Врез: На Кіпрі є чим себе зайняти, якщо навіть не дуже любиш вилежуватися на пляжі. І найперше — дайвінгом! що тут цікавого під водою? Це ж Середземка, а не Червоне море. Не сумнівайтесь, острів приємно здивує!
Країна: Кіпр
Автор: Андрій Некрасов
Фотограф: Андрій Некрасов

Дістатися Кіпру дуже зручно з МАУ. Швидко, безпечно і всього за 2,5 годи­ни польоту. Щоб потрапити на острів, потрібно заздалегідь заповнити Cyprus­FlightPass і зробити ПЦР-тест перед ви­льотом та після прильоту. Якщо ж ви вакци­новані, то взагалі не потрібно ро­бити тестів. Такі додаткові заходи безпеки гарантують спокійний відпочинок.


Нещодавно, 31 липня, урочисто від­крили Музей підводних скульптур Айя-Напи (MUSAN). Це на південь від пляжу «Пернера», лише за 200 метрів від бере­га, на глибині від 8 до 10 метрів. Від­віда­ти перший у світі підводний парк зі скульптурами може будь-хто, і не обо­в’язково дайвер, а й просто любитель снорклінгу. Варто лише одягнути маску та надіти ласти, і ви зможете оглядати весь музей, не спускаючись глибоко під воду. Місце розташування обрано так, щоб вода завжди була спокійна і прозо­ра, а самі скульптури можна було розгледіти з поверхні моря. Серед штучних дерев і екзотичних рослин, схожих на чарівний ліс, розставлено 93 фігури лю­дей — мовчазних мешканців із царства Посейдона. Серед цих застиглих поста­тей і дерев можна плавати годинами, розглядаючи незвичайний підводний ландшафт.


Ідея створення музею на дні з’явилася ще 2014 року. MUSAN створили за підтримки муніципалітету Айя-Напи, спільно з Міністерством рибальства і морських досліджень. Автором цього незвичайного проєкту став Джейсон де Кайрес Тейлор — скульптор, художник і фотограф із Великої Британії, один з найвідоміших представників руху «еко­арт». Усі скульптури виконані з незвичайних матеріалів із нейтральною кислотністю і не мають жодного негативно­го впливу на навколишнє середовище. Навіть навпаки — як показав досвід інших підводних музеїв Кайреса Тейлора в різних куточках світу, — вони перетво­рюються на штучні рифи, збирають на­вколо себе різноманітні форми морсь­кого життя і стають для них новим домом. Створивши основу для морського біорізноманіття, кіпрський підводний сад скульптур зрештою має породити нову, складну і самодостатню екоси­стему. Цікаво буде відвідати цей музей повторно через рік-два, коли фігури вкриються губками, водоростями й іншими морськими створіннями, коли на­вколо нього клубочитимуться зграї риб і сам парк стане повнокровним середо­вищем проживання, а сам музей — жи­вим ландшафтом із власною історією.


Джейсон де Кайрес Тейлор є автором багатьох підводних артпроєктів у різних куточках світу: Австралії, Індонезії, Нор­вегії, Великій Британії, Франції, Мекси­ці, на Мальдівах, Канарах і Багамах. Ми­стецтвознавець доктор Девід де Руссо писав, що роботи Тейлора — це яскрава виставка в розвитку, яка створює нове життя. Ці твори дають надію і пробуджу­ють навколишнє середовище.
Але не музеєм єдиним можуть похва­литися прибережні води Кіпру. Тут зна­йде пригоди до смаку і досвідчений дай­вер, і новачок. Для «підводного вовка» є затонулі судна, найвідоміше з яких — шведський пором «Zenobia». Він затонув у 1980-му неподалік Ларнаки. Судно пе­ревозило вантажні автопричепи й іншу техніку, яка все ще на його борту. 178-метровий корпус завширшки 28 метрів лежить на лівому боці. Максимальна гли­бина до грунту — 42 метри, а мінімальна — лише 16,7. Пором видно просто з поверхні, адже прозорість води — по­над 20 метрів. Оглянути об’єкт можуть дайвери будь-якої кваліфікації. Але обі­йти все судно ні за раз, ні за два не ви­йде. Щоб зазирнути на всі палуби, в чис­ленні трюми та каюти, знадобиться без­ліч занурень, та гарантую, що вже після першого вам іще захочеться побувати в загадкових лабіринтах.


Біля берегів Кіпру на дні спочиває ба­гато суден, але далеко не всі опинилися там з технічних причин, як «Zenobia», і не під час шторму. Частину з них пото­пи­ли спеціально — аби створити штучний риф, туристичний об’єкт і підштов­хнути розвиток дайвінгу в регіоні. Два такі суд­на лежать біля берегів Лімассо­ла, недалеко один від одного, тож їх можна відвідати за один вихід у море. Обидва затоплені в лютому 2014-го. Перше — це «Costandis», старий радян­ський риболовецький донний тральник 1989 ро­ку побудови, який спочатку мав назву «Золотець». Судно стоїть на рівно­му ки­лі на глибині 24 метри і доступне для дай­верів будь-якого рівня. Друге судно — за 200 метрів звідси. Це «Lady Thetis» — ім’я «підводній леді» дали за назвою до­історичного океану Тетіс. Да­ма лежить на глибині 19 метрів. Судно збудоване в Гамбурзі 1953 року як кабо­тажний па­сажирський перевізник «Rei­her». У 1990-му воно потрапило до Кіпру, і його пере­йменували. Обидва судна можна з пов­ним правом вважати штучними рифами, бо їх уже облюбували гру­пери — морські окуні, крилатки, мурени, зграї морських карасів, трубчасті черви, голозяберники…


Ну, а тим, хто більше любить дику при­роду й підводні ландшафти, неодмінно треба відвідати дайвсайти «Manijin Island» і «St George – Geronisos» що в Пафосі. Це справжня прогулянка садами Посей­дона: дно поросле морською травою по­сейдонією, над якою шугають зграї мор­ських ластівок, поруч є химерні скелі, гроти і легкопрохідні печери, які можна відвідувати без додаткової підготовки. Уся ця краса — на доступних глибинах, від 12 до 35 метрів.
І хай ти скубадайвер-профі, початківець, фрідайвер чи просто снорклер — на Кіпрі знайдеш чимало атракцій. Ласкаво просимо в підводну скарбницю!

www.visitcyprus.com