Врез: Український південь може вабити не лише пляжами й не тільки влітку. В усяку пору величними та романтичними є його маяки. Разом із краєвидами вони можуть скластись у неповторні маршрути.
Країна: Україна
Автор: Сергій Онишко
Фотограф: Сергій Онишко

Український південь може вабити не лише пляжами й не тільки влітку. В усяку пору величними та романтичними є його маяки. Разом із краєвидами вони можуть скластись у неповторні маршрути.

Мене дуже захоплюють і надихають такі споруди. Дивовиж­ні мовчазні вежі непомітно виконують свою роботу, допома­гаючи безпечному рухові кораблів, а їхні промені шлють надію всім, хто потрапив у біду на морі.
Загалом маяків в Україні понад 60. Поблизу Миколаєва є система берегових сигнальних споруд, кожна з яких має цікаву історію та власну «індивідуальність». Я відвідав три з них за один день — без поспіху і з превеликим задоволенням.


Сіверсів маяк (Миколаїв)

Він розташований на краю Сіверсової коси у самому серед­місті Миколаєва. Близько 1866 року тут звели дерев’яну вежу із сигнальним вогнем. Через 20 років її розібрали та побудува­ли кам’яну, трапецієподібну, яку в 1970-х роках відреконструю­вали. Відтоді маяк такий, яким бачимо його нині.
Висота вежі — близько 13 метрів. Червоний вогонь ліхтаря видно на відстані 16 морських миль, тобто близько 30 кіломет­рів. Поруч є необладнаний пляж із невеликим сосновим бором на схилах. Чудове місце для відпочинку родиною!
Під час мого останнього, зимового, відвідування Південний Буг укрило чималим шаром льоду, тож я став свідком взаємо­дії авіації та криголамного буксира, які пробивали фарватер для проходу в Миколаївський торговельний порт. Цікаво було спостерігати за справжньою чоловічою роботою, за злагодже­ними діями команд.
За маяком наглядає пан Василь, котрий живе тут із сім’єю, як це й заведено у доглядачів. Ми трохи поспілкувались, та карантин не дав мені побувати всередині вежі. Але така мож­ливість іще буде! Майже всі маяки в Україні підпорядковані «Держгідрографії» та доступні з травня по вересень для відві­дання екскурсійними групами. Отже, неодмінно побачимося!



Лупарівський Передній маяк (с. Лупареве, Миколаївщина)

Віддавши шану Сіверсовому маяку, я попрямував униз за течією до Лупарівського, до якого було трохи більше 25 кіло­метрів. Він розташований на крутому схилі над річкою, непо­далік від села Лупаревого. Офіційно маяк називається Лупа­рівським Переднім. Про нього інформації дуже мало, на зви­чайних онлайн-картах він не позначається, та й із дороги не помітний, особливо коли його обриси приховує зелень.
Маяк побудовано в далекому 1906 році. Він постраждав у Другу світову війну, і в 1955-му його збудували заново. За розмірами — як Сіверсів: висота — 13 метрів, дальність види­мості сигнального вогню — 16 миль.
Територія обнесена парканом, тож підійти впритул до мая­ка без дозволу доглядача Петра не вдасться. Подекуди є дірки в обгороджувальній сітці, й ось через них можна зробити озна­йомчі фото. А ще гарні краєвиди з маяком і навколишнім ланд­шафтом відкриваються з повітря: дочекайтеся заходу сон­ця, за­пускайте дрон — і всі схили заграють для вас золотими барвами.
Розчарувавшись певною «недоторканністю» Лупарівського маяка, я подумав, що, може, у цьому щось таки є: відсторонив­шись від цікавих очей, він уже понад сто років виконує свою важливу місію, допомагаючи морякам до­лати складний фар­ва­тер річки.
У філософських роздумах я поквапився до заходу сонця відвідати третього, старшого і найцікавішого, з трьох високих ми­колаївських «братів».



Хаблівський маяк (коорд.: 46.671472 32.030136, межа Миколаївщини та Херсонщини)

Сигнальна споруда розташована на кор­доні областей між Лупаревим і селищем Олександрівкою. Її незвичайна форма та забарвлення забезпечують упізнаваність, але більшу популярність вона отримала за­вдяки своєму розташуванню.
Погодьтеся, з думкою про маяки наша уява малює могутні хвилі, круті скелі, положисті коси або бетонні причали, на яких гордо підносять свої голови красуні вежі. А навколо — вода, крики чайок і гудки су­ден... Так, усе правильно, але не у випадку з Хаблівським! Коли вперше опиняєшся біля нього, перша думка — про те, що це жарт, декорація до фільму або помилка гід­рографів. Маяк стоїть посеред поля, за 7 кілометрів од берега, і замість бурхливих хвиль тут — море пшениці, замість зойків чайок — курликання журавлів, а замість сигнальних гудків — дзижчання бджіл. Річ у тім, що це місце — найвище в окрузі (58 метрів над рівнем моря), і вогонь маяка видно на відстані 20 морських миль, а це близько 37 кілометрів. Хоча він називаєть­ся Хаблівський Задній, насправді його світ­ло моряки бачать першим, ніж від Середнього та Переднього. У компанії з цими двома він утворює пряму лінію, якої дотри­муються судна, щоб безпечно увійти у фар­ватер Південного Бугу.
Для когось назва Хаблівського маяка може асоціюватися з відомим телескопом «Хаббл». Однак своє ймення вежа отримала від села Хаблівка, яке тут колись існувало.
Маяк на цьому місці побудували ще близько 1870 року, але та споруда не зберег­лася. Під час Другої світової її знищено, а потім відновлено 1952 року в нинішньо­му вигляді. Всередині неї — сталева осно­ва, а зовнішній контур обшито дерев’яни­ми балками в чорно-червоних кольорах.
Донедавна дістатися маяка було дуже непросто. Асфальтова дорога поруч нагаду­вала місячний ландшафт. За останній рік дорогу засипали твердим щебенем без жах­ливих ям, тож з’явилася можливість приїхати сюди коли завгодно.
Локація чудова для фотосесії у стилі кантрі. Можна влаштувати пікнік і дочека­тися заходу сонця, який забарвлює маяк у жовто-червоні відтінки. А під час сильного вітру Хаблівський Задній починає «спі­вати»! Секрет феномена — у щілинах балок.
Маяк працює без постійного до­глядача, в автоматичному режимі, тому під­нятися на нього не вдасться. Зате до ньо­го можна під’­ї­хати впритул, і незабутні селфі гарантовані! Кожна пора року малює свої пей­зажі навколо Хаблівського маяка, і мене як фото­графа ці картини дуже тішать! До речі, звід­си зовсім недалеко до «Херсонсь­ких гір» — Станіславського кань­йону, тож об’єднайте ці маршру­ти в незабутню подорож!


НА СВІТЛО МАЯКІВ

Маршрут: Сіверсів маяк (Микола­їв) – Лупарівський – Хаблівський Задній.
Протяжність: між трьома маяками — лише 50 км.
Тривалість: один світловий день.
Докладно про українські маяки: hydro.gov.ua