В Угорщині близько 1500 цілющих мінеральних і термальних джерел, озер і печер. А ще — найбільше термальне озеро Європи, що називається Хевіз. Журналістам нашої редакції не раз щастило на ньому побувати. Декому вдалося добре підлікуватись, а іншим — просто насолодитися незвичайною екзотикою водойми.
Останнім часом з’явилися нові можливості, щоб вирушити туди зручно, швидко і недорого — завдяки лоукост-авіакомпанії «Wizzair» зі штаб-квартирою в Будапешті. Через угорську столицю ми й дісталися Хевізу, чого і всім бажаємо.
Назва «Хевіз» означає «гаряча вода». Цей «келих здоров’я» утворився після розколу земної кори. На макеті в одному з корпусів курорту можна побачити, що глибоке озеро має форму правильного конуса і справді нагадує чашу зі стрімкими стінами. З її дна б’ють джерела, що наповнюють водойму. Їх три, різних за температурою — 42, 38 і 17 градусів за Цельсієм. Потоки змішуються, і вода з температурою 39 градусів підіймається, утворюючи плесо площею 4,7 гектара. По блискучій гладіні у серпанку пари плавають умиротворені туристи-пацієнти. За три доби цей гігантський коктейль повністю оновлюється. Вода в озері-кратері постійно циркулює — охолоджена опускається, а тепла підіймається. Влітку купіль прогрівається до 34 градусів, узимку вистигає до 23–24-х. Вода робить оберт за годинниковою стрілкою, потім витікає каналами в «угорське море» — озеро Балатон.
У пору снігопадів і морозів уся довколишня природа добре почувається під теплим покровительством озера. Хевіз оточений прекрасним парком. Тут значно раніше, ніж у всій Угорщині, починає пробиватися трава, з’являються первоцвіти і лунає спів птахів.
Водойма ховається від вітру та метушні за масивною дерев’яною огорожею. Беремо квиток, проходимо турнікет, як у метро. Спеціальний браслет на руці відраховує час. Ним же зачиняється шафка у роздягальні.
Над озером височіє дерев’яний терем, а точніше, кілька павільйонів, східці яких ведуть прямісінько у глибочінь. У павільйонах для тих, хто не вміє плавати, у воді є спеціальні подіуми з поручнями.
Отже, занурюймося поволі... Чому поволі? Бо атмосфера над озером біднувата на кисень і насичена незвичними випарами, тож плавати наввипередки не рекомендується. Води Хевізу містять сірку та радій. Цілющим є й озерний намул, що метровим шаром вкриває дно, — він містить макро- та мікроелементи, а також природні гормональні речовини (естрогени), особливо корисні для жіночого організму. Бактеріальна флора озерного мулу виділяє слабкий антибіотик, тому в озері немає хвороботворних мікроорганізмів.
Прислухаймось до відчуттів, насолодімося спогляданням довколишньої краси, а тоді поплаваймо поміж квітів — білих, рожевих, фіолетових індійських лотосів. Але не безкінечно, хоча температура води сприяє. Хорошого потрошку: тричі на день по 20 хвилин або двічі по півгодини. Термальні води для пляжного купання не годяться. Дітям до 14 років водні процедури взагалі не рекомендують, аби запобігти зайвому впливу на гормональну систему. Людям із хворобами серця, високим артеріальним тиском, злоякісними пухлинами, а також вагітним жінкам озерна терапія теж не підходить.
Що ж лікують у Хевізі? Насамперед недуги опорно-рухового апарату: артроз, остеохондроз, хворобу Бехтєрєва тощо. Вода благотворно впливає у посттравматичні та післяопераційні періоди, ефективно лікує деякі гінекологічні захворювання, пародонтоз, підвищує потенцію, поліпшує стан хворих на псоріаз.
Курорт приймає понад мільйон відвідувачів на рік — 7–8 тисяч щодня. Взимку потік гостей тримається у межах 500–1500 осіб на день. Кажуть, у холодну пору теплі води озера ще корисніші.
Над Хевізом панують затишок і тепло. Босі ноги гостей залишають на снігу сліди, і здається, що з-під них ніби ось-ось з’являться паростки... Дивна зимова картина: мороз, сонце і люди в купальних костюмах, розімлілі від термальної гостинності. Геть одяг! Віва аква!
На берегах казкового озера чекають курортні готелі з власними клініками, басейнами, тренажерними залами та авторськими методиками боротьби з недугами. Вони використовують хевізьку воду і ще багато що з арсеналу сучасної медицини та санаторної справи. Сервіс, кухня, анімація — на висоті, є й російськомовний персонал. Біля озера Хевіз пропонуються і просто апартаменти для тих, кому досить радонової води озера.
Звісно, лікуватися та відпочивати не можна без кінця, ці справи треба чергувати із пізнавальними та емоційними виїздами. Тож гостей Хевізу запрошують на різноманітні екскурсійні програми.
Курортне містечко навколо озера теж називається Хевіз. Близько 5 тисяч його мешканців живуть туризмом. Про лікувальні властивості тутешньої водиці знали ще у середньовіччі, а стаціонарну купальню на березі Хевізу збудували у 1759 році. Розвитку бальнеологічної справи сприяли відомі меценати — графи Фештетичі. Отож тут почали відпочивати навіть мешканці інших континентів. Нині Хевіз має імідж «міста магнолій»: біля готелів, осель та у парку навесні квітують різні види цих екзотичних дерев.
Про все це можна довідатися під час прогулянок Хевізом у супроводі гіда або, як ми, з місцевим знайомцем. В місті діє власна мистецька галерея, де цілорічно відбуваються різноманітні фестивалі та інші культмасові заходи. Ще з римських часів у місті зберігся вівтар Юпітера.
Зробили ми й довші екскурсійні марш-кидки. Неподалік є старовинний Шюмег, в околицях якого, на порослій лісом горі вивищується фортеця турецьких часів, де влаштовують лицарські турніри та верхові перегони. Атмосфера, скажемо вам, не розслаблена хевізька! Радимо ще з’їздити до Бадасконі — містечка у стилі бароко, одного з найвідоміших угорських центрів виноробства. А найславніше і найдосяжніше місто — Кестхей, вотчина роду Фештетичів, один з історичних центрів на березі Балатону. Його церкви, княжий палац і патріархальні вулички нас просто зачарували.
Та однаково — всі дороги нас повертали до цілющого Хевізу...