Врез: Гори в польській частині Карпат — дуже мальовничі, затишні, по–європейському комфортні, багаті на красоти природи та джерела здоров’я. Це близько й недорого, тому — вперед!
Країна: Польща
Автор: Віктор Сидоренко
Фотограф: Силезька туристична організація

Бескидів багато, тому й множина. Три гірські групи на півдні Польщі: Силезькі Бескиди, Живецькі та західна частина Малих Бескидів, і всі поділяються на менші пасма, теж Бескиди. Помірні висоти (від 933 метрів у Малих Бескидах до 1542 метрів у Живецьких), мальовничі краєвиди, різноманітні атракції, етнічний колорит, цілющі води та грязі зробили ці місця популярними, на що туристична інфраструктура відгукнулася розквітом пропозиції. Три міста перетворилися на курорти, не надто велелюдні й не дуже дорогі, що теж є перевагою для городян, які вирішили вирватися на лоно природи.

Малиновська скеля на Баранячій горі.
ВІСЛА — місто і річка

«Перлиною Бескидів» називають містечко Віс­ла, що біля витоку однойменної «королеви польських річок». Якщо любите походи в гори, шалену їзду на велосипеді, розваги в аквапарку, тоді Вісла — місце для вашого дозвілля. У цьому переконують краса гірських краєвидів, витоки річки Вісли, сила-силенна стрімких потоків, ідеальні умови для літнього й зимового туризму. Вдалому відпочинкові сприяють розвинута готельна база (близько 10 тисяч місць у будинках відпочинку, пансіонатах, приватних оселях та агротуристичних оселях), розмаїття ресторацій і розваг.
Завдяки зручному розташуванню в оточенні гірських вершин, численним шляхам і витягам Вісла ніби створена для піших мандрівок. Можна обрати котрусь із 19 гірських пішохідних стежок (загалом понад 150 кілометрів). Крім того, тут облаштовано спеціальні прогулянкові й тематичні пішохідні маршрути, такі як «Шлях Габсбургів», велосипедні треки MTB та гірські велоспуски у парку «Stoz.ek».
Заслуговують на увагу й скарбниці старовини. В Музеї лижного спорту зможете оглянути багату колекцію лиж, починаючи з ХІХ століття. У небі над курортом побачите параплани, тож є і Музей парашутного спорту. Музей Бескидів міститься у колишній корчмі, збудованій три століття тому та перетвореній на Музей бескидських гуралів (такий місцевий етнос). Варто відвідати зведений у 1930-х роках замок польських президентів. Не можна оминути і дерев’яної каплички під замком, старовинних костелів і дерев’яного кварталу в центрі міста. У різних куточках курорту продаються оригінальні речі, створені руками народних майстрів. Яскраві відкриття чекають гостей Віслинського лісництва — Центр екоосвіти, природно-освітня стежка на Баранячу гору, Лісова хата й інші природничі цікавини.
Ну, а взимку — це рай для лижників, для яких тут є 18 підйомників і вдосталь бігових лижних трас. Символом міста є лижний трамплін імені відомого лижника-стрибуна Адама Малиша, який у цьому місці народився, тренувавсь і став володарем чотирьох Кубків світу! Скульптура чемпіона з білого шоколаду зустріне вас у Віслинській водолікарні, також вас із гордістю запросять до галереї його трофеїв.


УСТРОНЬ. Піраміди здоров’я

У долині Вісли є ще один відомий курорт. Під’їжджаючи до нього, вже здалеку побачите будівлі у формі пірамід, мальовничо розташовані серед лісистих гір. Клімат в Устроні підгірський, цілющий сам по собі, а лікувальні води та грязі роблять цю місцину просто чудодійною.
Скарбницю здоров’я виявили у ХІХ столітті випадково. Гарячий шлак із великою кількістю сполук сірки потрапив у воду, в якій купалися робітники-металурги. Після купелі вони почувалися мов новонароджені — де й поділася втома! 1901 року тут облаштували перший грязелікувальний за­клад, а в 1960-х роках, коли науково підтвердили наявність в Устроні високомінералізованих сполук із йодом та бромом, розпочали будівництво оздоровниці з «пірамідками».
Лікувальний профіль курорту — це ортопедія, неврологія, ревматологія, кардіологія, ангіологія, ларингологія, пульмонологія, остеопороз. Тут відновлюються після інфаркту серця, різноманітних кардіовтручань, травм, хвороб дихальних шляхів і судинної системи. До послуг курортників — 6 санаторіїв, із якими можна ознайомитися на сайті www.uzdrowisko-ustron.pl
Устронь має чудовий курортний парк із «пияльнею» вод, фонтанами, стежкою здоров’я та прогулянковими алеями. Можна відвідувати оздоровчі сеанси в соляному гроті. Після процедур Клуб курортника запрошує на танцювальні вечірки й перегляд матчів. Знайдеться й партнер для гри в шахи, бридж або більярд. Цікаво відвідати дерев’яний і мурований бароковий костели XVIII століття, оглянути справжні гуральські хатини XIX століття, Музей металургії та ковальської справи, Галерею сучасного мистецтва. Звеселять фестиваль «Устронське артистичне літо» (червень), фестиваль релігійної творчості «Gaude Fest» і Дні Устроня (серпень).
І звісно, зачарують красоти довколишніх пейзажів — лише вийдіть на туристичну, прогулянкову чи велосипедну стежку. Підійміться на сучасній 4-місній «крісельці» на гору Чанторію, промчіть літнім спуском на санчатах, зійдіть на оглядову вежу. На горі Рівниця чекають канатний та екстрим-парк із цілорічним санним спуском. Якщо ж захочете особливого спілкування з природою, відвідайте «Лісовий парк несподіванок» — побачите зубрів, оленів, косуль, муфлонів, ланей і польоти хижих птахів.
Устронь — чудовий відправний пункт для походів у Бескид Шльонський. І, як годиться цивілізованим горам, узимку він стає гірськолижним курортом, що асоціюється з нічним катанням на кінних санях у світлі смолоскипів.


ЩИРК. Для чого витяги влітку?

Це зимова столиця цілого Силезького воєводства! Є сучасний «Szczyrk Mountain Resort», 20 схилів, майже 40 кілометрів трас, висоти від 670 до 2810 метрів, Центральний спортивний осередок і «Beskid Sport Arena» зі спільним скі-пасом... Але наразі — про теплі пори року.
Місцина — серед найгарніших у регіоні. Вона може похвалитися маршрутами «п’ятизіркової» краси. Сідайте на витяг, що прямує до вершини однієї з гір, і насолоджуйтеся!
Символом прекрасного Щирка є прогулянкова стежка над річкою Жилиця. Модернізована велодоріжка та пішохідна стежка стартують біля самої мерії й ведуть уздовж річки до площі з оригінальним фонтаном — серця Щирка, місця зустрічей і тусівок.
Є на курорті й «моціон для душі». Понад столітній храм Божої Матері Щиркської — головна святиня, багато парафіян тут не тільки знаходять душевний спокій, а й позбуваються хвороб, вимолюють здійснення найзаповітніших бажань. Дерев’яна церк­ва святого Якова XVIII століття входить до маршруту «Дерев’яне зодчество Бескидів». Бескидська художня галерея представляє цікаві твори, проводить концерти, виставки та семінари.
Гірський клімат добре оздоровлює вкупі з очисними процедурами, такими як у готелі «Kлімчок», у римському спа. Встановлений тут єдиний у Польщі апарат «Vacustyler» раніше обслуговував лише космонавтів — він наповнює тканини організму киснем і видаляє з них токсини. Процедура допомагає боротися з ожирінням, сприяє кровообігу, розгладжує шкіру.
Відомий спортцентр Щирка підходить і просто для підтримання форми, і для підготовки до змагань олімпійського рівня. У місті є критий басейн, спортивно-розважальний зал, легкоатлетичний стадіон, корти, майданчики для пляжного волейболу і лижні трампліни. Щирк — спортивний не лише взимку!
Бескиди зачарують і наснажать у будь-яку пору року!


www.polscha.travel

www.silesia.travel