Чудовою нагодою відкрити для себе та читачів «новий» емірат стало інше відкриття — прямих рейсів «Міжнародних авіаліній України». З червня із нашого «Борисполя» до столиці Рас-ель-Хайми можна комфортно дістатися двічі на тиждень. Обіцяють продовження програми і в зимовий сезон.
Полетіли!
«Верхівка шатра»
Саме так перекладається назва Рас-ель-Хайма. Походить вона від шатра, який вождь кочівників Заба встановив на вершині гори. Існує також легенда про царицю Савську, яка зупинялася тут на шляху до Соломона, щоб «випробувати його загадками». Із шатром асоціюється й мапа цієї частини Аравійського півострова, на гострій «верхівці» якого й розташований емірат.
У давнину люди тут жили здебільшого на узбережжі моря чи ближче до гір, де зосереджувалися природні запаси питної води і земля була придатна до обробітку. Ці краї були відомі з назви торговельного міста Джульфар, яке входило до перської держави Сасанідів (ІІІ–VI ст.). Морське розташування сприяло риболовству й торгівлі. Але згодом ці краї зажили поганої слави, бо тут століттями гніздилися морські пірати, з якими довелося повоювати й англійцям аж у ХІХ столітті. Піратське правління змінилося британським, і лише в 1972 році емірат увійшов до складу ОАЕ — останнім із семи нинішніх частин держави. Так розпочалася новітня історія Рас-ель-Хайми.
Дивовижно, та ще 50–60 років тому в цих місцях не було доріг і електростанцій, а пересуватися можна було лише на верблюдах чи віслюках. Вдале використання природних ресурсів та об’єднання семи еміратів у одну державу принесли розквіт, реалізацію сміливих та амбітних проєктів, зокрема й у туристичній сфері.
Найпівнічніший емірат Рас-ель-Хайма пропонує дива туризму. Сусідство з п’ятьма іншими князівствами ОАЕ, Оманом, Перською затокою, Аравійською пустелею та Хаджарськими горами вплинуло на його «портрет» і зробило по-особливому принадним. Навіть якщо поглянути на його мапу, вже стає цікаво: князівство розділене на дві окремі частини.
Пальми, море й «all-inclusive»
З погляду туризму, емірат відомий насамперед шикарними піщаними пляжами протяжністю майже 70 кілометрів. Завдяки захисному бар’єрові Хаджарьских гір сюди не завівають сильні вітри з пустелі, які несуть спеку та засипають усе піском. А податкове та інше заохочення владою світових готельних мереж призвело до появи закладів відпочинку найвищого рівня з порівняно невисокими цінами.
Туристи їдуть сюди саме заради класних готелів, де архітектура, озеленення та дизайн інтер’єрів дають змогу почуватися сучасним еміром або мешканцем Едемського саду. Є все, про що можна мріяти: системи активного відпочинку, спортзали, басейни, можливості для різноманітних водних видів спорту та риболовлі, водні гірки, сонячні тераси з панорамами узбережжя, на яких можна засмагати, читаючи улюблений журнал або насолоджуючись прохолодним коктейлем. Метушливе повсякдення, здається, опиняється десь далеко. Не встигнеш зробити замовлення, як несуть авторське морозиво від шефа чи запрошують на сеанс спа-терапії, наче читають ваші думки на відстані. За кілька днів відпочинку ви просто закохуєтесь у все навколо і починаєте щиро вважати, що таким і має бути життя — розміреним, радісним та розслабленим.
Але воно може бути ще й насиченим враженнями!
Рас-ель-Хайма — столиця Рас-ель-Хайми
Населення емірату становить приблизно 345 тисяч мешканців, із яких більшість припадає на столицю — місто, однойменне з еміратом. Воно таке розтягнуте за площею, що іноді не зрозуміло, середмістя це чи околиці. Але певні ознаки центр усе-таки має — кілька ефектних висоток, поруч із якими розташована мечеть султана Аль-Касімі.
Рід Касімі — один із найдавніших у Рас-ель-Хаймі. Останні сто років він робить усе можливе задля розквіту емірату й досягнення світових стандартів у всіх сферах життя. Наприклад, тут, на краю пустелі, з’явилися гольф-поля. У торговельному центрі «Manar Mall» можна без податків придбати речі відомих брендів. Не відстає влада й в освоєнні узбережжя: як у Дубаї, тут створили штучні острови з мережею готелів і розважальних закладів, і їх уже відвідують близько 200 тисяч туристів на рік.
Особливо приємно прогулятися містом увечері, коли все гарно підсвічено і немає спеки.
Традиції життя та оборони
Від персів та арабського середньовіччя лишилося дуже мало автентичної архітектури, але ту, яка збереглася, місцевий люд дуже шанує.
Традиційні для Аравії будівлі можна побачити в старовинному селищі Аль-Джазіра-аль-Хамра. Давній форт Фалая має конічну сторожову башту, в якій ховалися мешканці від набігів і з якої було зручно уражати нападників.
Роботи з реконструкції тривають, тож рік за роком для відвідувачів відкривається дедалі більше пам’яток культурної спадщини.
Де народжуються перли
Яскраві враження від емірату залишає все, що пов’язане з добуванням перлин. Саме звідси морські коштовності надходили до Єгипетського царства та Стародавнього Риму. Сама Клеопатра носила каблучку з перлиною рідкісного фіолетового відтінку. З XIV століття такими коштовностями прикрашали корони, шати і трони європейських монархів.
Ця цікава та водночас небезпечна справа була на відповідальності чоловіків. Так тривало близько двох тисячоліть, поки з приходом сучасного методу вирощування штучних перлів давня професія майже зникла. Але пан Абдула Рашид аль Сувайді, онук останнього в ОАЕ ловця перлин, вирішив налагодити вирощування цих коштовностей, поєднуючи сучасні технології та стародавні традиції. За допомогою японських фахівців, технологій та обладнання налагодили виробництво. Плюс проведення екскурсій. Усіх охочих у бухті Аль-Рамс на воді чекає демонстраційний майданчик-музей, де можна побачити цікаві експонати, почути розповіді про весь процес вирощування, збирання та перетворення природних перлин на прикраси й витвори мистецтва. І звісно, придбати морські скарби для себе або на подарунок!
Неймовірно, але лише один відсоток диких мушель здатний «виносити» перлину, для штучно вирощених цей показник становить 60 відсотків. Щоправда, з них левову частку відсіюють за стандартами кольору, форми, відтінку та розміру. В давнину чоловіки пірнали по мушлі, захищаючи пальці накладками з верблюжої вовни, щоб не поранитись об гострі краї черепашок. Нині збирання морського «врожаю» значно безпечніше. Сучасна частина промислу — введення в мушлю «зародку» перлини, який надалі ростиме в ній завдяки нашаруванням перламутру, а також система продажу та логістики готових коштовностей.
Втомилися від релаксу? Гайда в гори!
У Хаджарських горах, за 55 кілометрів від міста Рас-ель-Хайми, розташована найвища в ОАЕ вершина — гора Джебель-Джейс (1934 м над р. м). Дорога туди пролягає пустелею, потім круто бере вгору й веде численними серпантинами. І ось ви виїжджаєте на плато, з якого видно й узбережжя, і столицю емірату, і навіть сусідній Оман. Територію оголошено національним парком. Є вибір місць для сімейного відпочинку та прогулянок пішки або на велосипеді, можна влаштувати пікнік чи барбекю на тлі гірських краєвидів.
А ще в цих місцях розташований один із таборів виживання в дикій природі, створений відомим екстремалом і мандрівником Беаром Гріллсом. Тут чекають сучасні будинки-модулі, у яких є все для гірського комфорту. Гостям пропонують випробувати себе самих — пробути наодинці з природою 4, 8 або 24 години, використовуючи спорядження і поради інструкторів з виживання. Звичайно, є можливість пройти тренінг із досвідченими інструкторами.
Але є тут і місце, від якого стане моторошно навіть кремезному десантнику зі сталевими нервами! Йдеться про найвищий у світі атракціон для екстремалів — зіплайн «Jebel Jais Flight». Це система тросів, до яких спеціальним способом кріплять сміливців, і ті стартують із вершини вздовж линв, «падаючи» у прірву на швидкості 130–160 кілометрів за годину. Довжина траси — 2832 метри, тривалість польоту — 2–2,5 хвилини. Повірте, за цей час перед очима пролітають не лише скелі та ущелини, а й усе ваше життя! А проте, про безпеку подбали на найвищому рівні, жодного ексцесу ще не виникало. Цікаво, що на руку кожному «літунові», як у готелі, надягають браслет із номером стрибка. Мій був 68 788-м!
Свого часу відкривав цей атракціон сам шейх емірату. Щороку на вершині тут встановлюють сцену, де виступають відомі світові музиканти, влаштовують змагання серед професіоналів.
Поруч є ще декілька систем швидкісного спуску. Вони хоч і нижчі та повільніші, але вражень залишають удосталь!
Переводимо подих у пустелі
Перші підтверджені поселення людей у Рас-ель-Хаймі датують ІІІ–ІІ тисячоліттями до нашої ери, тобто бронзовим віком. Відтоді збереглися поховання Умм-ан-Нар, де вони мають вигляд дивних круглих кам’яних гробниць. Сухий клімат чудово «консервує» будь-які органічні матеріали, тож науковцям вдається відновлювати побутові речі, зброю, прикраси тутешніх мешканців. Коли дивишся на акуратно складене каміння, старше за єгипетські піраміди, є над чим поміркувати, зокрема над тим, який слід ми залишаємо після себе на цій планеті…
Нинішній економічний розвиток еміратів майже не залишив прошарку бідних людей або тих, хто живе винятково землеробством чи риболовлею. Тож туристичний складник у житті бедуїнів дуже вагомий. Але багато з того, що ви побачите в їхніх селищах, побутувало ще 50–100 років тому. Щоб отримати глибше враження, не відмовтеся від склянки традиційного чаю та можливості побачити дійство «аль-ваххабія», яке влаштовують лише в цьому еміраті. У пустельній виставі бойові барабанщики виконують рухи, які відображають бій у всіх його стадіях: напад, захист, перемога чи поразка.
Але розваги пропонує й сама пустеля: джип-сафарі, подорожі на верблюдах, сендбординг… Мені було цікаво залишитися серед дюн, які, мов застиглі хвилі, відтворювали морський ландшафт. Посеред цього піщаного моря, немов острови надії чи рятівні судна, часом з’являлися поодинокі дерева. Як вони тут виживають? Може, і самому Гріллсу знадобився б їхній досвід?
Повертаючись до цивілізації
Попрощавшись із пустелею, я вирушив назад до прохолодного номера в готелі. Кілька хвилин — і ось я знову на пляжі, під пальмою. Сонце потихеньку повзе небосхилом, морські хвилі ліниво облизують берег, а серед квітів і кущів чутно гомін птахів, які нагадують, що Едемський сад справді існує. Може, оце він і є?
НА КРИЛАХ МАУ
Перельоти Київ – Рас-ель-Хайма української авіакомпанії стартують 25 червня 2021 року й відбуватимуться щопонеділка та щоп’ятниці.
Місця на «гібридні» рейси можна придбати у складі путівок від туроператорів, в індивідуальному порядку — на сайті та в мобільному застосунку МАУ.
Планують пролонгувати сполучення між Києвом і Рас-ель-Хаймою й на зимовий сезон.
Детальніше — на www.flyuia.com