Врез: Столиця Швейцарської Конфедерації ідеальна для довгого і приємного вікенду, хоч би з ким ви приїхали: удвох із коханим або коханою, з родиною чи навіть у гордій самоті.
Країна: Швейцарія
Автор: Ірина Горобець
Фотограф: Олександр Горобець

Власне, Берн прийнято вважати столицею лише для простоти. Адже конституція держави тактовно мовчить про те, яке з міст у Швейцарії головне. У Берні в одному Федеральному палаці засідають уряд і парламент країни, от усі й вирішили, що це столиця.
Нехай який статус має Берн, їхати сюди потрібно хоча б через чарівність середньовічної архітектури. Історичний центр — об’єкт усесвітньої спадщини ЮНЕСКО, похвалитися таким більше не може жодне швейцарське місто.З річки Арі

Серце Берна, його Старе місто, займає півострів, оточений річкою Арі, води якої такі чисті, що влітку місцеві мешканці часто плавом дістаються по річці з пункту А в пункт Б в оригінальний спосіб: складають речі у водонепроникні пакети і пливуть собі, тримаючись за них, тільки голови стирчать. Можна скористатись їхнім досвідом, і тоді течія сама понесе вас на екскурсію.


Якщо хочеться більше адреналіну, спробуйте серфінг на тій самій річці. Уявіть собі, що зранку ви ще смачно снідали на гарній площі в середмісті, а вдень уже берете уроки плавання на дошці, не від’їхавши від центру й півгодини... У цьому і є головна принада Берна, де за два-три дні побачиш і спробуєш значно більше, ніж у багатьох інших європейських містах.Із середньовічної вежі

Над Старим містом височіє стометрова вежа Бернського собору, найвища у Швейцарії — 312 сходинок. Головний вхід готичного храму прикрашений барельєфним зображенням Страшного суду, а всередині на одному з вітражів розгорнувся «Танок смерті».
Ще один символ старого міста — це годинникова башта Цитглогге. Саме башта, а не вежа, бо звели її на початку XIII століття як оборонну споруду. За майже 800 років свого існування вона встигла побути навіть в’язницею, але все-таки більшу частину свого життя показувала час. Старовинний годинниковий механізм досі щодня заводять вручну. В кінці кожної години під триразове кукурікання півня починається маленька механічна вистава, в кінці якої золотий лицар б’є у дзвін.Із підйомника Ейфеля

Неквапливі прогулянки мальовничими вуличками — справжня «золота класика» романтичних фільмів і пам’ятних побачень. Ось двоє йдуть, обійнявшись: у неї в руках вишуканий букет, їхні розмови довгі, а погляди глибокі й захоплені...
Куди веде цих героїв звивчаста вуличка? До історичного підйомника, створеного не ким-небудь, а самим Гюставом Ейфелем 115 років тому. «Senkeltram», він же — «Mattenlift», піднесе закоханих до чарівного кафе, звідки відкривається, мабуть, найкраща панорама міста.Із велосипеда

За допомогою «педального коня» ви легко зможете оглянути наймальовничіші вулиці Старого Берна — а це майже всі — й не втомитися. Точки прокату двоколісного транспорту зустрічаються всюди.


До речі, велорух у Берні підтримують не тільки мешканці міста, а й професійні спортсмени — торік у липні тут відбувся черговий етап легендарної велогонки «Tour de France».Сто водограїв

Прогулянковий маршрут Старим містом можна прокласти через фонтани. Їх у Берні понад сто, а це для міста з населенням 130 тисяч, погодьтеся, чималенько. Проте особливою цінністю є 11 фонтанів-свердловин XVI століття, увінчаних розфарбованими в яскраві кольори скульптурами: «Пожирач дітей» (місцева дитяча лякалка), «Самсон, який роздирає пащу лева», «Волинкар»...Головний художник Швейцарії

Музейна столиця альпійської країни — це, безперечно, Цюрих, але й у Берні шанувальникам прекрасного (а часом і химерного) є з чого вибрати.
Напевно, головна гордість міста — центр Пауля Клее. Тут зберігається майже половина творчої спадщини плодовитого швейцарського художника. Будівля музею, зведена 2005 року за проектом італійця Ренцо П’яно, сама по собі є твором мистецтва — це така собі «ландшафтна скульптура», плавні обриси якої повторюють форми пагорбів на задньому плані.
Видатний представник європейського авангарду Клее провів у Берні дитинство і юність, тут же його й поховали. Тож не дивно, що роботи цього художника займають почесне місце в постійній колекції Музею образотворчих мистецтв — до речі, найстарішого у країні. Представлено тут й інших швейцарських зірок — символіста Фердинанда Ходлера, імпресіоніста Джованні Джакометті, постімпрессіоніста Куно Ам’є. Славетні французькі, американські та інші майстри теж є.


 
Головний науковець світу

Найвідоміший громадянин Берна — Альберт Ейнштейн. У місті на Арі тоді ще фізик-початківець жив майже все перше десятиліття XX століття. Тут він уперше одружився, тут з’явився на світ його старший син, тут у голові геніального мислителя зародилися перші передумови теорії відносності. Будинок-музей Ейнштейна, на другому поверсі якого відтворено умови життя нобелівського лауреата, розташований за адресою: Kramgasse, 49.Ведмежий шарм і собача вірність

Ведмідь — символ Берна, він зображений на гербі міста, а назву «Берн» народна етимологія зводить до німецького слова «Bаr» — «ведмідь». Як свідчить легенда, засновник Берна герцог Бертольд V Церингенський пообіцяв назвати місто на честь першої тварини, яку зустріне на полюванні.
Версія хоч і не надто наукова, зате красива. До того ж завдяки їй у центрі міста вже півтора століття живуть справжнісінькі ведмеді. Донедавна їх тримали у «Ведмежій ямі», але у 2009 році перевели до власних «зооапартаментів» з усіма вигодами. Це в самому центрі — родина бурих ведмедів облаштувалась у спеціально збудованому для них парку «Bа..renpark» на березі Арі. Приходити сюди ліпше в години годування — якщо клишоногі не хлюпочуться в басейні, то полюбляють дрімати в затишному куточку.
Інша легендарна тварина — собака-рятівник Баррі, завдяки якому з’явилася назва породи сенбернар. Пес жив при монастирі святого Бернара, французькою — Сен-Бернар. Собаці присвячено виставку в Музеї природничої історії. За своє життя сенбернар врятував у Альпах щонайменше 40 осіб. Юні гості музею та їхні батьки зможуть познайомитися також із колекцією мінералів Альп, зразками знайдених у Швейцарії золотих зливків, метеоритів, а найсміливіші — вивчити найбільше у країні зібрання скелетів.Смакові враження

Продуктовий ринок на площі Вайзенхаусплац анітрохи не поступається у строкатості славетним бернським фонтанам. Щовівторка та щосуботи тут продають море квітів, смачну їжу і — найголовніше — сири. Ну а як можна з’їздити до країни сироварів і не скуштувати місцевий емменталь, грюєр чи будь-який інший із 450 сортів сиру, якими славиться Швейцарія!
Напевно, ви в курсі, що італійське морозиво прийнято вважати найсмачнішим у світі. Так ось, ми відповідально заявляємо: після того, як скуштували його в Берні, наша думка дуже змінилася. Хоча, звісно, тут не обійшлося без впливу італійців, які мешкають переважно в інших кантонах Швейцарії. Найкращі прохолодні ласощі шукайте у кварталі Lаnggass, у славнозвісній «Gelateria di Berna».
Звичайно, було б шкода побувати в Берні й не покуштувати трюфелів в одній з місцевих кондитерських.


Ну, а привезти із собою плитку шоколаду — життєво необхідно. Тим більше, що той самий шоколад із нугою, мигдалем і медом більше століття тому придумав Теодор Тоблер, який родом саме з Берна. За однією з версій, шоколадки дістали трикутну форму на честь гори Маттерхорн. Ця гора красується на упаковці, а якщо придивитися, можна побачити, що в неї вписується силует ведмедя — і тепер вам зрозуміло, чому.
Що ж до бернських ресторанів, то їх тут велике розмаїття, і всі надзвичайно смачно пригощають. Рекомендуємо заклади з шикарними краєвидами, місцевими спеціалітетами на зразок фондю, всілякою східною екзотикою та середземноморською кухнею.Запах на згадку

Селективна парфумерія — не найголовніше надбання Швейцарської Конфедерації. Але поруч — Франція, а у Швейцарії повно французів, тож витончені смаки тут у великій пошані.
У самому центрі старого міста Берна причаївся магазин-лабораторія ексклюзивних ароматів «Art of Scent». Засновниця бренду, швейцарська француженка Бригітте Вірше, не лише пропонує асортимент придуманих нею запахів, а й навчає, як зробити свій власний, якого точно більше ні в кого не буде. Є й інший варіант — спочатку сходити на екскурсію «Аромати Берна», а вже потім, надихнувшись містом, прийти на запашний урок.
Кажуть, нюхові враження запам’ятовуються найкраще. Згадка про Берн у вас буде дуже приємною!