Врез: Півострів Самана в Домініканській Республіці — найкраще місце в Атлантиці для спостережень за горбатими китами. Уся океанська популяція збирається сюди щороку із січня по березень.
Країна: Домінікана
Автор: Віктор Сидоренко
Фотограф: Dominican Republic Ministry of Tourism

Півострів Самана на північно-східному узбережжі країни є жаданим для багатьох «куточком раю». Колись у тутешніх паль­мових лісах, на віддалених пляжах і в гли­боких печерах ховалися пірати, а війська різних держав намагалися завоювати зруч­ну бухту. Нині півострів має гарне сухопут­не і повітряне сполучення з рештою тери­торії Домінікани, але, як і колись, залиша­ється відносно ізольованою райською міс­циною з дикими пляжами, кокосовими плантаціями та джунглями.
Складається враження, що природну розкіш краю не менше за туристів ціну­ють морські велетні — кити. Ці тварини пропливають понад 8 тисяч кілометрів, щоб знайти тут пару, вагітні самиці китів — щоб народити, ну, а китова молодь — набратися досвіду.
Туристи ж з усього світу прибувають на цей бал китів, аби «підглянути» за ритуалами гігантів. Шанувальники природи нагадують цікавих містян, які зазирають на свято у вікна палацу. До речі, кити тут справді танцюють і співають…

 

Добрі велетні

Горбачі — серед найвідкритіших для спо­стереження, найбільш грайливі з усіх китів. Свою назву вони отримали через високий спинний плавець і вигинання спини.
Це не найбільший кит, а все-таки дуже великий. Довжина тіла самиць у середньо­му перевищує 14 метрів, самці чомусь на метр менші, але все одно довші за великий міський автобус. Декотрі особини дороста­ють до 18 метрів і 50 тонн!
Правда, відпочиваючи взимку в теплих морях, кити позбуваються до третини своєї ваги, бо живуть переважно на підшкірних запасах жиру. До берегів Домінікани вони припливають, як і туристи, щоб витрачати накопичене за рік.
Ці істоти дивують не лише розмірами. Наприклад, вони здатні до 3 місяців обхо­дитися без сну, а коли все-таки сплять, по­ловина їхнього мозку залишається актив­ною, адже треба вчасно піднятися на поверхню води і вдихнути повітря.
Горбаті кити пірнають на глибину 3,5 кілометра, легко витримують там неймовірний тиск, а серце в них б’ється лише 10 разів на хвилину. Навіщо такі складно­щі? Заради смачного планктону і крилю!


Харчуються горбачі, захоплюючи роззявленою пащею зграю дрібної риби, кре­веток або хмару планктону. Воду вони про­ціджують китовим вусом і потім ковтають їжу. Кити можуть полювати групами, ото­чуючи здобич, збиваючи колом піну і захо­дячи знизу, щоб заковтнути харч. Та цей процес можна спостерігати хіба що на пів­ночі Атлантики, а не на її півдні, про який ідеться.
Живуть горбачі 50–70 років, а в шлюб­ні ігри, за якими туристи так люблять спо­стерігати, вступають у 5–6 років. Між іншим, статевий орган у дорослого самця сягає 3 метрів у довжину.
Горбачі багато співають, особливо в пе­ріод розмноження — на жаль, здебільшого на частотах, недоступних людському вуху. В кожного кита — власний репертуар, хоча вони можуть запозичувати «мелодії». Особ­ливо тривалі й мелодійні пісні виконують самці, але зовсім не для приваблення самиць. При цьому таємничі звуки мають щось на зразок синтаксису, як людська мо­ва. Скоріш за все, пісня кита — то спосіб заявити про себе: «Ось де я, такий великий і вдатний!». Інколи до співака підпливає інший кит і теж починає співати, а часом збирається цілий «бойс-бенд». Правда, «сейшен» може закінчитися стусанами.
А ще горбаті кити — одні з небагатьох живих істот, здатних надавати безкорисли­ву допомогу представникам інших видів. Наражаючи своє життя на небезпеку, вони на очах науковців рятували від косаток тю­ленів, дитинчат іншого виду китів і навіть риб.

Китова столиця

Тисячоліттями горбаті кити припливали до острова Гаїті, половину якого тепер за­ймає Домініканська Республіка. Доказом є наскельні малюнки місцевих індіанців. Щороку тварини прямують сюди з холод­них вод Арктики, багатих на їжу. Першими вирушають самиці з дитинчатами, слі­дом — молодняк, за ним — дорослі самці й самиці «на порі», а завершують процесію вагітні самиці. Усі вони роблять це заради тепла й комфорту у водах Самани.
Скільки ж їх сюди прибуває? Лише у рекордному сезоні 2019 року в затоці Самана й околицях нарахували близько 1800 особин. Тоді ж сюди прибула найбільша кількість відвідувачів за всю історію офіційних спостережень за китами в цьому ра­йоні — понад 71 тисяча. Їм пощасти­ло по­бачити більше як 200 «учасників балу».
Щоб зайве не турбувати добрих велетнів у найромантичніший період, Мініс­терство навколишнього середовища Домі­ніканської Республіки видає дозвіл на пе­ребування в затоці Самана лише певній кількості спеціально навчених екіпажів су­ден і лише в певний час. А від випадкових відвідувачів затоку в цей час оберігають військові.


Зону перебування тварин перетворено на найбільший заповідник морських ссав­ців у світі, що покриває понад 20 тисяч квадратних кілометрів. Найвідоміша його частина — власне затока Самана, яку нази­вають «домом китів». Охоронна територія включає і дві великі мілини далі в океані — Banco de la Plata (Срібну) і Banco de la Na­vidad (Різдвяну), а також Заповідник мор­ських ссавців. Тут створено всю інфраструк­туру для безпечного спілкування китів і лю­дей. У містечку Пунта-Баландра діє Центр наземного спостереження за китами.
Сезону китів із великим ентузіазмом чекають місцеві мешканці та іноземні гос­ті. Наприклад, у затоці Самана працює близько 60 екскурсійних суден.
Яке ж судно обрати — велике чи мале? З одного боку, чим воно менше, тим біль­ше шансів розгледіти горбачів у всій красі. Ма­невреному маленькому човну легше близь­ко підійти до тварини, на ньому не доведеться конкурувати з іншими туриста­ми за вигідне для огляду місце. Правда, на мало­габаритному судні добряче гойдає і трясе на хвилях, воно здіймає фонтани бризок та й взагалі здається надто екстремальним.
Прихильникам комфорту рекомендуємо більші та, що важливо, швидкохідніші мо­торні катамарани. Найважливіше ви все одно з них побачите — капітани ніколи не залишають затоку «ні з чим», маючи за честь показати туристам хоча б кількох китів.
Екіпаж здебільшого «вираховує» китів за характерними фонтанами. Як побачать їх — мчать на всіх парах. Моряки активно використовують рації та мобільні телефо­ни, щоб передавати колегам інфу про виявлені об’єкти спостереження. Горбачі до такого ажіотажу ставляться з філософським спокоєм і навіть зустрічною цікавістю.

Погляд гіганта

Яка ймовірність, що під час екскурсії ви справ­ді побачите китів? Відповідь вас надихне: у люто­му, в розпал сезону китів, — стовідсоткова! Якщо в січні гіганти ще тільки залицяються одне до од­ного, то до середини лютого вже формуються па­ри, а вагітні самиці приводять потомство.
Дитинчата — найбільш товариські з усіх, саме їх найчастіше і бачать спостерігачі. Телята (саме так!) народжуються 4–5-метровими. «Малюки» тижневого віку катаються на спинах мам, з’їж­джають із них, як із гірки! Трохи доросліші розва­жаються стрибками з води. Ці моменти треба ло­вити: якщо вода починає вирувати, отже, зараз вирине кит.
Дорослі особини стрибають рідше. І роблять це не заради забави, а щоб скинути зі шкіри паразитів.


Самиці тримаються біля поверхні й підпуска­ють до себе дуже близько. Часом вони вистромлю­ють голову з води і розглядають гостей своїми величезними меланхолійними очима. У цей мо­мент глядачі, як правило, завмирають і припиня­ють зйомку — так переповнюють почуття, коли на тебе, ніби на метушливу комашку, дивиться найбільша істота у світі.
До речі, кити — дуже делікатні й зовсім не аг­ресивні, вони не нападають, не штовхають суде­нець і взагалі поводяться як аристократи на балу. Хоча це не означає, що з ними можна купатись.
Проте на мілині Banco de la Plata доступне й пірнання з китами! Таке спілкування викликає водночас захоплення, страх, розчулення, повагу...
Це не просто задоволення, а й унікальна мож­ливість пізнати самого себе. Спостерігаючи за китами, людина максимально задовольняє потребу в спілкуванні з природою, почувається час­тиною чогось великого і живого.
Цікаво, що в такі моменти відчуває кит?


СЕЗОН КИТІВ

Триває він із середини січня по кі­нець березня, пік припадає на лютий.
Найпопулярніша точка відправлен­ня морських екскурсій — місто Санта-Барбара-де-Самана, столиця півост­рова Самана. Кількагодинний заплив може починатися рано вранці та в се­редині дня.
Екскурсії зі спостереженням за кита­ми пропонують на курортах у різних куточках Домінікани. Часто цю атрак­цію комбінують із верховими поїзд­ками, відвіданнями островів, планта­цій, водоспадів у джунглях та інших цікавин країни. До Санта-Барбари можна дістатися внутрішніми авіа­рейсами.
Із собою варто взяти крем від сонця, пляжні речі, зручне взуття, змінний одяг, фотоапарат із чохлом чи підвод­ним боксом. І неодмінно — гарний настрій! 

visitdominicanrepublic.ru

www.godominicanrepublic.com