Врез: Ми побували в найдавнішому у світі курорті, створеному за системою аюрведи. «Ayurveda Village» — представник відомої мережі клінік «Somatheeram» в «аюрведичному» штаті Керала.
Країна: Індія
Автор: Ірина Горобець
Фотограф: Олександр Горобець

Екзотична краса тропічної зелені, лагідний морський бриз і гуркіт прибою, атмосфера безтурботності та гармо­нії. На схилі мальовничого пагорба, що спускає­ться до океану, в пальмовому гаю ми побачили містечко, де мали поринути у світ стародавніх духовно-фізичних практик…«Somatheeram»

Такий мальовничий вигляд має кожний із п’яти ку­рор­тів-клінік мережі «Somatheeram Ayurveda Group». Окрім розкішних узбережних курортів, вона має й екзо­тичні жит­лові човни для казкового перебування на воді.
Заснована компанією «Baby Matthews» у 1985 році, оздо­ровча мережа є одним із головних експертів щодо аюрве­дичного лікування у штаті Керала. Свою місію гру­па бачить у тому, щоб запропонувати «сут­ність і душу стародавньої медичної науки аюрведи, мистецтва йоги та медитації».
Ось уже шість разів курорти «Somathee­ram» удостоєні урядом штату звання провідних аюрведичних закладів Керали. І три­чі ця група здобула нагороди від уряду Ін­дії як найкращі аюрведичні заклади країни, перемігши серед 3000 курортів і клінік свого профілю по всій країні. Загалом «So­matheeram» володіє 33 головними національними та міжнародними нагородами в галузі аюрведи. Серед іншого курорти слав­ляться своєю соціальною відповідальністю і збереженням навколишнього середовища.Автентика

Що спершу вражає в «Ayurveda Village», то це його автентичний зовнішній вигляд у поєднанні із сучасними вигодами, дизай­ном і обладнанням. Комплекс нагадав нам музей дерев’яної архітектури: всюди були традиційні хатини, колони із цілих стовбу­рів, предмети старовини і зразки індійсь­кого мистецтва. А ось усередині те помеш­кання, в якому нас оселили, було цілком сучасним курортним котеджем. Важливо, що широкі черепичні дахи народних хатин разом із пишними пальмами вберігають від тропічної спеки (ми ж бо приїхали фак­тично в несезон — у травні).
У «Селі аюрведи» є ресторан із міжнарод­ною та індійською кухнями, бізнес-центр, магазин сувенірів, бібліотека, аюрведичний магазин, салон краси, екскурсбюро, медичний кабінет. По всій території гама­ки кличуть до відпочинку після пляжних насолод і спортивних ігор.


А особливо вражають сади із сотнями ви­дів лікарських рослин, на базі яких «Ayur­ve­da Village» виробляє власні сертифіковані ліки: можна побачити у природі екзотичні рослини, плоди й насіння яких ми знаємо лише із супермаркету. Багатьом цим росли­нам у дикій природі загрожує зникнення, а «Somatheeram» сприяє відродженню видів.
Але «село» на пагорбі — це ще не весь курорт. До океану звідси спускаються п’я­типоверховим ліфтом у дерев’яній башті з красивим інтер’єром. Унизу будується ще один, зовсім уже незвичайний комплекс «AyurSoma», який планують відкрити в лис­топаді. Наразі повністю оздоблено ознайомчу кімнату — спеціально для особливо цікавих. Лікувально-відпочинкові особли­вості майбутнього закладу відкриються в недалекому майбутньому, а ось суто дизай­нерська концепція є очевидною вже зараз — життя у середовищі реальних мистецтва і старовини. З усієї Керали сюди звозили фак­тично антикваріат: від будматеріалів до філігранних прикрас для інтер’єру. Кож­на річ оригінальна і дихає колоритом, справж­ньою Індією з усіма її культурними надбан­нями, серед яких — і ведичні методики оздо­ровлення та лікування.


Теорія та практика

Близькість океану зовсім не означала щоденної можливості для купання: хвилі тут спокійні, але мають таємничу і вельми небезпечну силу. Зате в цих місцях усе гаразд із наси­ченням чистого повітря цілю­щи­ми мікро­бризками та іонами йоду, а на березі зруч­но і приємно займатися пробіжками.
Сюди їдуть не задля лежання на пляжі та хлюпання у воді, а заради легендарної аюрведи. Індійська традиційна система медицини існує вже понад 5000 років. Її вважають найдавнішою формою охорони здоров’я у світі. Цілюща сила вчення здат­на звільнити від майже всіх відомих хвороб.


У «Somatheeram» пропонують усі мож­ливі клінічні процедури аюрведи та паке­ти лікування: від омолоджувальної терапії до детоксикації, від схуднення до бороть­би зі стресом, від догляду за волоссям до відновлення всього організму. В парі з аюр­ведою завжди йде йога, їхнє взаємне доповнення вважають ідеальним.
Головний лікувальний принцип — від­новлення гармонії між тілом людини, її духом і природою. Аюрведичні ліки та хар­чові домішки виготовляються виключно з натуральних інгредієнтів, вони не мають не­гативних побічних ефектів, не спричиню­ють фізичної чи психологічної залежності.
В аюрведичній клініці «Ayurveda Village» працюють зо два десятки лікарів і майже сотня кваліфікованих масажистів. Керує усім цим колективом доктор Раман, колиш­ній директор Комітету з аюрведи (!) при уряді штату Керала. Багато працівників — аюрведисти з діда-прадіда, більшість підго­товлені спеціально для роботи з іноземни­ми пацієнтами. Є цілий штат перекладачів з європейських мов.Особистий досвід

Нас одразу взяли в роботу лікарі. Першого ж дня провели повну діагностику. Жодних УЗД і томографів — усе за канона­ми аюрведи, у сучасному варіанті — через огляд, особисту бесіду й анкету. Ведичний лікар визначає ваш тип будови тіла (вата, піта чи капха) та інші параметри, й залеж­но від цієї класифікації призначає режим, процедури, харчування та ліки. Дізнавшись про свій тип, у ресторані ми підходи­ли до секцій лише з відповідним написом. При цьому в залі були також відвідувачі, яким подавали лише сік, воду чи «повітря в тарілці» (лікувальне голодування) — у кожного свій курс.
Що ж до процедур, то вони аж ніяк не нагадували ті, що проводяться в наших місь­ких поліклініках або курортних санаторі­ях. Щодня на це йшло по дві години з ран­нього ранку. Було багато різних маніпуля­цій, тож розповім лише про ті, що вразили.
Вимовити складно, запам’ятати немож­ливо: «Нджаваракірі». Це особливий заспокійливий масаж, перед яким усе тіло чи якусь його частину вкривають шарами з рисового пудингу, загорнутого у спеціаль­ну тканину. Двоє масажистів працюють над вами по годині щодня протягом двох тижнів. Процедура «Я пудинг» позбавляє ревматичного артриту, болів у суглобах, підвищеного тиску, атрофії органів і сприяє виведенню холестерину.
«Зиродхара»: «зиро» — це «голова», а «дхара» — потік рідини. Дуже незвичайна процедура, під час якої вашу голову повіль­но поливають топленим маслом, молоком або молочною сироваткою. Мені дістава­лося всього потроху, і зрештою безсоння як рукою зняло. Допомагає від головних болів, розумового перенапруження, прова­лів пам’яті…


«Удвартханам» — це масаж за допомо­гою порошку із цілющих трав проти ожи­ріння, паралічів, шкірних захворювань. Ароматно!
«Насьям» — не дуже приємне, але корис­не промивання носоглотки лікувальними настоями та оліями. Це не від нежитю, а від головних болів і ментальних порушень, одне слово — для людей розумової праці.
Під час «уровастхі» на груди накладають тепле масло — від серцевих хвороб, астми та інших респіраторних захворювань.
Дуже рекомендовано всім, незалежно від типу будови тіла, очищення тіла. Звички нездорового харчування, щоденний посилений ритм призво­дять до накопичення в організмі токсинів. До очисного комплексу входять… більшість названих процедур плюс парова лазня на травах і «без голови» (лише для тіла), прийом аюрведичних порошків і настоянок.
А для підвищення імунітету й лікування старін­ня (виявляється, це хвороба) до всього цього до­дають лікарський засіб «Расаяна».
Програма «Антистрес» є комбінацією йоги, медитації та ведичної терапії, включає омоло­джу­вальний масаж, «пудинговий» масаж, трав’я­ну лазню, грязелікування, прийом препаратів і настоянок.
Ну, а загальним масажем тут називають м’яке втирання суміші трав’яних настоянок і олій. Го­дина блаженства!Свято колориту

Життя у світі аюрведи було сповнене нових тілесних відчуттів і внутрішнього спокою. Та ко­ли гостям влаштували свято, стало зрозуміло, що душа вже давно цього прагнула.
До нас завітав слон. Величезний навіть для свого могутнього племені. І добрий. Він катав усіх, хто не побоявся вилізти на височезну спину.
Жінкам влаштували свою атракцію — механ­ді, розписування рук хною. Дві майстрині виво­дили філігранні візерунки на долонях і зап’ястях заінтригованих іноземок.


Але мене більше привабило ворожіння з папу­гою — parrot reading. Зелений птах поважно виходив зі своєї хатинки на столі у ворожбита і ви­бирав лапою одну з розкладених там карт таро. Мені випав Крішна — кажуть, дуже добрий знак. І взагалі напророчили стільки хорошого… Дай Боже, щоб збулося. Довелося допомагати з пере­кладом для російськомовних дам, які створили цілу чергу до пернатого провидця. Інший ворож­бит вибирав карти за допомогою пальмового вія­ла, яке теж передавало волю Всесвіту.


Протягом дня інтерес до святкових подій ли­ше зростав. Наступним номером стала вистава-танець катхакалі на теми індійської міфології: чоловіки з пофарбованими у зелене обличчями та в рясних спідницях зображували богів і богинь у характерних рухах.


А потім почалися класичні індійські танці у виконанні неймовірно пластичних красунь під солодкі співи, як із болівудських фільмів, та загадкову східну музику.
Одне слово, цього дня процедури відійшли на задній план. А завершився він гала-вечерею зі смачними й екзотичними стравами на банано­вих листках.
Цього вечора, коли всі тимчасові мешканці «Аюрведичного села» згуртувалися, ми особливо ясно усвідомили, що люди з усього світу прагнуть до джерел стародавньої мудрості. Вони отриму­ють не лише зцілення та умиротворення, а й не­оціненні знання безпосередньо на батьківщині аюрведи.


СТАНДАРТИ ЯКОСТІ

Науково-дослідний центр «Somathee­ram» і його Аюрведична клініка акре­дитовані при Національній акреди­таційній раді для лікарень і постачаль­ників медичних послуг (NABH). Ця уря­дова структура Індії серед іншого здійснює ретельний контроль якості, тож співпраця з нею для приватної чи державної медичної установи оз­на­чає найвищий рейтинг. Також гру­па курортів акредитована при урядо­вій екологічній організації штату Ке­рала «Green Leaf», «HACCP — Food safety» (британський інститут зі стан­дарти­зації харчових продуктів) та має «Ayur­veda SPA Europe certificate» (European Audit Institute Wellness & SPS e.V., Німеччина).


www.somatheeram.in
www.soma.in