Врез: Швейцарські Альпи — чудове місце для відпочинку в будь–яку пору року. В такому місці, як Лейкербад, улітку безліч задоволень, головне з яких — цілющі купелі.
Країна: Швейцарія
Автор: Ірина Горобець
Фотограф: Олександр Горобець

Багато хто звик думати про Альпи насамперед як про засніжені лижні спуски. Але влітку ці гори навіть кращі! Відкрива­ти їх можна за допомогою тих самих канатних доріг і фунікулерів, а ще — велоси­педів, автомобілів і «своїх двох». До того ж прохолодне і насичене хвойним запахом повітря експортувати ще не навчилися. Ну, і головне, заради чого їдуть до Лейкер­бада, — місцеві терми! Вони зцілюють од­наково добре в будь-яку пору року.


Доїзд як екскурсія

Діставатися виявилось на диво прос­то. Було дивно і приємно прокладати свій шлях, ніби на моніторі. Це можливо завдя­ки квитку «Швейцарської системи подорожей», або «Swiss Travel System». Такий собі ключ до всіх видів наземного транспорту. На будь-якій залізничній чи автобусній станції або, як у нашому випадку, в аеропорту Женеви після пред’явлення такого квитка в касі вам видадуть розписа­ний до хвилинки маршрут: поїзд — автобус — катер… І все буде точно, як написа­но. Навіть більше — з панорамними крає­видами, про які у квитку — ані слова. Вклю­чено у вартість!
Курорт ніби схований між гірських схи­лів. Здавалося б, лише скелі та сніг на вер­шинах — і раптом серпантин виводить у затишну долину. Так буває у фільмах на зразок «Володаря перснів»: герої завмирають у захваті, побачивши неймовірний пейзаж.
Ось він, Лейкербад, гірський курорт у кантоні Вале.65 джерел і 30 басейнів

Швейцарці давно пристосували Лейкербад для оздоровлення за допомогою термальних вод. Тут 65 цілющих джерел і 30 термальних басейнів. Майже 4 міль­йони літрів гарячої (до +51°С) води вили­ваються в ці басейни за рік. Для купання її спеціально охолоджують.
Першими відкрили користь від купан­ня в тутешніх водах ще стародавні римля­ни. А 1501 року кардинал Маттіас Шинер викупив права на лейкербадські джерела й, так би мовити, інвестував у інфраструк­туру — побудував першу купальню. Сам він любив приїжджати сюди зі свого замку в сусідньому Лейку, щоб змити щоден­ні турботи.
На початку ХХ століття вважалося, що сидіти в гарячих ваннах треба за хитромудрою схемою: першого дня — годину, другого — дві й так до семи. А потім у зво­ротному відліку: шість годин на день, п’ять і так далі. У результаті пані та панове в ба­сейнах обідали, вечеряли і спілкувалися. Та, схоже, то був лише маркетинговий хід, щоб гості проводили в Лейкербаді не мен­ше двох тижнів.
Сучасні лікарі вважають, що в термаль­ній воді варто перебувати не більше 20 хви­лин за раз. За цей час організм встигає уві­брати стільки мінералів, скільки потрібно.
Але в басейнах хочеться проводити знач­но більше часу! Майже всі вони відкриті або мають панорамні вікна. Плаваєш у га­рячій воді — і споглядаєш Альпи крізь па­ру. Виходити так не хочеться...
«Leukerbad Therme» — найбільший термальний ком­плекс в Альпах: 10 відкритих і критих басейнів, гроти і водні гірки, сауна і парильня.
Терми «Walliser Alpentherme & Spa» в одно­йменному готелі мають незвичайні лазні. Римсько-ірландські, напри­клад. Ритуал з 11 процедур тривалістю 2 годи­ни. Ці лазні — не для сором’язливих, сюди прийнято ходити без купальних костюмів. Валізанська сауна (традиційна для кантону Вале) побудована у вигляді села з традиційних альпійських шале і займає цілий поверх. Спа-центр «Walliser» пропонує 240 різних проце­дур — від аюрведи до винотерапії. А коли мі­сяць уповні, терми працюють і вночі. Кажуть, лежати в гарячій воді під зоряним небом — задоволення майже містичне. А ще тут у басейні показують кіно…
Лейкербадська водичка корисна насам­пе­ред для опорно-рухового апарату. Вона розслаблює м’язи, підвищує рухливість суглобів. Її особливо рекомендують від артритів і ревматизму.
До речі, медичний центр олімпійської збір­­ної Швейцарії розташований в Лейкербаді.


Клініка поза конкуренцією

Чекають тут і тих, хто бажає полікувати­ся всерйоз. Ідеться про геть усі системи організму.
У «Leukerbad Clinic» у відповідь на наше запитання про головних конкурентів цієї установи фахівці назвали лише одну дуже відому структуру. Але навіть вона не має чудодій­ної лейкербадської термальної води!
Унікальною клініку роблять індивідуальне лікування, здорове навколишнє се­редовище, високоефективна медична ін­фраструктура, найновіші технології оздо­ровлення, залучення людей до здорового способу життя та повна відповідність до жорстких санітарних вимог. Тут пропону­ють різноманітні програми очищення ор­ганізму, відновлення гармонії між тілом і духом, лікувального голодування, профі­лактики всіх можливих хвороб.


Горами і долами

Закріплювати опорно-рухові успіхи про­понується на гірських прогулянках: на ве­лосипеді, зі скандинавськими палицями або й просто так — головне, щоб не на каб­луках-шпильках. Почуваєшся юним, див­лячись на 70–80-річних туристів, які бадьоренько підкорюють схили з паличками й без. Це дія цілющої води?!
Вистачає розваг і для дітей — атракціо­ни в асортименті.


Перехоплювало подих від краси і висо­ти на канатній дорозі, яка везла до оглядо­вого майданчика на вершині гори — тако­го собі «трампліна в нікуди», з якого дуже хочеться полетіти над усіма лейкербадсь­кими красотами.
Мальовничими околицями курорту пролягає пішохідний маршрут до термаль­ного каньйону. Доглянутими альпійськи­ми луками, як на листівці, гуляють вгодо­вані корови, далі видніються лискучі від постійного зволоження цілющими потоками скелі. Уздовж ущелини на 600 метрів протягнуто підвісні містки, а наприкінці вас очікує черговий захват — 35-метровий водоспад!


Лейкербадом гуляєш, наче музеєм дерев’яного зодчества: різьблені віконниці, гноми, олені, квіти всіх відтінків і фасонів ростуть на вікнах і колодах, пристосованих під вазони та клумби...
Містечко маленьке — місцевих мешканців лише півтори тисячі. А готелів, апар­таментів і шале — на 10 з гаком тисяч місць! На одного лейкербадця припадає десяток гостей. Проте швейцарці дають їм раду: тримають усе в ідеальній чистоті, готують ситні раклетт і фондю, торгують годинни­ками та шоколадом — Швейцарія ж бо!www.leukerbad.ch
www.myswitzerland.com