Уже не вперше я брала участь у конгресі-вистаці «Hestourex», і знову була вражена професіоналізмом та інноваційними підходами в організації. Як і стрімким розвитком форуму в Анталії. «Hestourex – 2019» зібрав у півтора рази більше учасників, ніж торік, — понад 6000. Вони представляли 307 компаній зі 165 країн. За три дні в експоцентрі «ANFAS Antalya» Анталії відбулося 57 000 ділових зустрічей!
«Hestourex» — це перша і єдина мультидисциплінарна платформа в Туреччині, створена для реалізації потенціалу країни у сферах охорони здоров’я, спорту й альтернативного туризму через безпосередні контакти професіоналів різних держав. Організатором є компанія «Aktuel EXPO International Event». Про значення конгресу-виставки для Туреччини свідчить участь у ньому посадовців першого ешелону — наразі форум відкривав міністр у справах молоді та спорту Мехмет Мухаррем Касапоглу.
Та все ж успіх конгресу-виставки завдячує насамперед розвиткові медичного туризму в Туреччині. Клініки й інститути країни пропонують недороге лікування світового рівня, й до них із західних та східних країн прямують тисячі пацієнтів. Справа має величезну перспективу, особливо для медиків і турбізнесменів сусідньої України.
Якщо традиційно на галузеві виставки відвідувачі-професіонали допускаються безкоштовно або навіть за плату, то на «Hestourex» державним коштом привозять потенціальних споживачів або дистрибуторів товарів і послуг, які представляються на заході. Рекомендує VIP-баєрів Турецька асоціація медичного туризму (Turkish Healthcare Travel Council). Туреччина приймає таких гостей у славнозвісних анталійських готелях за системою «олл-інклюзив».
Звісно, господарі «Hestourex – 2019» чекали від гостей не лише вдячності, а й ділової самовіддачі. Кожен іноземний хостед-баєр зобов’язувався протягом одного виставкового дня провести не менше 20 зустрічей із потенціальними партнерами. Для цього всі обирали співрозмовників і призначали «аудієнції» завчасно за допомогою спеціальної комп’ютерної програми.
Бізнесове життя вирувало. Численні лекції, презентації, семінари, конференції, панельні дискусії, виїзні заходи давали море інформації для опрацювання. Протягом трьох виставкових днів тривали перемовини учасників у форматі b2b — business-to-business.
Окрім величезної власне медичної експозиції, цьогорічний «Hestourex» вирізнявся ще й дуже розширеним сектором спортивного туризму, де представлялося 30 спортивних федерацій Туреччини і куди завітали посланці федерацій з інших держав.
Додатковою темою виставки знову виступав альтернативний туризм: гастрономічний, музейний, підводний, сафарі, балунізм…
Масштаби форуму зовсім не обмежувалися стінами експоцентру, оскільки влаштовувалося чимало виїзних заходів. Усі запрошені професіонали могли поєднати переговори з чудово організованими екскурсіями. Щодня організатори влаштовували охочим відвідання лікувальних та оздоровчих центрів. Зокрема, я побувала на відкритті суперсучасного стоматологічного центру в Анталії та оглянула дві відомі клініки.
І навіть після завершення конгресу-виставки, у вихідний день, господарі не квапилися проводити гостей, а запропонували на вибір — або знову суто професійні оглядини інститутів і клінік, або ознайомлення з історичним центром Анталії та стародавнім містом Перге. Хоч як дивно, суто пізнавальні екскурсії були цілком органічним доповненням до медичного форуму. Адже, як виявилося, при багатьох клініках курортного краю діють екскурсбюро, і пацієнти в реабілітаційний період насолоджуються екзотикою та старовиною.
Багато відпочивальників проїжджають Анталію транзитом на шляху до теплого моря. Але вона варта того, аби заради неї вийти за межі «олл-інклюзиву». Щоб дослідити стару частину міста — район Калеїчі, знадобився б не один день, але щоб захопитися ним, мені вистачило двох годин. На вуличках сусідять старовинні будинки, сучасні готелі та затишні турецькі крамниці… Є навіть дивний котячий притулок із кольоровими будочками-вуликами, де мешкають пухнасті анталійці. Романтикою історії та мандрів дихає старовинний порт. Символи Анталії — це середньовічний мінарет Ївлі, башта Хидирлик, антична брама Адріана, вишукана мечеть Іскеле, Годинникова вежа...
Ну, а головні цікавини Перге належать греко-римській епосі. Античне місто розкопане археологами і представлене туристам. Збереглись Елліністичні ворота, амфітеатр, акрополь, стадіон, терми… Головна вулиця стародавнього Перге — широка, вимощена мармуром і обнизана колонадами. Погляд на величні руїни викликає в уяві картини тисячолітньої минувшини.
Після таких професійних вояжів розумієш, що в Туреччині вміло поєднують красиве і корисне, цікаве і вигідне. Залишилося нашим медикам і туроператорам зробити все це доступнішим для співвітчизників, аби пацієнти могли якомога скоріше стати туристами.