Врез: У Франції, серед 300 замків над річкою Луарою, є той, який поєднав двох титанів своєї епохи — короля Франциска І та генія Леонардо да Вінчі. Замок Амбуаз: історія дружби великих.
Країна: Франція
Автор: Наталка Фіцич

Долина Луари, блискуча стрічка річки й давні замки по берегах. Мури зі світлого каменю, башти з темно-сірою черепицею, схожі на втілену казку французькі сади… Варто трохи заглибитися в минувшину, притулитися до столітніх стін, неквапливо пройтися залами — і відкриються романтичні, сумні та страшні історії. Або краси­ві та шляхетні — такі, як оця.



Король і Геній

1 січня 1515 року королем Франції став Франциск І. То була куртуазна епоха — за­вершувалося Середньовіччя, відчувалося прагнення змін. Сусідню Італію охопив Ренесанс із його гуманістичними ідеалами та поверненням до античної спадщини. Францискові було лише три роки, коли помер батько, а у сім його вже заручили з дочкою Людовика ХІІ — Клод. Після цьо­го він оселився в Амбуазі разом з матір’ю та сестрою.
Раніше в замку народився і зростав Карл VIII, прозваний Люб’язним. Він роз­ширив його та збудував каплицю Святого Гумберта. А ще розпочав Італійські війни, що їх вели три наступні королі Франції. Карл облаштовував тут італійські сади. Лю­довик ХІІ продовжував ті війни та розбудо­вував замок, а потім поселив тут майбутнього зятя.
В Амбуазі Франциск провів щасливі ро­ки юності. Майбутнього короля виховували разом із молодими аристократами, які стали йому вірними друзями: Гійомом де Боніве, згодом адміралом Франції, авто­ром відомого гасла «Поспішай не поспішаючи», та Анном І де Монморансі, май­бутнім маршалом і пером королівства. Юна­ки отримали блискучу освіту: арифметика, географія, історія, мови, теологія, філосо­фія, поетика… Плюс танці, музика, стріль­ба з лука, соколине полювання... Мати обожнювала сина й ні в чому йому не від­мовляла. Не дивно, що він виріс самовпев­неним. На додачу високий зріст і врода зро­били його улюбленцем жінок. Його назва­ли королем-лицарем. Девізом монарха ста­ло: «Така моя воля!».


Франциск І продовжив Італійські війни. Молодому правителю усміхнулась удача, й того ж року він урочисто ввійшов до Міла­ну. І саме там познайомився з італійським ху­дожником та винахідником Леонардо да Вінчі, що жив при місцевому дворі. Фран­циск запросив великого майстра до Амбуаза.
1516 року 64-річний да Вінчі на мулі пе­ретнув Альпи з кількома учнями та слугою. У шкіряних чохлах він привіз три незавер­шені картини, серед них і «Мону Лізу» (так найвідоміша картина італійського митця опинилась у Франції!). Король надав своє­му гостеві щедре утримання та Кло-Люсе — невеликий замок поруч з Амбуазом. А Лео­нардо вигадував різні дивовижі, які вража­ли гостей на прийняттях, — наприклад, ме­ха­нічних тварин, із яких сипалися лілеї, або летючі машини, що кружляли над го­лова­ми глядачів. Гість так захопив короля, що той, аби мати можливість спілкуватися без свідків, за чутками, наказав прокопати ту­нель від Амбуаза до Кло-Люсе. Зрештою, відстань між ними — метрів 500, а скеля складається з м’якого пісковику.


Апогеєм святкувань у замку Амбуаз ста­ли дві королівські події, які відзначали з різницею 10 днів навесні 1518 року, — хре­щення дофіна (який, зрештою, так і не став королем) та одруження кузини короля з папським племінником (у цьому шлюбі народиться майбутня королева і мати трьох королів Катерина Медичі). Франциск влаш­тував найпишніший прийом з усіх, що ба­чила тогочасна Франція. А декорації при­думав сам Леонардо. Банкети, лицарські турніри, видовищні вистави та демонстра­ція артилерії — гості були вражені розмахом і пишністю!
Того ж року на подяку королю за підтрим­ку да Вінчі влаштував святкування у Кло-Люсе. Двір замку був укритий блакитною матерією, на якій з’являлися планети, сон­це та місяць. Світло сотень свічок осявало дійство. Король і його двір були у захваті.
Уже наступного року Леонардо да Вінчі відійшов у вічність. Великий майстер помер у Кло-Люсе, за переказами — на руках у молодого монарха та в оточенні своїх учнів.


Дружба короля та генія мала продовження в історії. Франциск І став покрови­телем мистецтв і дав поштовх французько­му Відродженню. Він підтримував великих митців свого часу, зокрема Андреа дель Сарто і Бенвенуто Челліні. Король започат­кував колекцію живопису — ту саму, яка нині експонується у Луврі, розширив коро­лівську бібліотеку (зобов’язавши надсила­ти до неї примірник кожної книжки, що друкувалась у Франції) та почав викорис­товувати у діловодстві французьку мову замість латини. Італійські війни Францис­ка І мали ще один несподіваний результат — король захопився італійською кухнею та реформував французьку.
Що ж до замку Амбуаз, то Франциск його перебудував, прикрасивши своєю ем­блемою з вогнедишною саламандрою. Тут народилися троє з шести його дітей, на честь появи кожного з яких влаштовували багаті прийоми.
Та після смерті першої дружини Клод король дедалі менше навідував Амбуаз. Він оновлював замок Блуа, перебудовував Лувр і зводив найпишніший серед замків Луари — Шамбор.


Згодом Амбуаз відійшов невістці Фран­циска І — Катерині Медичі. Але це вже бу­де зовсім інша епоха — темні часи релігій­них війн, підступних змов і страхітливих убивств. Катерина стане опікункою старшого сина Франциска ІІ, який одружить­ся зі спадкоємицею шотландського пре­столу Марією Стюарт. І Амбуаз знову ви­йде на авансцену історії. Лідери протестан­тів прагнутимуть вирвати молодого коро­ля з-під опіки лідерів-католиків, викрадуть Франциска ІІ і відвезуть до замку над Луа­рою. Амбуазьку змову буде придушено, а заколотників — страчено. Трупами буде обвішаний весь замок. Після такої розпра­ви Амбуаз перестане бути королівською резиденцією. Він переходитиме з рук у ру­ки, тут влаштують казарми, фабрику гудзиків і потім старечий притулок. Лише піс­ля Другої світової війни замок відреставрували, і він увійшов до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Його жартома називатимуть «королівським дитячим сад­ком», адже саме тут зростали 5 французьких монархів.



Слідами Франциска і да Вінчі

Сучасному туристові непросту історію Амбуаза подають у легкій формі за допо­мо­гою новітніх технологій. У Франції аудіо­гід виходить із моди, натомість набирає по­пу­лярності «Histopad» — спеціальний інтер­активний пристрій, що визначає ваше роз­ташування на території та пропонує інфор­мацію про конкретні місця. А ще він пока­зує минуле: якщо навести камеру прист­рою на особливий значок, можна побачи­ти, який вигляд міг колись мати об’єкт.
Від воріт замку пристрій радить одразу зайти до каплиці святого Гумберта. Саме тут похований Леонардо да Вінчі. Могила вели­кого майстра довго лишалася невідо­мою. До­слідивши поховання під церквою, науковці знайшли докази, що він спочиває саме тут.


Ідемо далі на оглядовий майданчик біля замку — помилуватися краєвидом Луари та містечка Амбуаз, що розкинулося біля підніжжя замку. Тут вітряно, але так гарно!
Тоді рушаємо на оглядини самого зам­ку. П’ять століть тому в залі Ради з колона­ми та камінами відбувалося пишне весілля. Королівські покої з пізньоготичними меб­лями та гобеленами теж бачили чимало. Експозиція невелика: замки Луари були поруйновані та пограбовані під час револю­цій і війн. Зате двір, на який виходимо, прос­то чарівний! Стрижені кущі та пірамідальні деревця — чудове тло для фото на згадку.


Спускаємося до містечка. У фахверкових будиночках облаштовано кав’ярні та крам­ниці, а просто у скелі під замком — винарню. Тут хочеться затриматись і відпочити від істо­рії. Але ми прямуємо до сусіднього замку Кло-Люсе — саме того, де проживав Леонардо.
Збудований із червоної цегли, гарно оздоблений замок є меншим за Амбуаз. На верхньому поверсі — покої, в яких про­вів останні роки митець, на нижньому — майстерня з приладдям для виготовлення фарб, кабінет із книжками та рукописами, кухня. У підвалі представлено макети вина­ходів майстра, прототипи танка, кулемета, парашута, розвідного моста, автомобіля та ще багато що. Правда, торкатися цих макетів заборонено. На відміну від інших, великих, розташованих у парку біля замку, — ними із задоволенням граються діти та дорослі. А ще тут є озерце, навколо яко­го посаджені рослини, що їх малював да Він­чі. Враження таке, що потрапляєш прос­то у його картини! І не забудьте зазирнути до сувенірної крамнички — там не лише магнітики та листівки, а й багато ігор, зроб­лених за винаходами маестро. Такого у зви­чайних магазинах нема і близько. Як і в ін­ших замках.



У ФРАНЦІЮ ДО ЛЕОНАРДО

Містечко Амбуаз, яке сміливо мож­на назвати містом при замку, розта­шоване за 225 км від Парижа.
Діставатися — на авто чи швидкіс­ній електричці TGV за маршрутом Па­риж — Сан-П’єр-де-Кор (55 хв.), від якого — 25 км до Амбуаза можна про­їхати автобусом.
Проводяться тематичні екскурсії з гідом, самостійні — з аудіогідом або новітнім «Істопадом», а також різно­манітні святкування, банкети й уро­чисті прийоми.
www.chateau-amboise.com