зі столами, ятки з гарячими стравами та напоями. І, що важливо, траси пролягають непо­­далік від головного корпусу санаторію.
Поєднувати водолікування з гірськими лижа­ми — у традиціях Закарпаття. А ще тут вам запро­понують такий місцевий спеціалітет, як оздоров­чі чани. Традиція сягає ще кельтських часів. Гості з власної волі занурюються у величезний метале­вий чан, під яким розпалюється вогонь. Темпера­туру води поволі доводять до 40 градусів, і цю теп­лу купіль чергують із зануренням у крижаний гірський струмок. У результаті багато функцій організму поліпшуються, зникає втома і стрімко підвищується настрій.
Тож, відвідавши Закарпаття, гості відчують справжню радість життя!