Врез: Ці два позитиви поєднав ІІІ Міжнародний конгрес–виставка медичного та спортивного туризму «Hestourex — 2019», що відбувся на початку квітня в Анталії. Нові грані турецької гостинності!
Країна: Туреччина
Автор: Ірина Горобець
Фотограф: Ірина Горобець

Уже не вперше я брала участь у кон­гресі-вистаці «Hestourex», і знову була вражена професіоналізмом та інноваційними підходами в організації. Як і стрімким розвитком форуму в Анталії. «Hestourex – 2019» зібрав у півтора рази більше учасників, ніж торік, — понад 6000. Вони представляли 307 компаній зі 165 країн. За три дні в експоцентрі «ANFAS Antalya» Анталії відбулося 57 000 ділових зустрічей!


«Hestourex» — це перша і єдина муль­тидисциплінарна платформа в Туреччи­ні, створена для реалізації потенціалу країни у сферах охорони здоров’я, спор­ту й альтернативного туризму через без­посередні контакти професіоналів різ­них держав. Організатором є компанія «Aktuel EXPO International Event». Про значення конгресу-виставки для Туреч­чини свідчить участь у ньому посадовців першого ешелону — наразі форум відкривав міністр у справах молоді та спорту Мехмет Мухаррем Касапоглу.
Та все ж успіх конгресу-виставки завдя­чує насамперед розвиткові медичного ту­ризму в Туреччині. Клініки й інститути краї­ни пропонують недороге лікування світово­го рівня, й до них із західних та східних кра­їн прямують тисячі пацієнтів. Справа має величезну перспективу, особливо для медиків і турбізнесменів сусідньої України.


Якщо традиційно на галузеві виставки відвідувачі-професіонали допускаються безкоштовно або навіть за плату, то на «Hes­tourex» державним коштом привозять по­тенціальних споживачів або дистрибуторів товарів і послуг, які представляються на за­ході. Рекомендує VIP-баєрів Турецька асо­ціація медичного туризму (Turkish Health­care Travel Council). Туреччина приймає та­ких гостей у славнозвісних анталійських готелях за системою «олл-інклюзив».
Звісно, господарі «Hestourex – 2019» че­кали від гостей не лише вдячності, а й діло­вої самовіддачі. Кожен іноземний хостед-баєр зобов’язувався протягом одного ви­ставкового дня провести не менше 20 зу­стрічей із потенціальними партнерами. Для цього всі обирали співрозмовників і призначали «аудієнції» завчасно за допомогою спеціальної комп’ютерної програми.


Бізнесове життя вирувало. Численні лек­ції, презентації, семінари, конференції, па­нельні дискусії, виїзні заходи давали мо­ре інформації для опрацювання. Протягом трьох виставкових днів тривали перемови­ни учасників у форматі b2b — business-to-business.
Окрім величезної власне медичної екс­позиції, цьогорічний «Hestourex» вирізняв­ся ще й дуже розширеним сектором спор­тивного туризму, де представлялося 30 спор­тивних федерацій Туреччини і куди завіта­ли посланці федерацій з інших держав.


Додатковою темою виставки знову ви­ступав альтернативний туризм: гастрономічний, музейний, підводний, сафарі, балунізм…
Масштаби форуму зовсім не обмежува­лися стінами експоцентру, оскільки влаш­товувалося чимало виїзних заходів. Усі за­прошені професіонали могли поєднати пе­реговори з чудово організованими екскур­сіями. Щодня організатори влаштовували охочим відвідання лікувальних та оздоров­чих центрів. Зокрема, я побувала на відкрит­ті суперсучасного стоматологічного центру в Анталії та оглянула дві відомі клініки.


І навіть після завершення конгресу-ви­ставки, у вихідний день, господарі не ква­пилися проводити гостей, а запропонува­ли на вибір — або знову суто професійні оглядини інститутів і клінік, або ознайом­лення з історичним центром Анталії та ста­родавнім містом Перге. Хоч як дивно, суто пізнавальні екскурсії були цілком органіч­ним доповненням до медичного форуму. Адже, як виявилося, при багатьох клініках курортного краю діють екскурсбюро, і па­цієнти в реабілітаційний період насоло­джуються екзотикою та старовиною.


Багато відпочивальників проїжджають Анталію транзитом на шляху до теплого моря. Але вона варта того, аби заради неї вийти за межі «олл-інклюзиву». Щоб дослідити стару частину міста — район Калеїчі, знадобився б не один день, але щоб захопитися ним, мені вистачило двох годин. На вуличках сусідять старовинні будинки, сучасні готелі та затишні турецькі крамниці… Є навіть дивний котячий при­тулок із кольоровими будочками-вулика­ми, де мешкають пухнасті анталійці. Роман­тикою історії та мандрів дихає старовинний порт. Символи Анталії — це середньовічний мінарет Ївлі, башта Хидирлик, антична брама Адріана, вишукана мечеть Іскеле, Годинникова вежа...
Ну, а головні цікавини Перге належать греко-римській епосі. Античне місто роз­копане археологами і представлене турис­там. Збереглись Елліністичні ворота, амфітеатр, акрополь, стадіон, терми… Голов­на вулиця стародавнього Перге — широка, вимощена мармуром і обнизана колонада­ми. Погляд на величні руїни викликає в уяві картини тисячолітньої минувшини.


Після таких професійних вояжів розумієш, що в Туреччині вміло поєднують кра­сиве і корисне, цікаве і вигідне. Залишило­ся нашим медикам і туроператорам зроби­ти все це доступнішим для співвітчизників, аби пацієнти могли якомога скоріше стати туристами.