Врез: «Угорська чаша здоров’я» — так називають термальне озеро Хевіз. Чудодійна живлюща вода підіймається майже із 37–метрової глибини і наповнює озерний келих по вінця.
Країна: Угорщина
Автор: Оксана Кириченко
Фотограф: "Hevizi Turisztikai"

В Угорщині близько 1500 цілющих мінераль­них і термальних джерел, озер і печер. А ще — найбільше термальне озеро Європи, що назива­ється Хевіз. Журналістам нашої редакції не раз щастило на ньому побувати. Декому вдалося доб­ре підлікуватись, а іншим — просто насолодити­ся незвичайною екзотикою водойми.
Останнім часом з’явилися нові можливості, щоб вирушити туди зручно, швидко і недорого — завдяки лоукост-авіакомпанії «Wizzair» зі штаб-квартирою в Будапешті. Через угорську столицю ми й дісталися Хевізу, чого і всім бажаємо.


Назва «Хевіз» означає «гаряча вода». Цей «келих здоров’я» утворився після роз­колу земної кори. На макеті в одному з кор­пусів курорту можна побачити, що глибо­ке озеро має форму правильного конуса і справді нагадує чашу зі стрімкими стіна­ми. З її дна б’ють джерела, що наповнюють водойму. Їх три, різних за температурою — 42, 38 і 17 градусів за Цельсієм. Потоки змі­шуються, і вода з температурою 39 градусів підіймається, утворюючи плесо площею 4,7 гектара. По блискучій гладіні у серпан­ку пари плавають умиротворені туристи-пацієнти. За три доби цей гігантський кок­тейль повністю оновлюється. Вода в озері-кратері постійно циркулює — охолоджена опускається, а тепла підіймається. Влітку ку­піль прогрівається до 34 градусів, узим­ку вистигає до 23–24-х. Вода робить оберт за годинниковою стрілкою, потім витікає ка­налами в «угорське море» — озеро Балатон.


У пору снігопадів і морозів уся довколишня природа добре почувається під теп­лим покровительством озера. Хевіз оточе­ний прекрасним парком. Тут значно рані­ше, ніж у всій Угорщині, починає пробива­тися трава, з’являються первоцвіти і лунає спів птахів.
Водойма ховається від вітру та метушні за масивною дерев’яною огорожею. Бере­мо квиток, проходимо турнікет, як у метро. Спеціальний браслет на руці відраховує час. Ним же зачиняється шафка у роздягальні.
Над озером височіє дерев’яний терем, а точніше, кілька павільйонів, східці яких ведуть прямісінько у глибочінь. У павіль­йонах для тих, хто не вміє плавати, у воді є спеціальні подіуми з поручнями.


Отже, занурюймося поволі... Чому по­волі? Бо атмосфера над озером біднувата на кисень і насичена незвичними випара­ми, тож плавати наввипередки не рекомен­дується. Води Хевізу містять сірку та радій. Цілющим є й озерний намул, що метровим шаром вкриває дно, — він містить макро- та мікроелементи, а також природні гормо­нальні речовини (естрогени), особливо корисні для жіночого організму. Бактеріальна флора озерного мулу виділяє слабкий антибіотик, тому в озері немає хворо­ботворних мікроорганізмів.


Прислухаймось до відчуттів, насолоді­мося спогляданням довколишньої краси, а тоді поплаваймо поміж квітів — білих, рожевих, фіолетових індійських лотосів. Але не безкінечно, хоча температура води сприяє. Хорошого потрошку: тричі на день по 20 хвилин або двічі по півгодини. Термальні води для пляжного купання не го­дяться. Дітям до 14 років водні процедури взагалі не рекомендують, аби запобігти зайвому впливу на гормональну систему. Людям із хворобами серця, високим арте­ріальним тиском, злоякісними пухлинами, а також вагітним жінкам озерна терапія теж не підходить.
Що ж лікують у Хевізі? Насамперед не­дуги опорно-рухового апарату: артроз, ос­теохондроз, хворобу Бехтєрєва тощо. Вода благотворно впливає у посттравматичні та післяопераційні періоди, ефективно лі­кує деякі гінекологічні захворювання, па­родонтоз, підвищує потенцію, поліпшує стан хворих на псоріаз.
Курорт приймає понад мільйон відвіду­вачів на рік — 7–8 тисяч щодня. Взимку потік гостей тримається у межах 500–1500 осіб на день. Кажуть, у холодну пору теплі води озера ще корисніші.


Над Хевізом панують затишок і тепло. Босі ноги гостей залишають на снігу сліди, і здається, що з-під них ніби ось-ось з’яв­ляться паростки... Дивна зимова картина: мороз, сонце і люди в купальних костюмах, розімлілі від термальної гостинності. Геть одяг! Віва аква!


На берегах казкового озера чекають ку­рортні готелі з власними клініками, басейна­ми, тренажерними залами та авторськи­ми методиками боротьби з недугами. Вони ви­користовують хевізьку воду і ще багато що з арсеналу сучасної медицини та санатор­ної справи. Сервіс, кухня, анімація — на ви­соті, є й російськомовний персонал. Біля озера Хевіз пропонуються і просто апарта­менти для тих, кому досить радонової води озера.
Звісно, лікуватися та відпочивати не можна без кінця, ці справи треба чергувати із пізнаваль­ними та емоційними виїздами. Тож гостей Хевізу запрошують на різноманітні екскурсійні програми.


Курортне містечко навколо озера теж назива­ється Хевіз. Близько 5 тисяч його мешканців жи­вуть туризмом. Про лікувальні властивості тутеш­ньої водиці знали ще у середньовіччі, а стаціонар­ну купальню на березі Хевізу збудували у 1759 році. Розвитку бальнеологічної спра­ви сприяли відомі меценати — графи Феш­тетичі. Отож тут почали відпочивати навіть мешканці інших континентів. Нині Хевіз має імідж «міста магнолій»: біля готелів, осель та у парку навесні квітують різні ви­ди цих екзотичних дерев.


Про все це можна довідатися під час прогулянок Хевізом у супроводі гіда або, як ми, з місцевим знайомцем. В місті діє власна мистецька галерея, де цілорічно відбуваються різноманітні фестивалі та інші культмасові заходи. Ще з римських часів у місті зберігся вівтар Юпітера.


Зробили ми й довші екскурсійні марш-­кидки. Неподалік є старовинний Шюмег, в околицях якого, на порослій лісом горі вивищується фортеця турецьких часів, де влаштовують лицарські турніри та верхо­ві перегони. Атмосфера, скажемо вам, не розслаблена хевізька! Радимо ще з’їздити до Бадасконі — містечка у стилі бароко, одного з найвідоміших угорських цент­рів виноробства. А найславніше і найдосяжніше місто — Кестхей, вотчина роду Феш­тетичів, один з історичних центрів на березі Балатону. Його церкви, княжий палац і патріархальні вулички нас просто зачарували.
Та однаково — всі дороги нас поверта­ли до цілющого Хевізу...