Врез: У багатьох Куба асоціюється з чудовими пляжами, самобутньою та завжди святковою Гаваною. Але варто лише на півтораста кілометрів від’їхати углиб країни, як відкривається зовсім інший, ні на що не схожий світ.
Країна: Куба
Автор: Арсеній Герасименко
Фотограф: Арсеній Герасименко

Куба не перестає дивувати. Вінялес — місце таке дивовижне, що його має побачити кожен, кому пощасти­ло відвідати «острів свободи».
Долина Вінялес знаходиться за 178 кілометрів від столиці, на заході острова, у горах Сьєрра-де-лос-Орга­нос. Це провінція Пінар-дель-Ріо, територія національного парку «Ла-Гуїра». У 1999 році Вінялес включили до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, і недаремно.

 

Спини слонів

«Візитна картка» Вінялес — моготес, або, як їх називають місцеві мешканці, «слонячі спини». Це карстові утворення — скелі з прямовисними стінами заввишки до 400 метрів. Науковці стверджують, що вік моготес може становити 160 мільйонів років, і утворилися вони внаслідок вивітрювання вапнякових порід. Порослі незай­маними лісами, поцятковані печерами та водоспадами, вони вивищуються тут і там посеред рівнини. Якби не крихітні будиночки фермерів, які видніються серед зелених плантацій між моготес, цей пейзаж можна було б сприйняти як ілюстрацію до фантастичного фільму.
Чепурні краєвиди з дивними пагорбами найкраще видно з оглядового майдан­чика «Мірадор-де-лос-Хасмінес»: звідси вся долина мов на долоні.
У Вінялес влаштовуються екскурсії, що передбачають підйом на один із пагорбів та заняття скелелазінням. Завжди краще вибиратися до скель із досвідченим гідом або інструктором. А тим, хто віддає перевагу спокійному та розміреному відпочин­ку, у долині пропонують прогулянки на ко­нях і спостереження за птахами.


Водночас ця місцевість — не найкраще місце для пляжного відпочинку. Найближ­чий пляж Кайо-Хутіас розташований за 60 кілометрів від головного міста, і діставатися до нього треба звивчастими гірсь­кими дорогами.
Вінялес часто називають «садом Куби», але не тільки завдяки розмаїттю рослинно­го і тваринного світів. Саме тут розкинув­ся один із найгарніших і найвідоміших бо­танічних садів країни — «Каса де Карідад». У ньому можна побачити рослини-ендемі­ки, такі як дуб каймана, дерево сейба та коркова пальма корчо, яка росте в цьому регіоні з часів Юрського періоду. В дивовижній екосистемі зустрічаються рідкісні види тварин і птахів, такі як мініатюрна колібрі-бджілка та інші яскраві тропічні птахи.
У центрі містечка Вінялес є «Дім культу­ри», невелика церква і картинна галерея. Щосуботи на майдані працює фермерський ринок, де можна купити екзотичні ово­чі та фрукти. Метрів за двісті від центру міс­та — туристичний ринок, там можна при­дбати на згадку вироби місцевих майстрів.

 

Найкращий у світі тютюн

Утім, найкращим сувеніром із Вінялеса багато хто вважає кубинські сигари з місце­вого тютюну. На Кубі загалом та в її «саду» палити сигари пробують навіть дами. Запах тютюнового диму в суміші з кавовим аро­матом — теж «візитка» острова.
Простежити шлях створення справж­ньої кубинської сигари від висадження рослини на плантації до продажу готового товару можна в комплексі «Ла Каса дель Вегера», що неподалік від Вінялеса, у бік містечка Лос-Хасмінес. Усе починається з поля, де під палючим сонцем достигають рослини. Найкращим у світі тютюн доли­ни Вінялес роблять її особливо родючий грунт і благодатний клімат, оптимальні температура й вологість для ферментації листя, відпрацьовані впродовж століть способи обробітку землі та секрети вироб­ництва сигар. Ось уже майже 200 років для багатьох родин, що мешкають у долині, тютюн є основою господарства.
Після збору врожаю листя витримують у спеціальних дерев’яних бараках-сушиль­нях «секадеро». Тут воно, зібране в пучки, проводить чотири місяці: з лютого до трав­ня. Сушильні є багаторівневими, й праців­ники в них час від часу переміщують довгі жердини з листям по висоті. Під самим да­хом температура вища, внизу ж прохолод­ніше і гуляє протяг. Завдяки цим маніпуля­ціям уся партія висихає рівномірно.


За поширеною легендою, справжні ку­бинські сигари скручують лише на стегнах жагучих мулаток, та це лише рекламний об­раз. Традиційно справжнім торседором — а саме так називають майстра з виготовлення сигар — може стати лише чоловік. І для цьо­го йому мало вивчитись у спеціально­му закладі профосвіти, премудрощі профе­сії часто передаються з покоління в поко­ління. А от на сучасних сигарних фабриках можуть працювати і чоловіки, і жінки різ­ного віку, причому без згаданого викорис­тання стегон.
Протягом усього року клімат у долині вологий і спекотний. Сезонів тут не чоти­ри, як у нас, а лише два — посушливий (лис­топад — квітень) і дощовий (травень — жовтень). Восени у регіоні часто здіймають­ся урагани, тому поїздки сюди ліпше пла­нувати з урахуванням пори року та про­гнозів погоди.
У долині Вінялес трепетно оберігають етнокультуру і традиційний життєвий лад. Сільське господарство принципово веде­ться за допомогою найпростіших інструментів і давніх технологій. Також місцеві жителі шанують архітектурні традиції краю, тож переважно тут ви зустрінете автентич­ні одноповерхові дерев’яні споруди з тера­сами, а за бажання можете в якійсь із них зупинитися на ночівлю.

 

Таємнича прохолода печер

Задовго до приходу в ці краї європейців на території нинішньої провінції Пінар-дель-Ріо мешкали індіанці таїно. Долина Вінялес була колонізована у ХVIII столітті плантаторами з Канарських островів, які почали тут вирощувати тютюн і цукрову тростину з використанням рабської праці.
Про корінних мешканців у долині Віня­лес нагадує печера Індіанця, або Куева-дель-Індіо. Це одна з головних туристич­них цікавин регіону.
Природний лабіринт має довжину близь­ко кілометра. Утворився він завдяки підземній річці Сан-Вісенте. Для туристів у Куева-дель-Індіо прокладено маршрути й створено підсвічування, що дає змогу оцінити значний масштаб і неземну красу місця. Частину екскурсії гості здійснюють пішки, а частину — човном по підземній річці. Магічна подорож! У сезон дощів рі­вень води в печері підіймається на кілька метрів, тому деякі зали та маршрути стають недоступними.


Для багатьох мандрівників печера Інді­анця — нагода не тільки дізнатися, що ж криється під гігантськими «слонячими спинами», а й сховатись у прохолоді підземелля від виснажливої полуденної спе­ки. Протягом екскурсії гід розповідає істо­рії про індіанські племена, що мешкали в цій місцевості. Біля входу в печеру охочі можуть взяти участь у цікавому інтеракти­ві, потанцювати з «індіанцями», навчити­ся сурмити в гігантську раковину й отри­мати благословення «вождя».
Трохи на захід від печери Індіанця, в околицях міста Ель-Монкада, чекає одна з найбільших у всій Латинській Америці система печер Санто-Томас. Її тунелі та галереї простяглися на 45 кілометрів! Тішуся надією на відвідання.

 

«Доісторичний мурал» на доісторичному пагорбі

За кілька кілометрів на захід від Вінялес є примітні скелі «Дві сестри». Прямовис­ний бік однієї з них було вирішено очисти­ти від рослинності й перетворити на арт-об’єкт. Твір мистецтва називається «Доіс­торичний мурал» і має розміри 120 на 180 метрів. Фреска створена в середині минуло­го століття відомим митцем, дослідником і директором відділу картографії Ака­демії наук Куби Леовігільдо Гонсалесом Морільо. За задумом автора, мурал симво­лізує ево­люцію природи на Кубі. На скель­ній стіні зображено викопних головоногих молюс­ків, морських рептилій, постаті вимерлих тварин та аборигенів острова. Все це дуже символічно для Вінялес, адже в долині досі знаходять решт­ки тварин, які жили тут мільйони років тому.
Можу зі стовідсотковою впевненістю сказати, що долина Вінялес лідирує в моєму списку місць на Кубі, де хотілося б побувати знову. Одного дня точно не вистачило на глибоке занурення в культуру і природу цього краю, тож мрію про тижневий візит. Бажаю його і вам!


 У КРАЙ МОГОТЕС

• Трансфер або таксі просто з аеро­порту Хосе Марті — найбільш ком­фортабельний і найдорожчий спо­сіб дістатися зі столиці.
• Регулярні рейси з Гавани автобу­сом компанії «Viazul»: тривалість — 3,5 години, вартість — 12 доларів, відправлення щодня о 9:00 і 14:00.
• По самій долині можна мандру­вати орендованим авто, екскур­сійним автобусом, прокатними мопедом або велосипедом.