Врез: Є на планеті місця, які не припиняють нас дивувати. Серед таких — Об’єднані Арабські Емірати, що давно ваблять наших співвітчизників. Але навіть знавців здивує емірат Рас-ель-Хайма.
Країна: ОАЕ
Автор: Сергій Онишко
Фотограф: Сергій Онишко

Чудовою нагодою відкрити для себе та читачів «новий» емірат стало інше відкрит­тя — прямих рейсів «Міжнародних авіалі­ній України». З червня із нашого «Борисполя» до столи­ці Рас-ель-Хайми можна комфортно дістатися двічі на тиж­день. Обіцяють продовження програми і в зимо­вий сезон.
Полетіли!

 

«Верхівка шатра»

Саме так перекладається назва Рас-ель-Хайма. Походить вона від шатра, який вождь кочівників Заба встановив на вершині гори. Існує також легенда про царицю Савську, яка зупинялася тут на шляху до Соломона, щоб «випробувати його загадками». Із шат­ром асоціюється й мапа цієї частини Ара­війського півострова, на гострій «верхівці» якого й розта­шований емірат.
У давнину люди тут жили здебільшого на узбережжі моря чи ближче до гір, де зо­середжувалися природні запаси питної во­ди і земля була придатна до обробітку. Ці краї були відомі з назви торговельного міс­та Джульфар, яке входило до перської дер­жави Сасанідів (ІІІ–VI ст.). Морське розта­шування сприяло риболовству й торгівлі. Але згодом ці краї зажили поганої слави, бо тут століттями гніздилися морські піра­ти, з якими довелося повоювати й англій­цям аж у ХІХ столітті. Піратське правління змінилося британським, і лише в 1972 році емірат увійшов до складу ОАЕ — останнім із семи нинішніх частин держави. Так розпочалася новітня історія Рас-ель-Хайми.


Дивовижно, та ще 50–60 років тому в цих місцях не було доріг і електростанцій, а пересуватися можна було лише на верблю­дах чи віслюках. Вдале використання при­родних ре­сурсів та об’єднання семи еміра­тів у одну державу принесли розквіт, реалі­зацію сміливих та амбітних проєктів, зо­крема й у туристичній сфері.
Найпівнічніший емірат Рас-ель-Хайма пропонує дива ту­ризму. Сусідство з п’ять­ма іншими князівствами ОАЕ, Ома­ном, Перською затокою, Аравійською пустелею та Ха­джар­ськими горами вплинуло на йо­го «портрет» і зробило по-особливому при­надним. Навіть якщо поглянути на його мапу, вже стає цікаво: князівство розділе­не на дві окремі частини.

 

Пальми, море й «all-inclusive»

З погляду туризму, емірат відомий на­сам­перед шикарними піщаними пляжами про­тяжністю майже 70 кілометрів. Завдя­ки за­хисному бар’єрові Хаджарьских гір сюди не завівають сильні вітри з пустелі, які не­суть спеку та засипають усе піском. А податкове та інше заохочення владою світо­вих готельних мереж призвело до поя­ви закладів відпочинку найвищого рівня з по­рівняно невисокими цінами.
Туристи їдуть сюди саме заради класних готелів, де архітектура, озеленення та дизайн інтер’єрів дають змогу почуватися су­часним еміром або мешкан­цем Едемсько­го саду. Є все, про що можна мріяти: систе­ми активного відпочинку, спортзали, басейни, можливості для різно­манітних вод­них видів спорту та риболов­лі, водні гірки, сонячні тераси з панорама­ми узбережжя, на яких можна засмагати, читаючи улюблений журнал або насоло­джуючись прохолодним коктейлем. Метушливе повсяк­дення, здається, опиняєть­ся десь далеко. Не встигнеш зробити замовлення, як несуть авторське морозиво від шефа чи запро­шують на сеанс спа-тера­пії, наче читають ваші думки на відстані. За кілька днів від­починку ви просто зако­хуєтесь у все навко­ло і починаєте щиро вважати, що таким і має бути життя — роз­міреним, радісним та розслабленим.
Але воно може бути ще й насиченим враженнями!

 

Рас-ель-Хайма — столиця Рас-ель-Хайми

Населення емірату становить приблиз­но 345 тисяч мешканців, із яких більшість припадає на столицю — місто, одноймен­не з еміратом. Воно таке розтягнуте за пло­щею, що іноді не зрозуміло, середмістя це чи околиці. Але певні ознаки центр усе-таки має — кілька ефектних висоток, поруч із якими розташована мечеть султана Аль-Касімі.
Рід Касімі — один із найдавніших у Рас-ель-Хаймі. Останні сто років він ро­бить усе можливе задля розквіту емі­рату й досягнення світових стандартів у всіх сфе­рах життя. Наприклад, тут, на краю пустелі, з’явилися гольф-поля. У торговель­ному центрі «Manar Mall» можна без податків придбати речі відомих брендів. Не відстає влада й в освоєнні узбережжя: як у Дубаї, тут створили штучні острови з ме­режею го­­телів і розважальних закладів, і їх уже відвідують близько 200 тисяч турис­тів на рік.
Особливо приємно прогулятися містом увечері, коли все гарно підсвічено і немає спеки.

 

Традиції життя та оборони

Від персів та арабського середньовіччя лишилося дуже мало автентичної архітек­тури, але ту, яка збереглася, місцевий люд дуже шанує.
Традиційні для Аравії будівлі можна по­бачити в старовинному селищі Аль-Джазіра-аль-Хамра. Давній форт Фалая має конічну сторожову башту, в якій ховалися мешканці від набігів і з якої було зручно уражати нападників.
Роботи з реконструкції тривають, тож рік за роком для відвідувачів відкривається де­далі більше пам’яток культурної спадщини.

 

Де народжуються перли

Яскраві враження від емірату залишає все, що пов’язане з добуванням перлин. Саме звідси морські коштовності надхо­ди­ли до Єгипетського царства та Стародав­ньо­го Риму. Сама Клеопатра носила каблучку з перлиною рідкісного фіолетового відтінку. З XIV століття такими коштовностями прикрашали корони, шати і тро­ни європейських монархів.
Ця цікава та водночас небезпечна спра­ва була на відповідальності чоловіків. Так тривало близько двох тисячоліть, поки з при­ходом сучасного методу вирощування штуч­них перлів давня професія майже зник­ла. Але пан Абдула Рашид аль Сувай­ді, онук останнього в ОАЕ ловця перлин, вирішив налагодити ви­рощування цих коштовностей, поєдную­чи сучасні техно­логії та стародавні тради­ції. За допомогою японських фахівців, тех­но­логій та обладнання налагодили вироб­ниц­тво. Плюс проведення екскурсій. Усіх охочих у бухті Аль-Рамс на воді чекає демон­стра­ційний майданчик-музей, де можна поба­чити ці­каві експонати, почути розпо­віді про весь процес вирощування, збиран­ня та перетворення природних перлин на прикра­си й витвори мистецтва. І звісно, придбати морські скарби для себе або на подарунок!


Неймовірно, але лише один відсоток диких мушель здатний «виносити» пер­ли­ну, для штучно вирощених цей показник становить 60 відсотків. Щоправда, з них левову частку відсіюють за стандарта­ми кольору, форми, відтінку та розміру. В дав­нину чоловіки пірнали по мушлі, захи­щаю­чи пальці накладками з верблюжої вовни, щоб не поранитись об гострі краї черепашок. Нині збирання морського «врожаю» значно безпечніше. Сучасна час­тина про­мислу — введення в мушлю «зародку» пер­лини, який надалі ростиме в ній завдяки нашаруванням перламутру, а також система продажу та логістики гото­вих коштовностей.

 

Втомилися від релаксу? Гайда в гори!

У Хаджарських горах, за 55 кілометрів від міста Рас-ель-Хайми, розташована най­вища в ОАЕ вершина — гора Джебель-Джейс (1934 м над р. м). Дорога туди про­лягає пустелею, потім круто бере вгору й веде численними серпантинами. І ось ви виїжджаєте на плато, з якого видно й узбе­режжя, і столицю емірату, і навіть сусідній Оман. Територію оголошено національним парком. Є вибір місць для сімейного відпо­чинку та прогулянок пішки або на велоси­педі, можна влаштувати пікнік чи барбекю на тлі гірських краєвидів.
А ще в цих місцях розташований один із таборів виживання в дикій природі, ство­рений відомим екстремалом і мандрів­ни­ком Беаром Гріллсом. Тут чекають сучасні будинки-модулі, у яких є все для гір­сь­кого комфорту. Гостям пропонують випробувати себе самих — пробути наодин­ці з природою 4, 8 або 24 години, вико­рис­товуючи спорядження і поради інс­трукторів з виживання. Звичайно, є можливість про­йти тренінг із досвідченими інструкторами.


Але є тут і місце, від якого стане моторошно навіть кремезному десантнику зі сталевими нервами! Йдеться про найвищий у світі атракціон для екстремалів — зіплайн «Jebel Jais Flight». Це система тро­сів, до яких спеціальним способом кріплять сміливців, і ті стартують із вершини вздовж линв, «падаючи» у прірву на швид­кості 130–160 кілометрів за годину. Дов­жина траси — 2832 метри, тривалість польоту — 2–2,5 хвилини. Повірте, за цей час перед очима пролітають не лише скелі та ущелини, а й усе ваше життя! А проте, про безпеку подбали на найвищому рівні, жодного ексцесу ще не виникало. Цікаво, що на руку кожному «літунові», як у готе­лі, надягають браслет із номером стрибка. Мій був 68 788-м!
Свого часу відкривав цей атракціон сам шейх емірату. Щороку на вершині тут вста­новлюють сцену, де виступають відомі сві­тові музиканти, влаштовують змагання серед професіоналів.
Поруч є ще декілька систем швидкісного спуску. Вони хоч і нижчі та повільніші, але вражень залишають удосталь!

 

Переводимо подих у пустелі

Перші підтверджені поселення людей у Рас-ель-Хаймі датують ІІІ–ІІ тисячоліттями до нашої ери, тобто бронзовим віком. Відтоді збереглися поховання Умм-ан-Нар, де вони мають вигляд дивних круглих кам’яних гробниць. Сухий клімат чудово «консервує» будь-які органічні матеріали, тож науковцям вдається відновлювати побутові речі, зброю, прикраси тутешніх мешканців. Ко­ли дивишся на акуратно складене каміння, стар­ше за єгипетські піраміди, є над чим поміркувати, зокрема над тим, який слід ми залишаємо після себе на цій планеті…


Нинішній економічний розвиток еміратів май­же не залишив прошарку бідних людей або тих, хто живе винятково землеробством чи риболов­лею. Тож туристичний складник у житті бедуїнів дуже вагомий. Але багато з того, що ви побачите в їхніх селищах, побутувало ще 50–100 років то­му. Щоб отримати глибше враження, не відмов­теся від склянки традиційного чаю та можливості побачити дійство «аль-ваххабія», яке влаштову­ють лише в цьому еміраті. У пустельній виставі бойові барабанщики виконують рухи, які відоб­ражають бій у всіх його стадіях: напад, захист, перемога чи поразка.
Але розваги пропонує й сама пустеля: джип-сафарі, подорожі на верблюдах, сендбординг… Мені було цікаво залишитися серед дюн, які, мов застиглі хвилі, відтворювали морський ландшафт. Посеред цього піщаного моря, немов острови надії чи рятівні судна, часом з’являлися поодино­кі дерева. Як вони тут виживають? Може, і само­му Гріллсу знадобився б їхній досвід?

 

Повертаючись до цивілізації

Попрощавшись із пустелею, я вирушив назад до прохолодного номера в готелі. Кілька хвилин — і ось я знову на пляжі, під пальмою. Сонце потихеньку повзе небосхилом, морські хвилі лі­ниво облизують берег, а серед квітів і кущів чутно гомін птахів, які нагадують, що Едемський сад справді існує. Може, оце він і є?


НА КРИЛАХ МАУ

Перельоти Київ – Рас-ель-Хайма української авіакомпанії стартують 25 червня 2021 року й відбуватимуться щопонеділка та щоп’ятниці.
Місця на «гібридні» рейси можна при­дбати у складі путівок від туроперато­рів, в індивідуальному порядку — на сайті та в мобільному застосунку МАУ.
Планують пролонгувати сполучення між Києвом і Рас-ель-Хаймою й на зимовий сезон.
Детальніше — на www.flyuia.com