Врез: У буковинській столиці масове святкове дійство презентує все розмаїття традиційного для цього та інших регіонів України тисячолітнього зимового карнавалу — Маланки.
Країна: Україна
Автор: Оксана Лелюк, засновниця Фестивалю Маланок
Фотограф: Максим Козменко та архів фестивалю

У буковинській столиці масове святкове дійство презентує все розмаїття традиційного для цього та інших регіонів України тисячолітнього зимового карнавалу — Маланки.

Видовищне свято з 2011 року збирає тисячі учасників і понад 40 тисяч глядачів. Усіх їх об’єднують неповторна атмосфера й, можна сказати, певна народна магія. Під час карна­вального ходу вулицями Чернівців глядачі поринають у море колориту, можуть оцінити характер кожного колективу «маланкувальників», усіма фібрами душі відчути живу істо­рію та вічну молодість Маланки.



Самобутня і розмаїта

У низці традиційних свят новорічно-різдвяної обрядовості на Буковині Малан­ка виділяється своєю яскравістю і живучіс­тю. Це окремий потужний пласт народної культури, джерела якого лежать у далеких дохристиянських часах, коли до зимового циклу ритуальних дійств входило свято «щедрого бога». Пізніше воно отримало назву «Маланка», бо збіглося в часі з днем святої Меланії Римлянки.
В основі свята — традиція карнавально­го перевдягання чи, як його тут називають, переберії. Плюс неодмінні маски, карнавальний хід, виступи гуртів із вбраних у гротескні костюми людей... Учасники щед­рують, вітають із Новим роком і висловлю­ють навколишнім святкові побажання.


Свято корениться в минулому народів, що заселяли землі нинішньої Буковини, Бессарабії, частини Прикарпаття та Мол­дови і продовжують жити тут, зберігаючи свою ідентичність. Проте культури взаємо­проникаються, тому Маланка в різних ку­точках тієї самої Буковини має і спільні, й вельми цікаві відмінні риси.
Кожне село чи навіть його віддалений куток завжди знали тільки їм притаманні способи возвеличити і задобрити Маланку. Предківська традиція зберегла своє прадавнє коріння — віру, вірування, світогляд, спосіб матеріального життя, ідеали, бажан­ня та мрії. Краянам це допомагає усвідоми­ти свою історичну самобутність, зрозуміти душу далеких пращурів, показує послідов­ний розвиток старовинної української куль­тури. У традиційних буковинських звичаях і обрядах утілилася висока мораль, особли­вий світогляд, глибока шана до предків, еталон родинних звичаїв, висока екологіч­на культура з поважним ставленням до природи та її явищ.



Вічна і сучасна

Підготовка до грандіозного дійства три­ває близько півроку. Часто до процесу залучаються вся родина, все село, а в самому дійстві можуть брати участь три покоління: діди з бабами, батьки та з превеликим азар­том — парубки й дівчата, навіть дітлахи. Раніше «виконавцями» могли бути лише чоловіки та хлопці, а нині бачимо чимраз більше учасниць жіночої статі.
На відміну від багатьох давніх звичаїв і традицій, які зникли з репертуару зимових народних свят, Маланка залишається жи­ти і навіть збагачується новими образами. На Буковині іскрометно поєднуються тра­дицій­не штукарство та сучасні переберійні обра­зи на теми політики та шоу­бізу. Вони інтер­претують те, що бачимо на ТБ та в ютубі, чи­таємо в газетах і на сай­тах. У ку­медних мас­ках і постатях легко впізнати віт­чизняних, а часом і світових діячів разом із персонажа­ми казок і народ­них міфів. У цьо­му — сві­жість і захопливість стародавнього дійства.
Посеред зими живі ігрища, вистави, за­бави раптом роблять життя різнобарвним, розряджають нашу скутість, втягують нас у вир веселощів, гротескних образів і неви­мушеного спілкування. А ще — протягують нитку культурної спадковості крізь сотні й тисячі років.



Із Гелловіном і самбою

У чернівецькій Маланці бе­руть участь колективи з Буко­вини та інших українських регіонів, ба навіть із сусідніх держав. Представляються ук­раїнська, бессарабська, гуцуль­ська, молдовська, румунська Маланки, традиції яких збережено на Буковині. Особли­ву вагомість фесту забезпечує автентична Маланка, вік якої понад сто років. А дивлячись на Маланку осучаснену, що вбирає часом елементи Гелло­віну та бразильського карна­валу, з усією ясністю розумієш, що ця традиція невмируща.


Своїм масштабним підхо­дом, фантазією і кропіткою працею учасники Фестивалю Маланок чесно заслужили лю­бов глядачів. Останні включаються в інтернет-голосуван­ня для вибору найкращого ко­лективу. Досвідчені етногра­фи, мистецтвознавці, фахівці з питань культури теж оцінюють виступи та обирають найкращих із найкращих.
Численні візити туристів у святковий період до Чернівців і буковинських сіл підтвер­джують магнетизм живої тра­диції. Маланка не загубиться серед життєвих перипетій, від­роджуватиметься й надалі, пе­редаватиметься наступним поколінням. Живе традиція — живе Україна!


ЩО БУДЕ У ЧЕРНІВЦЯХ

Фестиваль Маланок — між 12 та 18 січня 2021 року.
•    Урочисте відкриття.
•    Карнавальний хід.
•    Сценічні виступи.
•    Майстер-класи з виготовлення масок і костюмів.
•    Інтернет-голосування за най­кра­щий гурт.
•    Оголошення переможців.
•    Забави, співи, частування.



malankafest.com.ua