Бескидів багато, тому й множина. Три гірські групи на півдні Польщі: Силезькі Бескиди, Живецькі та західна частина Малих Бескидів, і всі поділяються на менші пасма, теж Бескиди. Помірні висоти (від 933 метрів у Малих Бескидах до 1542 метрів у Живецьких), мальовничі краєвиди, різноманітні атракції, етнічний колорит, цілющі води та грязі зробили ці місця популярними, на що туристична інфраструктура відгукнулася розквітом пропозиції. Три міста перетворилися на курорти, не надто велелюдні й не дуже дорогі, що теж є перевагою для городян, які вирішили вирватися на лоно природи.
ВІСЛА — місто і річка
«Перлиною Бескидів» називають містечко Вісла, що біля витоку однойменної «королеви польських річок». Якщо любите походи в гори, шалену їзду на велосипеді, розваги в аквапарку, тоді Вісла — місце для вашого дозвілля. У цьому переконують краса гірських краєвидів, витоки річки Вісли, сила-силенна стрімких потоків, ідеальні умови для літнього й зимового туризму. Вдалому відпочинкові сприяють розвинута готельна база (близько 10 тисяч місць у будинках відпочинку, пансіонатах, приватних оселях та агротуристичних оселях), розмаїття ресторацій і розваг.
Завдяки зручному розташуванню в оточенні гірських вершин, численним шляхам і витягам Вісла ніби створена для піших мандрівок. Можна обрати котрусь із 19 гірських пішохідних стежок (загалом понад 150 кілометрів). Крім того, тут облаштовано спеціальні прогулянкові й тематичні пішохідні маршрути, такі як «Шлях Габсбургів», велосипедні треки MTB та гірські велоспуски у парку «Stoz.ek».
Заслуговують на увагу й скарбниці старовини. В Музеї лижного спорту зможете оглянути багату колекцію лиж, починаючи з ХІХ століття. У небі над курортом побачите параплани, тож є і Музей парашутного спорту. Музей Бескидів міститься у колишній корчмі, збудованій три століття тому та перетвореній на Музей бескидських гуралів (такий місцевий етнос). Варто відвідати зведений у 1930-х роках замок польських президентів. Не можна оминути і дерев’яної каплички під замком, старовинних костелів і дерев’яного кварталу в центрі міста. У різних куточках курорту продаються оригінальні речі, створені руками народних майстрів. Яскраві відкриття чекають гостей Віслинського лісництва — Центр екоосвіти, природно-освітня стежка на Баранячу гору, Лісова хата й інші природничі цікавини.
Ну, а взимку — це рай для лижників, для яких тут є 18 підйомників і вдосталь бігових лижних трас. Символом міста є лижний трамплін імені відомого лижника-стрибуна Адама Малиша, який у цьому місці народився, тренувавсь і став володарем чотирьох Кубків світу! Скульптура чемпіона з білого шоколаду зустріне вас у Віслинській водолікарні, також вас із гордістю запросять до галереї його трофеїв.
УСТРОНЬ. Піраміди здоров’я
У долині Вісли є ще один відомий курорт. Під’їжджаючи до нього, вже здалеку побачите будівлі у формі пірамід, мальовничо розташовані серед лісистих гір. Клімат в Устроні підгірський, цілющий сам по собі, а лікувальні води та грязі роблять цю місцину просто чудодійною.
Скарбницю здоров’я виявили у ХІХ столітті випадково. Гарячий шлак із великою кількістю сполук сірки потрапив у воду, в якій купалися робітники-металурги. Після купелі вони почувалися мов новонароджені — де й поділася втома! 1901 року тут облаштували перший грязелікувальний заклад, а в 1960-х роках, коли науково підтвердили наявність в Устроні високомінералізованих сполук із йодом та бромом, розпочали будівництво оздоровниці з «пірамідками».
Лікувальний профіль курорту — це ортопедія, неврологія, ревматологія, кардіологія, ангіологія, ларингологія, пульмонологія, остеопороз. Тут відновлюються після інфаркту серця, різноманітних кардіовтручань, травм, хвороб дихальних шляхів і судинної системи. До послуг курортників — 6 санаторіїв, із якими можна ознайомитися на сайті www.uzdrowisko-ustron.pl
Устронь має чудовий курортний парк із «пияльнею» вод, фонтанами, стежкою здоров’я та прогулянковими алеями. Можна відвідувати оздоровчі сеанси в соляному гроті. Після процедур Клуб курортника запрошує на танцювальні вечірки й перегляд матчів. Знайдеться й партнер для гри в шахи, бридж або більярд. Цікаво відвідати дерев’яний і мурований бароковий костели XVIII століття, оглянути справжні гуральські хатини XIX століття, Музей металургії та ковальської справи, Галерею сучасного мистецтва. Звеселять фестиваль «Устронське артистичне літо» (червень), фестиваль релігійної творчості «Gaude Fest» і Дні Устроня (серпень).
І звісно, зачарують красоти довколишніх пейзажів — лише вийдіть на туристичну, прогулянкову чи велосипедну стежку. Підійміться на сучасній 4-місній «крісельці» на гору Чанторію, промчіть літнім спуском на санчатах, зійдіть на оглядову вежу. На горі Рівниця чекають канатний та екстрим-парк із цілорічним санним спуском. Якщо ж захочете особливого спілкування з природою, відвідайте «Лісовий парк несподіванок» — побачите зубрів, оленів, косуль, муфлонів, ланей і польоти хижих птахів.
Устронь — чудовий відправний пункт для походів у Бескид Шльонський. І, як годиться цивілізованим горам, узимку він стає гірськолижним курортом, що асоціюється з нічним катанням на кінних санях у світлі смолоскипів.
ЩИРК. Для чого витяги влітку?
Це зимова столиця цілого Силезького воєводства! Є сучасний «Szczyrk Mountain Resort», 20 схилів, майже 40 кілометрів трас, висоти від 670 до 2810 метрів, Центральний спортивний осередок і «Beskid Sport Arena» зі спільним скі-пасом... Але наразі — про теплі пори року.
Місцина — серед найгарніших у регіоні. Вона може похвалитися маршрутами «п’ятизіркової» краси. Сідайте на витяг, що прямує до вершини однієї з гір, і насолоджуйтеся!
Символом прекрасного Щирка є прогулянкова стежка над річкою Жилиця. Модернізована велодоріжка та пішохідна стежка стартують біля самої мерії й ведуть уздовж річки до площі з оригінальним фонтаном — серця Щирка, місця зустрічей і тусівок.
Є на курорті й «моціон для душі». Понад столітній храм Божої Матері Щиркської — головна святиня, багато парафіян тут не тільки знаходять душевний спокій, а й позбуваються хвороб, вимолюють здійснення найзаповітніших бажань. Дерев’яна церква святого Якова XVIII століття входить до маршруту «Дерев’яне зодчество Бескидів». Бескидська художня галерея представляє цікаві твори, проводить концерти, виставки та семінари.
Гірський клімат добре оздоровлює вкупі з очисними процедурами, такими як у готелі «Kлімчок», у римському спа. Встановлений тут єдиний у Польщі апарат «Vacustyler» раніше обслуговував лише космонавтів — він наповнює тканини організму киснем і видаляє з них токсини. Процедура допомагає боротися з ожирінням, сприяє кровообігу, розгладжує шкіру.
Відомий спортцентр Щирка підходить і просто для підтримання форми, і для підготовки до змагань олімпійського рівня. У місті є критий басейн, спортивно-розважальний зал, легкоатлетичний стадіон, корти, майданчики для пляжного волейболу і лижні трампліни. Щирк — спортивний не лише взимку!
Бескиди зачарують і наснажать у будь-яку пору року!