Врез: Тим, хто бажає незвичайної суміші вражень, потрібно відвідати малайзійську столицю Куала–Лумпур. Це мікс традицій і хай–теку, глибокої історії та новітнього стилю життя.
Країна: Малайзія
Автор: Ірина Горобець
Фотограф: Олександр Горобець

 «Вавилон сучасності» — саме так мож­­на назвати місто Куала-Лумпур із його роз­маїттям мов і народів, буйними (май­же «ви­сячими») садами та будівлями, що торкаю­ться неба. Роздуми про це відвіда­ли нас у гамірній столиці Малайзії, біля од­ного зі славетних хмарочосів «Петронас».



Погляд знизу вгору

Назва «Петронас Тауерс» пахне наф­то­­доларами. Головним інвестором двох ва­ви­лонських веж, які лише за площею до­рівнюють 48 футбольним полям, є дер­жавна нафтова корпорація Малайзії. Своєю поя­вою на світ 88-поверховий гігант зобов’я­заний ще й відомому архі­текторові Цезарю Пеллі, який свого ча­су очолював школу зодчества при Єльсь­кому університеті, спроектував Канарську верф у Лондоні та сумнозвісний Всесвітній фі­нансовий центр у Нью-Йор­ку на Манхет­тені. У дизайні веж пан Це­зар викорис­тав простий ісламсь­кий візе­рунок — вось­микутну зірку, скла­дену із двох квадратів. Ця форма відобра­жає важ­ливий ісламсь­ких постулат: «Ціліс­ність — це тісно пе­реплетені єдність, гар­монія, стабільність і раціоналізм».
«Вертикаль» разом зі шпилями сягає майже пів кілометра. Зведення цього містичного дива кошту­вало близько мільярда доларів.
Ще одна деталь захоплювала не менше. Це ми про місток, що сполучає дві споруди. Кажуть, коли стоїш на ньому, то чітко відчуваєш коливання обох будинків-циклопів… Такі похитування, амплітуда яких може сягати 10 метрів, викликані не хвилями й не підземними поштовхами, а повітряними течіями, які самі ж хмарочоси й збурюють. Чим вище, тим більше міського пилу здіймають вітри, що кружля­ють навколо них… Отак і «перевалюються» собі з боку в бік, немов коали, куала-лумпурські магнати світового бізнесу, підтримуючи баланс економіки.



Погляд згори вниз

Увись ми злетіли в іншому місці — на одній з най­вищих у світі телевеж. 421-метрова лумпурська «Ме­нара» є «коштовним» місцем для відвідання. З огля­дового майданчика на висоті 282 метри перед нами відкрилися майже всі куточки міста. «Петронаси» стирчали поруч, немов шкільні олівці. Кортіло витяг­ти один із них і намалювати дивовижну панораму.


Над оглядовим майданчиком «Менари» розташу­вався найвисотніший ресторан Куала-Лумпура — «Atmosphere 360°». Це на 100 метрів вище від пере­хідного мосту між вежами «Петронас»! Скляні стіни залу, що обертається навколо своєї осі, «показують» усю столицю мов на долоні. Через це смак страв, здається, відходить далеко на задній план. Проте ко­ли починаєш їх куштувати, мимоволі дивишся в та­рілку — що це так незвично і класно смакує? Тради­ційні малайські, китайські та європейські наїдки — на високому рівні у прямому й переносному сенсі.



Углиб століть

Здавалося, з висоти вежі можна роздивитися на­віть історичні витоки Куала-Лумпура та всієї Малай­зії. Річки Кланг і Гомбак ніби втілюють собою плин часу. В центрі міста вони зливаються. І певно, саме це й породило 1857 року нинішню столицю.
Тоді, півтора століття тому, загін із 87 китайсь­ких шахтарів плив униз по Клангу в пошуках олова (цей метал мав шалений попит у Британії та Амери­ці). Коли вони ступили на болотисті береги річок, хтось вигукнув: «Ох і брудне ж гирло!» — гадки не маючи, що тим самим дав ім’я майбутньому місту. Воно розрослося від кустарного підприємства з ви­добутку олова до промислового гіганта з населенням майже 2 мільйони осіб.
Після відкриття покладів олова Куала-Лумпур нагадувало Каліфорнію часів «золотої лихоманки». Китайці запровадили кланову систему ведення справ. Та без централізованого керування мирно працюва­ти ставало дедалі складніше. Клани нищили один одного в бійках, «гинули за метал»... Побороли цей хаос одвічні китайські раціоналізм і скрупульозність. Голови кланів-мурашників обрали єдиного лідера китайської громади — Яп-Ах-Лоя, або Капітана Чай­ну. Швидко опанувавши ситуацію і заручившись підтримкою султана, Лой розігнав бунти, збудував в’язниці та встановив справжній порядок. Протри­мався Капітан недовго, проте, гадаю, його справед­ливо можна назвати «хрещеним батьком» міста.


А за кілька років спалахнула громадянська війна. Місцеві султани, воюючи за трон, завзято руйнува­ли міста і села, але варто було втрутитись англійцям, як на куала-лумпурських вулицях знову засяяло сон­це. Ендрю Кларк, присланий з Лондона для ліквіда­ції кризи, зібрав усіх можливих і неможливих прин­ців на острові Пангкор та змусив їх підписати мир­ну угоду.
Місто стало зразком британського бюрократич­ного колоніалізму із затягнутими в уніформу офіце­рами та чиновниками. У вільний від роботи час вони грали у крикет на площі Паданг і насолоджувалися прохолодою та комфортом у клубі «Селангор», куди могли потрапити лише європейці. Зрештою невдо­волення британцями серед місцевого населення сягнуло піку, поширилися думки про незалежність для Малайзії.
30 серпня 1957 року британський прапор замайо­рів над Куала-Лумпуром востаннє. Оаза відпочинку колонізаторів перетворилася на улюблене місце зу­стрічей нової малайзійської еліти. Незалежна столиця вступила у фазу найбільшого у своїй історії перетворення.



Кам’яні джунглі та зелені парки

У Куала-Лумпурі, що вже прокинувсь і вирував життям, увагу привернули мотоциклісти: вони, мов хрущі, заповнили своїм дзижчанням усю столицю. Здивувала мене не так кількість мотоциклістів, як їхній вигляд. Одягати куртку задом наперед? Що ж, оригінальний спосіб захистити себе від сонця й вітру...
Екскурсія містом виявляється особливо цікавою, коли вже бачив усе з висоти, тоді зрозумілішими стають деталі. Ось старий вокзал у мавританському стилі, що не так давно був головною «візиткою» сто­лиці. Збудований 1910 року і відреконструйований 1988-го, він відправляє потяги в різні кінці Малай­зії, до Сингапуру і Таїланду. Тут же представлене й «нове покоління» залізниць — швидкісний монорельс, який китайським змієм звивається над цент­ром міста. Ним швидко і зручно можна дістатися до будь-якого куточка столиці.


Неподалік височить Національна мечеть, 80-мет­ровий мінарет якої видно здалеку. Споруда вміщує до 8000 людей.
До резиденції короля Малайзії (це конституцій­на монархія) нас не пустили: її відкривають для зага­лу лише на великі свята. Довелось обмежитися крає­видом крізь огорожу. А ось із вартовими при вході можна було фотографуватися досхочу, аж до черго­вої зміни.
На майдані Незалежності (Датаран-Мердека), де колись майорів британський прапор, тепер стоїть величезний 100-метровий флагшток із головним стягом суверенної країни.
Біля королівського клубу «Селангор» замість гри у крикет тепер щороку відбувається святкування Дня незалежності.
Навпроти Датаран-Мердека розташувалися величний палац султана Абдул-Самада у вікторі­ансько-мавританському стилі та Верховний суд Малайзії, де свого часу містилася британська ад­міністрація. Якщо вам раптом закортить послуха­ти органну музику в центрі Куала-Лумпура — пе­ред палацом здіймається собор Святої Марії. А позаду султанської господи, саме там, де і зливаю­ться річки Кланг і Гомбак, ховається мечеть Мас­джит-Джамек, збудована 1909 року. Цибулясті бані цієї індуїстсько-мусульманської споруди, оточені китицями пальм, виглядають чарівним анахронізмом серед ультрасучасної архітектури.


Після прогулянок «кам’яними джунглями» ми вирішили відвести душу в одному з найдавніших лумпурських парків — Таман-Тасік-Пердана («озер­них садах»), що розкинувся на 92 гектарах у самі­сінькому серці міста. Для охочих зайнятися спор­том тут є бігові доріжки та атлетичні снаряди, для дітлахів — ігрові майданчики, а для закоханих — човни на озері. Для натуралістів тут просто рай: сади орхідей (800 видів) і гібіскусів (500 видів), парки ме­теликів (6000 видів) і карликових оленів, а ще — величезний пташиний парк, де 2500 пернатих меш­кають у найбільшому в світі відкритому вольєрі.


У центрі малайзійської столиці ми виявили та­кож один із найбільших у світі парків птахів — «KL Bird Park». На 80 тисячах квадратних метрів зібрано з усього світу 3000 птахів, що належать до близько 200 видів. Над парком натягнуто сітку, під якою пернаті можуть вільно літати і взагалі почуватись, як у дикій природі. Відвідувачам теж комфортно: скрізь є стежки та місця для відпочин­ку. Можна зробити селфі з яскравими папугами, побувати в окремому «Парку птахів-носорогів», переглянути пізнавальну програму на «Освітній станції», завітати на озеро фламінго, подивитися шоу птахів... При цьому час від часу виникає від­чуття, що ми десь у джунглях, хоча на задньому плані видно «Петронаси».
Піднявшись на схил гори Джалан-С’єд-Путра, де стоїть найбільший китайський храм Куала-Лумпура — Сін-Гоу, ми востаннє побачили місто в усій красі. Воно ніби зависло перед нами на кін­чику золотисто-червоного храмового даху… Місто, що поєднало наукову фантастику і східну казку.


www.malaysia.travel