Слово «аюрведа» із санскриту можна перекласти як «знання про життя». Нехай вас не бентежить, що ця наука виникла далеко від нашої землі й у давні часи. Так, вона сягає своїми витоками всіх чотирьох індійських книг Вед. Але подібні знання були відкриті різними народами світу, на різних континентах. Як стверджують історики, існувало воно й на наших теренах.Тож коли частина наших стародавніх предків вирушила на півострів Індостан, їхня «наука життя» долучилася до тамтешньої. Ведична традиція донесла її до нас. Час розібратися, що ж це таке.
Слава вчителям
У сиву давнину троє мудреців зустрілися для здійснення священної місії — зібрати стародавні знання й передати їх людям. Адже хвороби і страждання не давали людям проходити життєвий шлях із повною реалізацією, змушували помирати в муках і заново проходити коло переродження.
У 1970-х роках індійський мудрець на ім’я Махариші Махеш Йогі приніс ці знання у Західний світ. Він зібрав відомих науковців, які допомогли адаптувати давнє вчення для сучасності. Нині діють Міжнародний ведичний університет Махариші в американському штаті Айова, центр руху Махариші в Голландії, клініки аюрведи у США, Німеччині, Південній Африці… й в Україні. У цих установах працюють люди, які закінчили університет Махариші, медитують, ведуть здоровий і моральний спосіб життя та володіють технологіями аюрведи. Вже самий лише наш (!) дотик є цілющим. Ми не генії й не святі, ми провідники Вчення, тому перед кожною процедурою кажемо: «Слава нашим учителям».
У кожної людини — свої вчителі. Наше життя має багато обумовленостей: «матрицю» при народженні, виховання, середовище, людське оточення, море інформації в сучасному світі… У всьому цьому легко заплутатися. Щоб знайти себе, всім нам потрібно заспокоїти розум. Для цього і служить аюрведа.
Аюрведа і я
Своє призначення теж бачу в тому, щоб нести це знання. Мені допомагає фраза, яка пролунала у свідомості Махариші: «Навіть якщо тебе почує лише один зі ста, іди й говори».
Я провідний фахівець аюрведичної клініки в Києві. Дванадцять років тому була біля її витоків. А перед цим мусила докорінно змінити своє життя. У першій його частині я була багатою та успішною, і все ж траплялися тяжкі періоди: утратила близьку людину, виховувала сама дитину, втрачала гроші — так лягала карма. І весь час я шукала те, що допомогло б іти по життю легко, отримувати внутрішнє задоволення і мати фізичний ресурс.
І тоді поруч з’явилися люди, які жили за ведичними законами. Я бачила, що вони врівноважені, здорові, молоді, гарні, добре витримують стресові ситуації. Як пацієнтка клініки аюрведи я відчула, як усе працює.
Завдяки клініці, досягши балансу в житті, відчула дуже сильний поклик робити щось для людей. Закрила свою компанію, закінчила університет Махариші… Моя велика подяка за підтримку — засновнику клініки, вчителю трансцендентальної медитації, лікарю аюрведи Віктору Сергійовичу Мацишину.
Усі мої місця роботи, подорожі, навчання склалися, мов пазл. І тепер я знаю, чому. В дитинстві та юності, в пору пристрасної цікавості до життя ми надто переймаємося нашим проявленим, матеріальним світом. І навіть будучи в ньому успішними, відчуваємо нестачу наповненості, існування якоїсь головної мети. Повернути собі можливість істинної реалізації дає змогу аюрведа.
Ведичний спосіб життя зробив мене цілісною, гармонійною, поліпшив моє самопочуття і зовнішність. Через багато років маю кращий вигляд, ніж до того, тому уникаю розмов про свій вік.
Працюю переважно з жінками як аюрведичний косметолог, фахівець із трансцендентальної медитації. Але місія кожного з наших лікарів значно ширша за спеціалізацію. До нас приходять жінки після розлучення, втративши дитину чи бізнес. Їм здається, що життя закінчилось і не має сенсу. Насправді це початок трансформації особистості, коли людина потребує підтримки тих, хто пройшов такий шлях.
Це не просто слова, а частина ведичних технологій.
Усі працівниці в нашій клініці володіють високими материнськими якостями: любов’ю, співчуттям, потребою служити і віддавати. Тільки такі можуть витримати нашу нелегку роботу. Адже коли пацієнт проходить наші програми очищення, він переживає всі свої життєві негативи заново. І ми повинні мати сили сказати йому: споглядай це, мов хмари, і відпускай.
Спочатку ми не ставилися до клініки як до проекту, а просто робили людям добро. Нам не потрібна була реклама — про нас розповідали самі пацієнти. Зараз до нас приходить чимало відомих людей, славетних жінок. Не називаю їхніх імен, оскільки вони були переді мною повністю відкриті. Важливо те, що вони налагодили життя з допомогою ведичних знань і приходять тепер із дітками, яких без аюрведи могли і не мати. Ось на що здатні живі знання, чуйна людська підтримка.
Свідомість і фізіологія
Свідомість тісно пов’язана з тілом. Нездорове тіло відволікає від самореалізації, радості, щастя.
Існують чотири рівні свідомості: проявлене, сон зі сновидіннями, сон без сновидінь і трансцендентний. Щоб уявити останній, потрібно пригадати моменти, коли у нас немає думок, але ми й не спимо. Саме в такі миті наше єство гармонізується, налагоджується робота мозку, омолоджується організм. Ви сидите самозвернено, заплющивши очі, й промовляєте мантру — звук, який учитель вираховує за датою вашого народження і який резонує з кожною клітинкою вашого тіла. Це відносить вас від невирішених питань, сумнівів, вражень прожитого дня. І коли це стається, ви ясно бачите розв’язання «нерозв’язних» проблем. Після цього багато питань виявляються неістотними, будь-які конфлікти залагоджуються без напруження, заспокоюється дихання, поліпшується кровопостачання, організм отримує правильне живлення. Поступово тіло саморегенерується, сповільнюються процеси старіння.
Трансцендентальної медитації можна навчитись у клініці аюрведи. Її практикують багато відомих у світі людей, серед яких — Стінг, Девід Лінч, Пол Маккартні, Лів Тайлер і чимало українських зірок.
Звісно, медитації та спеціальні процедури для заспокоєння розуму слід проводити правильно, згідно з вашою тілесною і душевною конституцією. Але пересічній людині не обов’язково знати всі нюанси аюрведи. Досить пройти навчання у клініці й час від часу повертатися до неї для корекції обізнаними й довіреними людьми.
Змініть світ
Навіть за наявності грошей, слави, злагоди в родині тощо людина може не відчувати радості, щастя. Їх дає лише наша реалізація в житті того духовного складника, який перебуває у фізичному тілі.
Усі проблеми людей і людства — у невігластві. Ми розриваємо зв’язок із нашим першоджерелом, втягуємось у метушню повсякдення і «за деревами не бачимо лісу». Головними ж у житті є наша думка і наша дія. Якщо хочемо змінити щось у проявленому, потрібно йти углиб себе — пізнавати себе, вдосконалювати. У жодному разі не повторювати чиєсь життя, а проживати своє.
Аюрведа каже: якщо бажаєш змінити світ, почни із себе — налагодь гармонію в собі, віднайди себе і реалізуйся, почни радіти. Коли навколо багато цілісних і гармонійних людей, життя стає кращим.
Не переймайся тим, на що не можеш вплинути. Не піддавайся на провокації конфліктів і не провокуй їх. Відповідаючи на зло злом, ми ніколи не досягнемо гармонії — просто висловте свою думку і спокійно відійдіть, рано чи пізно ваше слово зробить свою справу. Сіючи добро, отримуємо його із джерел, про які й не здогадувались.
Якщо припустилися помилки й усвідомили її — сприйміть це як досвід і не повторюйте її. Повертайтеся на правильний шлях і йдіть упевнено. Це стосується й ведичних практик, і будь-чого в житті. Якщо немає сил, можна перечекати — все одно настане світанок, вітер розвіє туман, стане ясно і сонячно.
Якщо ви винні, попросіть пробачення в людини, зробіть це хоча б подумки. І прощайте помилки іншим та собі. Головне — виходити з будь-якої ситуації через добрі думки і справи.
Коли приходить наша карма і приносить випробування за діяння у минулих життях, сприймайте це, як туман на шляху, — спокійно йдіть, тримаючись свого курсу. Вдаватися до регресивного гіпнозу і дізнаватися, що відбувалося з вами в минулих інкарнаціях, немає сенсу, ліпше візьміть усе від цього життя.
Ніколи не пізно починати долучатися до аюрведи і ніколи не варто зупинятися на цьому шляху. Особисто я стала на нього в досить зрілому віці й зуміла змінити свою долю на краще.
Аюрведа і ми
Чи підходить стародавнє вчення для людей ХХІ століття? Так, тим паче, що стараннями науковців і посвячених воно змінюється. У минулих століттях залишились аскеза і чернецтво. Нині давні знання поєднуються з досягненнями техніки і технологій. У наш час до гармонійного життя пробуджується напрочуд багато людей. Вони нині не суперники, а браття й сестри, тому об’єднуються — це світогляд ХХІ століття, нової епохи, розпочатої після 2012 року. Змінюються ДНК, гормональна система, фізіологія… Змінюються підходи до харчування: поступово рослинна їжа замінює м’ясо і рибу. А якщо й споживаються, то беруться трохи, але тільки найкращі. Відживають своє алкоголь, зайва вага і багато хвороб. Потроху беруть своє екологічна свідомість і бажання наблизитися до природи.
Але ХХІ століття — вік швидкостей та інформації. Цей невпинний потік притуплює наші почуття, тому ми постійно в гонитві за насолодами. Через це тепер процедури мають бути сильнішими, чіткіше структурованими, а ведичні препарати — стерильними, проникливими, зручними у використанні.
У нашій клініці є процедура «Оживлення чуттів», яку ми відновили за трактатами й адаптували до сучасності. Очищуємо по черзі всі органи чуття за допомогою препаратів і процедур, повертаємо людям радість життя. І не забуваємо при цьому про засоби ХХІ століття.
Аюрведа пристосовується і до епохи, і до типів людської конституції. Це відповідь на запитання, яке я часто чую: «Чи підходить для нас чужоземне вчення? Де Індія, а де Україна?!». Справді — так, як в Індії, потрібно лікуватися лише в Індії. У нас свій клімат, свої пори року… Аюрведична клініка на німецькому курорті Бад-Емс почала адаптацію аюрведи для європейців, а ми в Києві це продовжуємо.
Поради на щодень
Усі ми живемо в агресивному середовищі, особливо містяни. Швидко пересуваємося, багато спілкуємося, вирішуємо за день безліч питань, харчуємося не тим, що виростили наші руки. Але навіть у цьому становищі можемо підтримувати свої баланс і ресурс.
• Не піддавайтеся сильним негативним і позитивним емоціям: і ті, й інші спалюють життєву силу. Звісно, ліпше відчувати радість, аніж стрес, проте завжди вмійте сказати собі «стоп».
• Чергуйте відпочинок і фізичні навантаження — важливе і те, й інше.
• Будьте активними у світлу пору доби, а відпочивайте у темну. Адже ми є частиною природи і підвладні її законам. Якщо людина веселиться або працює вночі, вона порушує свої внутрішні процеси, виснажується і зрештою починає старіти.
• Більше харчуйтеся вдень, ніж увечері, — так ви отримаєте життєву енергію, а не складки на животі. Недостатньо харчуючись у світлу пору, люди забагато споживають перед сном, травлення відбувається з порушеннями циклу, в результаті утворюються токсини і шлаки, а вранці ви прокидаєтесь із притупленою свідомістю.
• Пийте побільше чистої води, адже ми на 80 відсотків складаємося з неї. Через спрагу нам часто здається, що хочеться їсти. Споживаючи якісну воду, ми влаштовуємо собі детоксикацію, насичуємо клітини киснем, самовідновлюємося. В ідеалі вода має бути живою, джерельною. Та я рекомендую вам талу воду, яка теж має колосальну оздоровчу силу.
• Зранку випивайте трохи води з лимоном і медом. Це відкриває залози, очищує організм.
• Їжте в тиші, без телевізора, або за приємною розмовою.
• Уникайте стресів. Вони особливо шкідливі для жінок, як і перевтома. Трудитися жінкам аюрведа рекомендує не більше 4 годин на добу.
• Коли працюєте, думайте про роботу, коли їсте — про їжу, коли відпочиваєте — про приємні речі. Якщо весь час, коли ви в родині, повертатися думками до роботи, не буде ладу ні в родині, ні в роботі.
• Універсальний засіб для жінок будь-якого віку та конституції — трояндова вода. Раджу використовувати її чи не в усіх випадках життя: після душу, перед нанесенням крему, у спекотні дні, під час авіаперельотів… Вона зволожує шкіру, викликає відчуття свіжості та чистоти, передає жінці всі грані краси.
• Ніколи не варто ламати себе і виходити зі своєї пракриті, конституції. У кожного з нас своя стихія: вітер, вогонь, земля, вода. Уявлення про те, що красиво бути лише худим, нав’язане у ХХ столітті. Людина гарна тоді, коли вона здорова і гармонійна. А створити ваш власний образ у сучасному світі допоможуть стилісти, візажисти, перукарі, дизайнери…
• Якщо не можете жити за аюрведою, проходьте її курси у клініці, прочищайте панчакарму, займайтеся трансцендентальною медитацією. Через накопичені стреси блокуються системи нашого організму, органи не отримують належного живлення. Ведичні практики розслаблюють організм, налаштовують свідомість. Лікар призначає харчування і спосіб життя за вашою конституцією. Зрештою усуваються навіть ті хвороби, що зароджуються. Аюрведа впливає на першопричину, тоді як таблетка усуває симптом.
І головна порада. Індійське привітання «намасте» перекладається як «я бачу в тобі Бога». Бачте Його в кожній людині. Якщо будемо ставитись одне до одного так, житимемо в любові та радості.
Намасте, любі читачі!