Над річкою Південний Буг кращають умови для екскурсій. Принади неймовірні — від ефектних каньйонів до ядерних об’єктів, від античних і козацьких пам’яток до… смачних равликів.
Щоб якнайповніше показати принади південного краю, керівництво області започаткувало проєкт «Миколаївська Рив’єра». У його межах і відбувся наш меганасичений престур під егідою заступника голови Миколаївської ОДА Миколи Маринова та начальника управління з питань туризму та курортів Миколаївської ОДА Тетяни Волинець.
Річка Бог
За словами відомої в Україні туристичної активістки Тетяни Волинець, головну роль у маршруті-кластері «Миколаївська Рив’єра» відіграє Південний Буг. До приходу сюди московитської імперії річку називали «Бог». Вона друга за величиною в Україні: протяжність — 860 кілометрів, витоки — на Вінниччині, а розливається вона аж до 12 кілометрів у Миколаєві. Уздовж течії розташоване одне із Семи чудес України — величезний національний ландшафтний парк «Бузький Гард». Розкішні місця для подорожей — Мигія, Актівський та Арбузинський каньйони. Є понад 1000 пам’яток археології: від доби верхнього палеоліту (40 тисяч років тому) до козацьких часів.
«Миколаївська Рив’єра» об’єднує місто Миколаїв, п’ять територіальних громад, чотири селища, приватні винарні, рапанову ферму, національний історико-археологічний заповідник «Ольвія» та мистецький «Дім Бахтових». Тут збираються відновити майже сотню кілометрів автошляхів, велодоріжок, морських комунікацій. Усе — аби чимповніше відкрити туристам атракції краю.
— Це єдине місце в Україні, де збереглись автентичні ландшафти, де жило запорозьке козацтво, — розповідає екскурсовод, кандидат історичних наук Валерій Чернявський. — Адже це колишня Бугогардівська паланка Війська Запорізького, де зосереджувалося чимало зимівників. Край освоювали саме козаки.
Торік «Бузький Гард» відвідали 45 000 мандрівників. Тут діє 14 туристичних маршрутів: водні, пішохідні, автомобільні, недорогі маршрути вихідного дня — до речі, цілком актуальні й восени. Скажімо, можна завітати на Радонове озеро, біля якого на узвишші облаштували величезну гойдалку «над прірвою», а ще — приголомшливий спуск на тросах над водою.
Якщо ви екстремал, пан Чернявський радить приїхати до Вознесенська і пішки пройти до села Петропавлівка або дістатися до Южноукраїнська і вирушити вздовж течії Південного Бугу до села Мигія. Побачите розкішні краєвиди з величними скелями.
У селах Трикрати й Актовому можна зупинитися з наметом або завітати до привітної садиби «зеленого» туризму «Під лелекою». Звідти — податися споглядати приголомшливі пейзажі Актівського й Арбузинського каньйонів, відвідати «Пуп землі» — найвищу точку місцевості, а також пройтися лабіринтами унікального для степової місцевості Трикратського лісу.
У Мигії є й така забава, як рафтинг — сплав порогами Південного Бугу, що ділять річку на дві частини: судноплавну й несудноплавну. Вище від Вознесенська камені та скелі унеможливлюють рух водного транспорту, зате додають видовищності пейзажам.
Місто щастя — Ольвія
Є легенда: хто раз побував у Ольвії — повертається знову. Перевіримо?
— Археологічна перлина України, античне місто Ольвія (у перекладі з давньогрецької — «Щаслива»), засноване на початку VI століття до нашої ери на правому березі Дніпровсько-Бузького лиману та проіснувало тисячу років, — розповідає Роман Козленко, директор заповідника «Ольвія». — Овіяна атмосферою давнини місцина вабить і науковців, і романтиків. Вартість півторагодинної екскурсії — лише 40 гривень.
Очільниця Ольвійської експедиції Інституту археології НАНУ Алла Буйських розповіла, що цього року Академія наук профінансувала тут польові роботи, і результати не забарилися:
— Знайшли повністю збережене поховання немовляти у великій амфорі початку V століття до нашої ери. Всередині, окрім кісточок малюка, лежала малесенька чашечка…
Однією з двох уцілілих на всі 300 гектарів заповідника споруд є склеп знатних ольвіополітів. Його стінам — понад 2000 років. Коли археологи вперше дісталися захоронення, то побачили, що вони тут не перші. Грабіжники винесли все, залишився тільки жертовний столик з написом: «Цей склеп побудували тридцять рабів для Єврисивія і дружини його Арети».
А найвідоміший тут — курган Зевса. Він неподалік від колишнього храму Зевса, уявити який можна за фотореконструкцією в Музеї-лапідарії.
Ще одне диво Ольвійського кластеру — «Дім Бахтових». Відомий художник та історичний реконструктор Володимир Бахтов заснував будинок-майстерню в давньогрецькому стилі та «оживляє» минуле:
— У нас із дружиною Тетяною за останні 30 років є дуже багато напрацювань. Разом з ентузіастами втілюємо лендартпроєкти, пов’язані з історією й ландшафтами Ольвії. Це і реконструкції геліографіті — малювання вогнем архітектурних об’єктів Ольвії, і розписи на стінах розкопок. Робота з глинами переросла у великий проєкт «Терратеатр»: наряджаємо студентів в умовно античний одяг (фарбована мокрою глиною тканина має цілком стародавній вигляд). За кілька годин можемо створювати великі групові композиції на теми тодішніх міфології та ритуалів.
Ольвія подарувала щасливу зустріч зі ще однією мисткинею — Любов’ю Паранюк, яка відроджує таврійський розпис:
— Це частина проєкту «Миколаївська Рив’єра», — пояснює Тетяна Волинець. — Домовились облаштувати розписну світлицю, де всі охочі зможуть придбати сувеніри чи пройти майстер-класи.
— Плануємо зробити таврійський розпис однією з «візиток» Миколаївщини, — додає сама художниця. — Зараз активно працюю над ескізами для сувенірної продукції, щоб якнайбільше майстрів опанували техніку. Маю 12 учениць.
Ядерна кнопка
Миколаївщина довго була «мовчазною», закритою для туристів. Радянська імперія обрала ці землі для розміщення ядерних військових об’єктів. Проте нині неприступні бази стають захопливими «родзинками» для мандрівників.
Україна 1996 року позбулася третього за потужністю у світі арсеналу ядерної зброї. Що з ним сталося потім? Можна дізнатися, завітавши неподалік від міста Первомайська до єдиного на планеті Музею ракетних військ стратегічного призначення. Кажуть, деякі мандрівники приїжджають сюди по п’ять-десять разів.
Рішення відкрити єдиний у світі (!) Музей ракетних військ стратегічного призначення ухвалили президенти трьох країн — України, США та Росії. Перші туристи завітали сюди 2001 року. Нині тут близько 24 000 експонатів, і музей продовжує розширюватись.
Як розповів журналістам колишній офіцер, а нині — екскурсовод-інтелектуал Олександр Сущенко, найцінніший експонат тут — ракета 15Ф18М, яку в нас називали «Воєвода», а в Америці — «Satana». Виготовлена на заводі «Південмаш» у Дніпропетровську. Єдина така в Україні. Потрапила до Книги рекордів Гіннесса. Це найбільша міжконтинентальна балістична ракета вагою 211 тонн — уп’ятеро більша від бомби, скинутої на Хіросіму. Дальність польоту — 15 000 кілометрів: свого часу могла б уцілити в будь-яку точку земної кулі. Біля знешкодженої «Сатани» залюбки фотографуються туристи.
Наїжачених експонатів повно на поверхні, та основне в музеї сховане під землею, у шахті завглибшки з 12-поверховий будинок. Дев’ять пускових шахт знищено за антиядерним договором, лишилася тільки центральна — єдина в Україні та Європі. Можна спуститися на глибину 45 метрів, де на амортизаторах «висить» командний пункт. Тут уже все розсекречено. Є нагода посидіти в командному кріслі та символічно натиснути на ту саму «ядерну червону кнопку», яка ще років тридцять тому могла перетворити на попіл пів світу. Насправді — така собі сіренька кнопочка…
Атомна кнопка
Безкоштовні (!) екскурсії пропонує туристам Південно-Українська АЕС. Цілорічно. Це другий центр індустріального туризму на Миколаївщині.
Місто-супутник здивувало: охайне, компактне, упорядковане. Більшість мешканців — колишні, теперішні або майбутні працівники АЕС. Якщо загалом на Миколаївщині народжуваність знижується, то тут, хвалити Бога, є «позитивний приріст». Середня зарплата в місті — від 20 до 40 тисяч гривень. Утім, і ціни вищі, ніж деінде.
— Южноукраїнськ побудовано з нуля на частині селища Костянтинівка, розташованого поруч, — зі знанням справи розповідає Олександр Пелюх, помічник гендиректора, начальник управління інформації й громадських зв’язків відокремленого підрозділу «Південно-Українська атомна електростанція». — У давніші часи тут були два козацькі зимівники. Місто на 42 тисячі мешканців існує виключно завдяки роботі АЕС, усі об’єкти соціальної інфраструктури утримує електростанція.
Південно-Українську АЕС почали будувати 1975 року, а запрацювала вона 1982-го. Щороку вона генерує від 18 мільярдів кіловат-годин енергії та постачає нею майже весь південь України, хоча електрику спрямовують в об’єднану енергосистему.
Магнітом для мандрівників є повномасштабний тренажер у недобудованому четвертому енергоблоці. Тут персонал щороку підвищує кваліфікацію, студенти проходять практику, а туристи можуть понатискати ще одну «атомну» кнопку. Як туди потрапити? Подавши лист на ім’я гендиректора АЕС із проханням дозволити ознайомчу екскурсію. Нікому не відмовляють. Щороку тренажер безкоштовно відвідують понад 2000 групових туристів. Поодиноких відвідувачів приймають лише в інформцентрі «Імпульс». А ще АЕС щороку власними силами привозить близько 1000 школярів на огляд підприємства задля профорієнтації.
До слова, технічний стан станції — задовільний, радіаційний фон — у нормі.
Шоколад, вино і рапани
Два Миколи з Миколаєва — батько й син Данцеви — власноруч виготовляють шоколадні дивовижі, проводять майстер-класи. Серед гастрономічних «візиток» у місті корабелів — майстерня «Данцев і син: мануфактура шоколаду».
— Історичну спадщину Миколаєва треба популяризувати, — вважає Данцев-батько. — Тому ми створили шоколадні герб і логотип міста, пам’ятники… А смачні листівки старого Миколаєва — пряники в коробочках — уже поїхали до 30 країн. Усе робимо вручну. Найпопулярніша начинка — з перцем чилі. Запрошуємо!
З миколаївської набережної комфортабельним катером «Lіberty» за кілька годин приголомшливої подорожі Дніпровсько-Бузьким лиманом можна потрапити до приватної винарні «Стерх», тобто «Сокіл». Тут виготовляють крафтові вина бренду «Falkon». Розповідає засновник і власник Володимир Фалько:
— 2015 року ми придбали 18 гектарів біля озера Стерх, облюбованого журавлями й соколами. Тут було звалище, вивезли близько тисячі КамАЗів сміття. Стільки само завезли чорнозему і висадили 30 сортів винограду. Переважно це наші районовані сорти, є й іспанські, французькі, італійські, новозеландські. Торік виготовили перші 5 тонн вина, отримали ліцензію. Нині пропонуємо 30 видів «божественного напою». Плануємо облаштувати дегустаційну залу, відкрити крамницю і невеликий ресторан у центрі Миколаєва. Чекаємо в гості!
Ще одна чудова винарня — «Олвіо Ново», що неподалік від заповідника «Ольвія». Господар — Павло Магаляс. На даху його будинку майорять синьо-жовтий і чорно-червоний прапори. Довкруж — виноградники, степ і синя далеч лиману.
— Я народився і виріс у Молдові, де вино роблять усі, — каже господар. —2014 року ми з родиною посадили на своїх 14 гектарах виноград. З нуля побудували мінізаводик. Справа вимагає повної самовіддачі. Під час дегустацій подаємо гостям ще й долму — голубці в молодому листі винограду. Вітаю утворення Асоціації виноробів Причорномор’я, це допомагає просувати продукцію на ринку. На осінь готуємо фестиваль грецького молодого вина. Ласкаво просимо!
А далі — дорога з равликових мушель, яка веде мандрівників до заводу молюсків «Алмус». Туристам пропонують одягти білі шапочки й бахили та оглянути цех, де готують равликів. Тобто делікатеси до вина на Миколаївщині гарантовані.
Веселкових вражень!