Врез: Відома клініка «Prakriti Shakti» в індійському штаті Керала пропонує зцілитися силами власного організму. Такий спосіб пропагує натуропатія, підкріплена стародавніми індійськими практиками.
Країна: Індія
Автор: Ірина Горобець
Фотограф: «Prakriti Shakti»

У Індії чимало ретрит-центрів, які запро­шують заглибитися в себе для досягнення внутрішньої гармонії та здоров’я. «Prakriti Shakti» пропагує натуропатію, допомагає вилікувати якщо не всі, то більшість хвороб, зацікавлює сироїдінням, «провітрює» сві­домість, навчає любити своє тіло і заново знайомить із чудесами природи. Та голов­не, що вирізняє його, — результат, із яким звідти повертаються люди. Є ціла книга відгуків тих, хто потрапив до цього місця хворим, а залишав його життєрадісним та сповненим надій.



Зцілення відбувається в одному з наймальовничіших місць штату Керала, най­зеленішого в Індії. Комплекс «Prakriti Sha­kti» розкинувся серед пагорбів і долин Пан­чалімеду, від чого з’являється відчуття, що ви перебуваєте в якомусь «загубленому світі».

Тут не лише оздоровлюють, а й щодня на­вчають здорового життя. Ми пройшли тіль­ки тижневий курс того й іншого, але ця роз­повідь на основі нього для когось може ста­ти вступним словом до живої натуропатії.

Що таке натуропатія?

Це найдавніша індійська наука про при­родний метод зцілення організму за допо­могою його власних сил. Принаймні так пояснюють у самій Індії. Хоча термін зо­всім не індійський і виник усього лише в кінці ХІХ століття. Натомість принципи цієї альтернативної медицини, як її розу­мі­ють на Заході, на Сході виникли тисячо­літ­тя тому.
Лікування засноване на п’ятьох елемен­тах: земля — грязьові обгортання, вода — гід­ротерапія, повітря — дихальні вправи і ме­дитації, вогонь — сонячні ванни, ефір — діє­ти і детоксикація, за призначенням лікаря — один або два дні голодування на тиждень.

Основні принципи лікування такі:

  • Треба дати організму час і можливість для відновлення, прислухатися до себе і до­помогти самозцілитися. Самовідновлен­ня — властивість кожного організму.
  • Токсини зовнішні, внутрішні чи пси­хо­логічного походження є основною при­чи­ною кожного захворювання, а мік­ро­орга­нізми — лише вторинні в цьо­му плані або є побічними продуктами токсикозу.
  • Загострення хвороби є початком зцілен­ня: життєві сили організму мобілізують­ся задля усунення токсинів, нормаліза­ції скла­ду крові та лімфи, відновлення органів і захисту тіла від небезпеки.
  • Симптом і хвороба — не одне й те саме. Симптоми — це лише зовнішній прояв чи ознака занепокоєння. Послаблення симп­томів не виліковує хворобу, а викликає за­стій токсинів.
  • Лікувати потрібно організм у цілому, а не окремі органи.

Прогулянки по росі

Перед приїздом ми, як і інші гості, дис­танційно консультувалися з тутешнім ліка­рем, який призначив нам програми пере­бування залежно від наших медичних по­казань і побажань. Забігаючи наперед: такі консультації тривали протягом усього пе­ребування у клініці. І хоча відвідування лі­каря швидше нагадували теплі дружні бе­сіди, фахівець ретельно стежив за динамі­кою нашого стану і проводив огляди.
Ранок починався з… прогулянки босо­ніж по росі, зустрічі сонця та заняття із су­к’я-йоги. Пригадую, як бабуся привчала мене бігати так полтавськими росами на світанку…
Сніданок замінювався на wake-up-смузі. Далі у програмі дня — ще більше смузі (в активі кухарів — понад 40 оригінальних рецептів), грязьові патчі на очі та живіт, чудовий масаж, суперздоровий бранч, зно­ву йога (дхарана-йога), а опісля — проце­дури за призначенням лікаря: геліотерапія (сонячні ванни), обгортання листям, масаж «рисовими» торбинками, голковколюван­ня, прогрівання біодинамічних точок тіла трав’яними «сигарами», «лазня в ящику» (голова зовні) та інше.

Щодня, неодмінно, за будь-яких обста­вин — лекція якої-небудь медичної знаме­нитості чи представника альтернативної медицини про те, як зробити своє життя здоровим і повнокровним.

І о п’ятій вечора — майстер-клас від шеф-кухаря з приготування веганської їжі, яка задовольнить усі потреби вашого організ­му, не утворюючи шлаків і жирових наша­рувань. Серед «змученої дієтою» курортної публіки майстер-класи були дуже популяр­ними, оскільки на них давали куштувати все приготовлене…

Завершувала день вечеря зі стравами за системою сироїдіння від шеф-кухаря.

Їжа: що менше, то ліпше

Головне місце сили у «Prakriti Shakti» — відкрита тераса з басейном, звідки відкри­вається захоплива панорама. Враження, що ви літаєте десь високо над землею і всі­ма земними турботами. Ресторанна зона — тут же, тож насолоджуватися краєвидами можна і під час їжі.
Гастрономічні відкриття — окремий не­забутній експіріенс. Якщо ви думали, що сироїдіння — це страшна спокута за домаш­нє ненажерство, то місцевий шеф Гіреш Кумар вас приємно здивує. Усі страви — ве­ганські, приготовлені з місцевих фруктів, овочів, злаків, горіхів за температури, не ви­щої за 50 градусів. Серед авторських рецеп­тів шефа — різноманітні салати, наприклад, із броколі на горіховій подушці з кеш’ю та фісташок. Широкий вибір супів: ананасове або зелене гаспачо з огірка та селери, тра­диційний індійський суп рас із фініків і томатів, приправлений коріандром і куркумою... А на десерт запропонують смачний брауні з фініків, насіння льону та фун­дука із шоколадною глазур’ю з меду та ка­као-порошку.

Основних прийомів їжі протягом дня — лише два, однак ви споживаєте ще й близь­ко п’яти напоїв: смузі, кокосову воду, тра­в’яні чаї тощо — усе строго за розкладом.
Натуропатія розділяє лікувальну дієту на три стадії: очищення, відновлення та насичення. На 3–4-й день перебування лікар запропонує позбавитися шлаків, тоб­то перейти виключно на смузі, а потім і просто на соки. Відчуття легкості в тілі без будь-якого почуття голоду того варте. Про­понують соки зі звичних для нас поєднань овочів і фруктів, наприклад — антивіковий сік із моркви, буряка, яблука, селери і ли­мона. Є й цікавіші варіанти: наприклад, смузі з капусти кейл, авокадо, ківі та бана­на, або з брокколі, ананаса і яблука. Соки переважно розбавляють водою, щоб не по­дразнювали шлунка.
Чай, кава, алкоголь, паління, невегетарі­анська їжа у «Prakriti Shakti» — поза законом.

Природа в поміч

Вона тут виступає на лише в ролі мальов­ничого тла для самозцілення, а й є основою для найрізноманітніших процедур.
Грязелікування дає комплексний ефект: детоксикує, активізує кровообіг, очищує шкіру, омолоджує, насичує корисними мік­роелементами. Лікувальний вплив пов’я­заний із негативно зарядженими іонами та з високим вмістом мінералів, змінених під впливом температури.

Основна ідея тутешньої гідротерапії по­лягає в тому, що її лікувальна сила знаходиться в нашому організмі. Мета — створи­ти умови, які допоможуть йому в боротьбі з хворобою. Використовуються трав’яні ванни, ванни для лікування хребта, для кис­тей рук, стоп тощо, клізми, масажі у воді, компреси для лікування шлунка, печінки й нирок, вологі аплікації...
Геліотерапія — це позитивний ефект від сонячного проміння для збалансованої ро­боти організму. Важлива правильна трива­лість «засмагання»! Крім звичайних соняч­них ванн із прямими променями застосо­вують непряму інсоляцію (коли ті­ло вкри­вають тонким білим бавовняним одягом, а на голову, очі й живіт кладуть охолодже­ну глину), а також сонячні ванни для пев­них зон на тілі з використанням листя по­дорожника чи бананового дерева.

Комфорт і розвиток

Опановувати повну релаксацію пропонується в затишних окремих будиночках. В інтер’єрі ви­користано природні матеріали — ніщо не пору­шує гармонії із зовнішнім світом. Телевізора не шукайте, тут ви ізольовані від токсичного інфор­маційного потоку й зосереджені виключно на відпочинку. Про гардероб теж можна забути — щодня гостю «Prakriti Shakti» видається легкий білосніжний костюм, тому переживати на тему, що сьогодні вдягнути, не доведеться. Переймати­ся чимось узагалі не будете.

У вільний від практик час, якого випадає пів­тори-дві години на день, можна насолоджувати­ся басейном, дискусіями у групах за інтересами, відвідувати інтерактивні курси здорового життя, читати в бібліотеці (здебільшого містить книжки про здоров’я), займатися малюванням або ліпленням, грати в теніс чи інші не надто експресив­ні ігри, гуляти власним садом-городом лікуваль­ного комплексу або поліпшувати карму, годуючи рибок у водоймі. Головне — аби вам подобалося, розвивало й заспокоювало.

Результат після курсу ви не тільки побачите в дзеркалі у вигляді знайомої вам людини зі струн­кою фігурою та віднайденим блиском в очах. На краще зміниться сам менталітет, він повертатиме вас на шлях істинний у плані душевного та фізич­ного здоров’я. У думках ви знов і знов опиняти­метесь у «Prakriti Shakti» — місці, де навчилися по-справжньому радіти життю.


Клініка «Prakriti Shakti»
www.prakritishakti.com


ЩО І СКІЛЬКИ ЛІКУЮТЬ

Програми у «Prakriti Shakti» трива­ють від тижня до 45 днів.

Найкоротші — 7 днів. За цей час ор­ганізм «перезавантажується», деток­сикується і скидає зайві кілограми.

Триваліше лікування:

  • гіпертонія — 14 днів;
  • захворювання, викликані стресом, — 21 день;
  • цукровий діабет — 21 день;
  • ожиріння — 28 днів;
  • серцеві хвороби — 35 днів;
  • «звільнення від хвороб» — 42 дні.