У нас із чоловіком з’явилася чудова традиція — відзначати дні народження у цікавих місцях світу. Спочатку це були сюрпризи одне одному, а потім — сплановані разом подорожі. Побували вже у багатьох країнах і захотіли чогось екзотичного. Вибір припав на далекий острів Балі.
Що ми зазвичай уявляємо при згадці про Балі? Авжеж, картинку з якогось журналу про екзотичні готелі на білому ідеальному пісочку в оточенні бірюзових вод океану. А ще — історії, коли люди сюди приїжджають і чомусь більше не хочуть повертатися додому.
Але ми зустрічали і зовсім протилежні погляди. Спочатку гості скаржаться на далеку відстань і некомфортну подорож тривалістю 15 годин. Далі — не до вподоби загальна бідність, антисанітарія, які викликають небажання виходити з умов комфорту за територію готелю. Ну, і наостанок нарікають на стіну дощу, яка заважає отримувати туристичний кайф майже від грудня до початку весни.
Готуйтеся морально
Правда в тому, що до будь-яких далеких подорожей треба ретельно готуватися. По-перше, найкращі нестандартні готелі у стилі еко, про які ви, мабуть, немало чули, треба бронювати за півроку-рік. Вони розраховані на невелику кількість гостей, тож на найкращі номери утворюється черга.
Ми, до речі, не встигли забронювати помешкання, тому передаю вам свій wishlist — може, вам пощастить. «Pertiwi Resort Spa», розташований в Убуді, підійде для тих, хто не збирається сидіти біля басейну, а хоче ще багато що оглянути навколо. Якщо там же, в Убуді, захочеться розкішних краєвидів, інфініті-басейнів і якісного сервісу, обирайте «Kupu Kupu Phangan Beach Villas» із чудовим спа, де застосовують мангову олію, «Kamandalu Resort & Spa» для прихильників модних фотосесій, неймовірний бамбуковий екокомплекс «Green Village Bali» або розкішний екологічний бутик-готель «Bambu Indah» із панорамним краєвидом гір та рисових полів.
Ми віддаємо перевагу відпочинку в постійній зміні вражень, а відповідно — районів і готелів. Полежати я можу іноді й удома, а ось відчути нові емоції, долучитися до історії та традицій іншої країни — навряд. Тому, передивившись відповідні випуски «Орла і решки» й перечитавши рекомендації модних тревел-блогерів, ми вже не мали ілюзій, які б заважали відчути себе щасливими на Балі. Нашої внутрішньої гармонії не могли порушити рибний сморід, щур на сусідньому столику в таверні, деякі забруднені пляжі або злива стіною. Якщо ви морально не підготувалися до подорожі, вам буде завжди некомфортно, і ви знайдете, до чого причепитися. Постарайтеся позбутись ілюзій та вибудувати в душі гармонію, і буде вам щастя не тільки на Балі.
Чудовий початок
У кожного свої стандарти пересування та відпочинку. Ми любимо зручність і вишуканість, насолоджуємося перебуванням у дорогих готелях, цінуємо увагу персоналу та віддаємо перевагу польотам комфортним літаком. Саме тому обрали «Qatar Airways» і зупинку в місті Доха, де спокійно перепочили, прийняли душ і прогулялися доволі ефектною набережною. 5 годин — до столиці Катару, а потім, із новими силами, 10 годин до Денпасара пройшли більш-менш легко.
Три перші дні на Балі ми все ж таки присвятили ледачо-кайфовому відпочинку в приємному готелі «Ayodya Resort Bali» на півдні острова, в районі Нуса-Дуа, де чекав по-справжньому чистий пляж із білим піском і бірюзова палітра океану. Нуса-Дуа — це взагалі-то не Балі. Це штучно створена показова рекреаційна зона для заможних туристів і заморських делегацій. Натовпи молоді бігають по пляжах і щасливо усміхаються на камеру, скрізь ідеальні газони і статуї, твоє прибування всіляко прикрашають готелі, — все відповідає омріяній світлині про курортний парадайз. Чудовий початок знайомства з островом. Правда, не дуже розуміємо деякі молоді родини — навіщо їм так далеко виїжджати з маленькими дітьми? Адже курорти, подібні до Нуса-Дуа, можна знайти значно ближче.
Правильне життя
Зрештою ми втомилися від відпочинку «принеси-подай» і вже на третій день у передчутті нових вражень вирушили до духовної частини острова — міста Убуд і околиць. До речі, нашим «послідовникам» рекомендуємо заздалегідь промоніторити розцінки на місцеві таксі, бо інколи можна домовитися навіть удвічі дешевше, якщо тільки без агресії та з усмішкою. До речі, для балійців експансивний співрозмовник просто перестає існувати, тут вважається, що він втрачає своє обличчя.
Гірське містечко Убуд майже посередині острова славиться неймовірно гарними міні-готелями з інфініті-басейнами, спа-салонами, артпродукцією та особливою духовною атмосферою. Це рай веганів, макробіотів, сироїдів, кавоманів, шанувальників спа, йогів і всіляких творчих особистостей.
До речі, нас вразило, яка творча нація ці балійці. Стільки майстерних виробів із деревини, скла, каменю, такої кількості картинних галерей ми ніде не зустрічали. Саме тут рекомендую закуповуватись. І будь-ласка, приїздіть із напівпорожніми валізами: з огляду на якість і ціни, ви їх швидко заповните.
Брендових речей не зустрінете. Тут узагалі не переймаються зовнішнім виглядом. Прості лляні речі, купальник, яскрава сукня для фотосесій і комфортне взуття стануть вашими основними супутниками.
Усе в Убуді сповнене позитиву, яскравих барв і якоїсь сонячної енергії.
Що ми встигли за три дні? Подолати страх і пірнути в невідомість. Покататися на гойдалках, побувати на мальовничих рисових терасах, пройти обряд очищення з балійським ченцем, освіжитись у найчистіших водах водоспаду Себату, зануритись у медитацію та пройти гонгтерапію в центрі «Pyramids of Chi», зустріти сонце під час йоги, покуштувати безліч веганських страв і розслабитися під час масажу в затишному спа-готелі «Five Elements».
Основний меседж місцевості — турбота про правильний спосіб життя з духовним складником. Може, зарано робити такі висновки, але я як творча людина одразу відчула свою стихію та бажання залишитися тут якнайдовше, аби поринути в нові відчуття.
День народження і переродження
Сповнені легкості та вже закохані в Балі, ми вирушили на курорт Чангу. Спочатку було не дуже зрозуміло, що такого цікавого може бути в цьому районі й чому саме його часто обирають іноземці для постійного проживання.
Перше, що впало в око, — це просто хаотичний рух на дорогах. Усі доволі швидко пересуваються за незрозумілими правилами. При цьому зовсім не чути розлючених водіїв, які б нервували і сигналили, не видно поліції та аварійних ситуацій. Складно навіть уявити щось подібне в Україні. В Індонезії ж до таких речей поволі звикаєш і навчаєшся толерантності. До речі, я вже півроку не сигналю за кермом.
Так ось, третя частина нашого відпочинку була присвячена духовним практикам і, нарешті, святкуванню дня народження чоловіка. Запитаєте, як це можна поєднати? Уявіть день народження, який починається не з чарки та привітань, а з практики цигун у компанії близьких друзів. А потім — сюрприз у вигляді уроку тантри. Всі чули, але всі бояться випробувати свої стосунки на міцність. Ми з чоловіком пройшли це випробування успішно, попросили одне в одного пробачення, я навіть поплакала, познайомилися знову і стали відкритішими одне для одного. Результат може бути геть неочікуваним, але наші взаємини немов переродилися та стали міцнішими. Потім на мого коханого чекав легкий сніданок з екзотичних фруктів і ванна з різнокольоровими пелюстками троянд.
У Чангу ми прожили з тиждень у досить приємному режимі йога-центру нашої подруги. Це якраз та людина, яка не змогла повернутися після знайомства з Балі до звичного життя на батьківщині, й диво-острів став її домівкою. Отож під її наглядом ми чергували духовні практики та мирські турботи про свій зовнішній вигляд, насолоди в цікавих ресторанчиках і відвідування мальовничих місцин.
Я навіть уявила, що теж можу тут залишитись і трішки поглибити свої навички з йоги та веганства. Це ж просто ідеально — зустріти ранок у затишному «Milu By Nook» десь у рисових полях Чангу, поїхати до Убуда й випити кави в ресторації «BitterSweet Ubud» у наших українських дівчат-експаток, пообідати під мостом у відомому ресторані «Bridges Bali» й знову повернутися до Чанги, щоб помилуватися заходом сонця в «La Laguna Bali». Люди нам скрізь усміхалися, вони легко спілкувалися та випромінювали особливу дружню енергію. Тут цьому сприяє все: місцева сонячно-квіткова версія індуїзму, тропічна природа, яскрава палітра фруктів, жага пізнати себе та світ і, звичайно, сонце й океан.
Цю мандрівку до Балі не назвеш звичайною турпоїздкою. Тут вам не стара Європа з її комфортом, не ідеально-інстаграмні Маврикій чи Мальдиви. Ми майже не мали часу на екскурсії з гідами і трансферами. Але ж який цінний букет емоцій ми пережили разом! Шкодую лише про те, що не змогла привезти контейнер декору для дому, його хотілося скупити майже весь. Але я не кажу «прощавай, Балі», я кажу «до побачення»!