Врез: Кількасот років тому європейські купці, а потім і міста об’єдналися задля торгівлі та захисту своїх інтересів. Так зародився найперший європейський союз, що увійшов в історію як Ганза.
Автор: Наталія Михайлова

Холодні береги Балтійського та Північного морів на початку минулого тисячоліття опинилися в центрі еко­номічного життя Європи. Невеличкі, але надійні вантажні вітрильники коги відважно курсували холодними морями, перевозили товари, встановлювали зв’язки між Північною та Східною Європою, збагачували колись забуті Богом землі.


Слов’яни біля стерна

А почалося все зі слов’ян. Між гирлами річок Елбе та Одре (Ельби й Одеру) в ХІ–ХІІ століттях існувало Вендське королівство полабських слов’ян. Столицею його стало місто Любіце. Містяни прийняли християн­ство і настійливо пропонували його сусідам. Під час однієї з жорстоких релігійних війн слов’яни-язичники вщент спалили Любіце і знищили християнську динас­тію правителів Наконідів. Мешканці перебралися до півострова на річці Траве й разом із німецькими переселенцями заснували місто Любек на Балтиці — майбут­ню столицю Ганзейського союзу.



Меркурій і сіль

Сьогодні Любек зустрічає гостей голими сідницями мармурового бога торгівлі Меркурія. Він і ще троє античних богів, серед яких — кокетлива Венера з кицькою, вмостилися навколо містка через вузенький канал. Ця весела компанія задає гостям Любе­ка настрій. Його підтримують ошатні кораблі, високі фронтони та причепурені двері цегляних будинків, багаті веселі ліплення й різьблення, витончені декоративні грати, заквітчані велосипеди, сувеніри у вітринах і смачні різнобарвні марципани.
Власне, цей фестиваль краси та смаку розпочинається зі входу — Голштинської брами, збудованої 1477 року. Її масивність і надійність утілювали статечність ганзей­ського міста. Від брами відкривається най­мальовничіший у Німеччині краєвид річки Траве, рівні шеренги будиночків, шпилі собо­рів на протилежному березі й шість однако­вих червоноцегляних будинків поруч. Це колишні соляні склади, а нині бутики. Сіль у середні віки стала одним із джерел збагачен­ня для приморських міст: чого варта без неї риба? А Любек був найважливішим посеред­ником у торгівлі сіллю.
Будівлю любекського Рату (або ж Ради) створювали багато років, тож у ній зміша­но найрізноманітніші стилі. Такої веселої еклектичної ратуші я не бачила ніде. Незва­жаючи на легковажність екстер’єру, саме тут провадили щорічні засідання представ­ників численних міст Ганзейського союзу, під час яких вирішували долю Європи.
Але не тільки про гешефт дбали мешканці середньовічного Любека. Однією з найпре­красніших готичних будівель міста є шпиталь Святого Духа. Збудований ще у 1286-му для старих і бідняків, він донині діє як благо­дійна лікарня. Шпитальний храм прикраше­но напрочуд ніжними середньовічними фрес­ками і дерев’яним різьбленим вівтарем XV століття. А під будівлею лікарні можна смач­но пообідати в колоритному «Картопляно­му підвалі».



200 міст

Слово «Ганза» походить від ранньосеред­ньовічних військових загонів. Потім так назвали купецькі об’єднання, які мали на меті сполучати Західну та Східну Європу. Скажімо, на ринках слов’янських міст Нов­города і Смоленська можна було придбати не тільки дуже цінне хутро, а й товари з Візантії та арабських країн. Водночас німецькі купці освоювали багату північ — Фландрію, Англію та Норвегію. Головною ж метою союзу стали захист інтересів куп­ців в іноземних державах, створення моно­полій та отримання привілеїв у торгівлі. Любек із його вигідним розташуванням між Північним і Балтійським морями був найбагатшим містом у регіоні, тож він став задавати тон у торговельних відносинах.
Згодом Любек об’єднався з Гамбургом, а потім — зі слов’янськими містами Росто­ком і Вісмаром, і разом вони стали міцним ядром Ганзейського союзу. Німецькі купці отримали монополію на торгівлю і на Пів­нічному, і на Балтійському морях. Тоді-то й виник термін «Ганза» як назва унії. А на­прикінці XIV сторіччя, щоб поставити на місце конкурентів, Ганза купців трансфор­мувалась у Ганзу міст. Влада зосередилась у міських магістратах. Ганза перетворила­ся на найважливішу політичну силу в Європі, здатну підміняти слабку імперську владу і вести успішні війни із сусідніми державами (звичайно, за ринки).


У найкращі часи до об’єднання входи­ло майже 200 міст. Вони проявляли велику солідарність, на відміну від тодішніх італій­ських міст-держав, які постійно ворогували. Завантажені кораблі рухалися по лінії Лон­дон – Брюгге – Гамбург – Любек – Ревель – Новгород, везли метали, коштовності, тка­нини, вино. А поверталися з деревиною, хутром, смолою, воском, льоном, медом, пшеницею та житом. Найважливішим екс­портним товаром, який виробляли у Ганзейському союзі, було пиво. І всі хотіли солоної риби зі скандинавських країн.
У чотирьох європейських містах — Брюг­ге, Лондоні, Бергені та Новгороді, — які не підпорядковувалися Ганзі, існували філії — контори. Вони забезпечували побут і безпеку ганзейських купців, стежили за дотри­манням законності операцій. Свої житло­ві квартали, склади та порти вони обгоро­джували мурами.
Інші міста теж шанували за їхні товари: Данциг (нині Гданськ) — за зерно, Росток — за солод, Щецин — за рибу, Любек, як уже сказано, — за сіль, Краків — за мідь, Ревель (Таллінн) — за віск та льон, Новго­род і Псков — за хутро, ну а Кельн прозва­ли «винним льохом».



Плюс Гамбург

Це місто видалося мені найбільш західно­європейським з усіх, які я бачила. Приблизно такими були загадково-привабливі капіта­лістичні міста з політичних детективів моєї юності. Тривожна музика, темне небо, дрібний дощ, люди з піднятими комірами пла­щів, спокусливо модерні будівлі впереміш із середньовічними будинками, архаїчні наземні ділянки метро, суворі лютеранські собори, дзеркальні вітрини, які відбиваються у тем­них водах каналів. І звичайно, затишні кафе з найсмачнішими у світі гамбургерами.
Секрет привабливості цього міста зовсім не веселий: понад половину будівель знищили американські бомбардувальники у Другу сві­тову. І досі чимало ділянок не забудовано. Проте їх ювелірно заповнюють суперсучас­ними лаконічними будівлями, які своїми габа­ритами не тиснуть на старовинні споруди.
Найпривабливіше місце — порт на річці Ельба, схожий на казковий замок. Його за­снували 1189 року. До доків і верфей веде широкий тунель завдовжки 420 метрів.
Але «родзинка» Гамбурга — це найбільші у світі складські приміщення. Збудовані у ХІХ столітті з червоної цегли та вже потемнілі від часу, похмурі й таємничі, вони щільними шерегами стоять на берегах вузь­ких каналів, ніби виростають із води, і ство­рюють антураж містичного трилеру.



Сукняні пристрасті

Хоч і дивно, але контору в Лондоні, яку торговий люд вважав дуже респектабельною, заснували фландрійські купці. Вони тут купували славнозвісну англійську вов­ну, з якої у Фландрії виготовляли чудове сукно 40 гатунків. У ХІІІ столітті лондон­ська контора монополізувала у Фландрії оптову торгівлю вовною і сукном.
Фландрія — одна із земель Бельгії, в якій розмовляли нідерландською мовою та яка не входила до Ганзи, хоча на її тери­торії діяла потужна контора. Місцеві купці намагалися чинити спротив німецькій мо­нополії. І ось 1280 року Ганза почала торго­вельну блокаду Брюгге, головного торго­вого міста країни. Метод виявився дієвим, і відтоді керівництво союзу не раз його ви­користовувало щодо інших країн, зокрема Норвегії та Данії. Пізніше застосувала дво­річну блокаду до всієї Фландрії. Цим вона довела, що процвітання і щастя будь-якого міста можливі лише під її надійним крилом.
Тріумфом Ганзи завершилися й багато­річні економічні змагання з Данією після поразки тієї у Другій дансько-ганзейській війні. Тепер союз став беззаперечним воло­дарем Балтики та західної частини Північ­ного моря і понад 150 років зберігав свою ключову роль у Європі. А керував цією тор­говельною імперією любекський Рат.
Справжньою звитягою Ганзейського союзу стало подолання піратства. У 1400 році об’єднаний флот Любека і прусських міст звільнив Балтійське море від розбійни­ків. Двом найнебезпечнішим злочинцям разом із сотнями їхніх прибічників відтя­ли голови на майдані Гамбурга. Співдруж­ність ганзейських міст здобула беззастереж­ну торговельну монополію на Балтиці та Північному морі.



Залягти на дно у Брюгге

Містечко з казок братів Грімм, носталь­гійно-затишна суміш кам’яниць із гострокутними фронтонами, будиночків із вигадливою цегляною кладкою, готичних шпилів, мальовничих млинів і аркових містків — міс­то художників ван Ейка і Мемлінга. А ще — лебедів, шоколаду, мережива та пива.
У Брюгге, як і в Любеку, є багато давніх свідчень доброчинства. Насамперед це Бегі­наж — монастир ХІІІ століття за мурами та ровом із водою. В обителі й донині за ба­жання мешкають самотні жінки. У місті збереглося понад 40 старечих притулків — акуратних будиночків із закритими подвір’яч­ками та каплицями. Особливу роль у серед­ньовіччі відігравали школи для дівчат, де на­вчали плести мережива. І нарешті — шпиталь святого Іоанна, збудований монахами-августинцями у ХІІ столітті. Величні гостро­верхі цегляні будівлі в готичному стилі на березі оброслого старезними деревами каналу — певно, найромантичніший куточок Брюгге.
У такому чарівному місті навіть безжаль­ні кілери стають сентиментальними і доб­рими (принаймні у фільмах).



Слов’яни знову в дамках

У ХIV столітті активність Ганзи поши­ри­лася й до українських земель. Торго­вель­ний ланцюг протягнувся до Лемберга (Льво­ва), куди із заходу привозили сукно, бурштин, шкури, оселедці. А там на захід­них купців чекали венеційські та генуезькі ко­леги з чор­номорських факторій Кафи і Тани, негоціан­ти з Константинополя, які везли шовк і пря­нощі. Усе закінчилося, коли 1395 року вій­ська Тамерлана розори­ли італійські колонії в Криму.
Через зростання міського населення Єв­ропа потребувала зерна. Цей ринок під­­ко­рювали слов’яни. Спочатку перед вів Данциг (Гданськ), а із середини XV століт­тя долучи­лися постачальники з Польщі, України та Литви. Вони швид­ко потіснили прусських конкурентів і ви­йшли на перше місце.



Ганзейські Сукенніце

Я завжди дивувалася, коли хтось називав Краків найгарнішим містом Європи. Але, приїхавши туди, зрозуміла: напевно, найкра­щими в Європі є польські реставратори. У Старого міста набагато кращий вигляд, ніж у більшості його європейських «одноліт­ків». Те саме й з картинами — ніби лише хви­лину тому їх торкався пензель.
Під час Другої світової історична частина Кра­кова залишилася неторканою. Не забуваймо: місто завдячує цим українцю — розвіднику Євгенові Березняку, який урятував його від руйнування.
Серце Кракова називається, як і належить цент­ру ганзейського міста, — Сукенніце. Ці середньовіч­ні торговельні ряди зведені у ХІІІ столітті й багато разів перебудовані за модою різних часів. Неоготич­ними арками нагадують італійські палаццо. А на­вколо розкинулась одна з найбільших у Європі ринкових площ, від якої розходяться вулиці до бульвар­ного кільця навколо Старого міста. Там, на місці колишніх фортечних мурів, висаджено тисячі дерев і створено ставки. Турист завжди зможе перепо­чити в затінку платана чи липи.
У Кракові кожний знайде собі місце до душі. Ко­мусь до вподоби урочистість барокових костелів, комусь — філософське усамітнення на середньовіч­ному подвір’ї Ягеллонського університету, когось привабить пафос Королівського палацу Вавеля. А моїм улюбленим став францисканський собор ХІІІ століття, де вражають значно пізніші розписи у стилі ар-нуво й експресивні вітражі.



Фатальне хутро

Серед найважливіших партнерів Ганзи був Нов­город. І саме він став провісником занепаду сою­зу. Оскільки хутро в Північній Європі дуже ціну­валося, відносинам із Новгородом і Псковом там приділяли велику увагу. 1391 року між Ганзою, лівонськими містами, Новгородом і Псковом підписано «вічний мир». Однак це стало лише початком кінця.
Навіть для загартованих морськими подорожами ганзейських купців життя-буття у новгород­ському Німецькому дворі перетворювалося на тортури. Партнери постійно порушували догово­ри, купців грабували злодії. На ніч гостей замикали за міцними воротами та охороняли злими псами, за будь-які спроби спілкування з містянами і розваги карали штрафами чи ув’язненням. Ворожнеча загострювалась, і якось 1424 року до в’язниці кинули всіх мешканців контори — 150 осіб. 36 арештантів не витримали жорстоких умов і померли. В середині XV століття через війну Московії з Тевтонським орденом Ганза розпочала блокаду Новгорода, яка тривала пʼять років. Важ­ли­вий торговий форпост утратив свої позиції. А в 1470-х московські війська Івана ІІІ знищили Нов­городську республіку й захопили її землі. Не­важ­ко здогадатись, як жорстко великий князь москов­ський поставився до ганзейських купців. Німець­кий двір закрили, і відносини Ганзи з мос­ковитами припинилися.


Біда сама не ходить. На початку XVI століття Швеція взяла під контроль балтійські країни. Північна гілка Великого Шовкового шляху всох­ла після занепаду Золотої орди. Англія відкрила морські шляхи до американських колоній, що змістило центр торгівлі до Атлантики.
Ганзи не стало. Проте три найдавніші та най­важливіші її міста — Любек, Гамбург і Бремен — у 1630 році утворили союз із правом представля­ти й інші міста. До сьогодні вони носять почесний титул «вільних ганзейських міст».
Хай там як, а два століття існування «наддер­жави» принесли великі зрушення в торгівлі, мо­реплавстві, розбудові міст, цивільному і торговель­ному праві, відносинах у суспільстві та сфері гро­мадянських свобод. Цей союз показав можливості об’єднання і став у певному сенсі прототипом нинішнього ЄС.


ГАНЗА СЬОГОДНІ
Ганзейський союз Нового часу — міжнародна співдружність міст, ство­рена 1980 року. Наймасовіше в ній представлено Німеччину (103 міста), Польщу (23) та Нідерланди (18).
«Ганзейські дні Нового часу» — фестиваль із ярмарками, виставка­ми, парадами кораблів, який відбу­вається щороку в одному з міст Ган­зейського союзу Нового часу.
2021 року фест відбувся в серпні у Ризі (Латвія). Найближчі: 2022 — Нойс (Німеччина), 2023 — Торунь (Польща), 2024 — Гданськ (Польща), 2025 — Вісбю (Швеція).
Детальніше: www.hanse.org