Врез: До свого 15-річчя популярний застосунок «Google Maps» вручив найкращим туристичним атракціям символічні «Золоті наконечники». У Польщі таких позначок виявилось аж 16, по одному в кожному воєводстві.
Країна: Польща
Автор: Мирослава КРУК
Фотограф: Польська туристична організація

Вибрати найпопулярніші об’єкти допомогли самі ман­дрівники, позначаючи на картах свої місця перебу­вання за допомогою смартфонів.
Серед польських лауреатів — багато прекрасних зам­ків і палаців: країна дбає про власну історичну й культур­ну спадщину. Туристів ваблять не тільки ошатна «зовніш­ність» відреставрованих об’єктів, а й оригінальні мульти­медійні шоу, історичні фестивалі, вишукані варіанти но­чівель. Кожне таке місце варто побачити на власні очі. Наразі розповімо про деякі з них, а для ближчого знайом­ства запрошуємо до Польщі!

«Золоті наконечники» від «Google Maps»

  • Палац Браницьких у Білостоку
  • Замок у Мальборку
  • Палац-музей Замойських у Козлувці
  • Замок Крижтопор в Уязді
  • Королівський замок на Вавелі у Кракові
  • Палацово-парковий комплекс
  • Королівські Лазенки у Варшаві
  • Копальня Гуїдо в місті Забже
  • Опольська філармонія ім. Юзефа Ельснера
  • Парк «Цитадель» у Познані
  • Пасаж Ружі в Лодзі
  • Мендзижецький укріпрайон
  • «Африкаріум» у Вроцлаві
  • Живий музей пряника в Торуні
  • Мости в Станчиках
  • Вали Хороброго в Щецині
  • Історичний музей у Саноку

 

Червоний дракон Мальборк

Від цього перехоплює подих… Фортеця ХІІІ століття, зведена лицарями хрестоносцями, є найбільшою в Єв­ро­пі та найграндіознішою цегляною спорудою, яку коли-небудь будували людські руки. Внесений до Списку ЮНЕСКО, замок у Мальборку розкинувся над річкою Ногат і нагадує велетенського червоного дракона, який прийшов на берег утамувати спрагу. За міцними мурами можна провести багато годин, надихаючись красою та величчю, легко переносячись у Середньовіччя…
Багато років тут проводять історичні реконструкції «Облога Мальборка» і замкові шоу світла та звуку «Хрес­­том і мечем». Пригадаймо, як після переможної битви під Грюнвальдом у 1410 році війська короля Владислава Ягай­ла та великого князя Вітольда не змогли взяти найбільшої твердині лицарів. Так червоний замок продовжив існуван­ня держави хрестоносців більше ніж на століття. Тож, якщо пощастить потрапити на подію, під час якої актори відтворюють сцени із середньовічного життя, побачите приготування страв на замковій кухні, а також лицарів-ченців, які моляться перед вечірньою службою. Артисти анітрохи не зважають на відвідувачів, тож цілком реально відчути себе невидимим мандрівни­ком у часі.
Замковий музей пропонує безліч цікавих атракцій, зокрема: експозиції давньої амуніції, бурштину, монет, порцеляни...

 

Козлувка: Леніни з павичами

Колишня садиба родини Замойських і Бєлінських у Козлувці — одна з найкраще збережених магнатських резиденцій у Польщі. Сьогодні тут усе як за часів Костянтина Замойського. Почува­єшся званим гостем, на якого зачекалися. Здається, що господарі просто зараз вийдуть назустріч зі свого палацу.
Розкішний сад — місце для романтичних прогулянок. Та особливою несподіван­кою в аристократичній резиденції може стати галерея Музею соцреалізму. Просто на його подвір’ї розташувалися погруддя Володими­ра Леніна, Болеслава Берута й інших керма­ничів на шляху до «світлого майбутнього». А поміж ними походжають пишні павичі. Неймовірне поєднання.
Незвична експозиція презентує твори з колекцій соцреалістичного мистецтва. Сво­го часу митці мусили втілювати свій талант, дотримуючись визначених канонів. Це не знижує цінності робіт, хоча нагадує, що будь-яка спроба політики «натиснути» на культу­ру і втрутитись у творче життя ху­дожника обертається сумним, часом гротескним від­дзеркаленням дійсності.


Ох, той пряник із Торуня!

І що, здавалося б, у ньому такого незви­чайного? Пряник — то ж просто випічка, смачний презент. Однак у Живому музеї пряника в Торуні відкриєте його цікаву со­лодку таємницю. І пізнаєте історичний смак міста Коперника. А також зможете спекти власний пряник — у дерев’яній формі, за стародавнім рецептом.
Інтерактивний музей у центрі міста — своєрідний театр, де гості стають учасника­ми шоу від досвідчених аніматорів. За голов­них тут — Відьма Корінна і Майстер Пряни­ковий. Вони відкриють таємницю давніх рецептів без жодних концентратів для печива чи поліпшувачів смаку. Натуральні ін­гредієнти, трохи чаклунства та магії — і все, пряник готовий!
Традиційний пряник — не тільки леген­дарний символ минулого Торуня, а й частина щоденного життя містян, колоритне часту­вання для гостей. Фредерік Шопен піс­ля відвідин міста 1825 року писав до прия­теля: «Найбільше враження справили на мене пряники… Бачив я і фортеці, й готичні кос­тели… Бачив похилу вежу, славну рату­шу… Але все те не перевершує пряників, ох… пря­ників, один з яких я надіслав до Варшави».
Як після такого відгуку не завітати до Торуня? Якщо не матимете змоги спекти власний пряник, усе одно не повернетеся додому без смачного сувеніра. Торунські смаколики можна знайти ледь не в кожній кондитерській крамничці — у симпатичних пакунках, які довго зберігатимуть солодкі спогади про мандрівку.