Врез: Цей колоритний вусань — той, про кого кажуть: «Людина з необмеженими можливостями». Він об’їхав усю планету на візку і надихає навіть цілком здорових людей.
Країна: Україна
Автор: Євген Будько

На його рахунку — 70 країн, із яких 63 — на інвалідному візку, три особисті досягнен­ня в Національному реєстрі рекордів Украї­ни. І кожна подорож — із суспільно корисною метою.
Микола ПОДРЕЗАН — режисер, інженер-будівельник, громадський активіст, один із лідерів руху за права людей з інвалід­ністю в Україні. Автор афоризмів на зразок: «Якщо ноги не працюють, хай руки стануть крилами», «Дбати про людей з обмеженими можливостями економічно вигідно», «Інклю­зія потрібна здоровим».
Половину весни мандрівник провів у Хур­гаді: так ліпше для його здоров’я, адже, ок­рім усього, він у групі ризику з боку пандемії. На тлі сонячної країни ми розмовляли про те, що його веде по світу.

— Пане Миколо, як вам обстановка в Єгипті з огляду на коронавірус?
— Тут про нього мало говорять, але, ме­ні здається, чимало роблять. Дисципліна і гігієна на висоті, що взагалі незвично для арабської країни.
Цього разу Єгипет для мене — втеча від «сирості й сірості», адже маю проблеми з легенями і київську квартиру з вікнами на північ. Раніше бував і біля пірамід, і в Каїр­ському музеї. Зараз живемо за чотири годи­ни від Луксора, але поки що не відвідали. Спеціальних автобусів для мого візка немає, а індивідуальний транспорт нам не до кишені.
— Скільки країн ви об’їхали, відомо. А скільки ложок уже у вашій колекції?
— Понад 1200. Збираю не ложки, а спо­гади. Якщо хтось колекціонує їх як предмети мистецтва, то в мене це віафілія — під­твердження переміщень у просторі. Пер­ша частина колекції — ложки з країн, у яких я побував, а друга — з тих, у яких лише зби­раюся побувати. Нам із дружиною Натал­кою дуже приємно, коли екземпляри з дру­гої категорії переходять до першої.
— Чи запитували себе, звідки у вас така життєлюбність і потяг до мандрів?
— Гадаю, від тата, який прожив 100 з по­ловиною рочків. Був інженером, викладав у будівельному інституті, знав 6 мов і міг вести екскурсії: Мадридом — іспанською, Берліном — німецькою, Парижем — фран­цузькою... Так і не побував у Європі, Аме­риці, але знав їхні пам’ятки, культуру. Свої­ми подорожами здійснюю і його мрії.
Уперше за кордон я потрапив аж у 35 років, тобто радянська влада в мене забра­ла багато закордонних мандрівок. Але до того я об’їздив увесь Радянський Союз: від Балтії до Камчатки, від Якутії до Кавказу. У 38 років потрапив у аварію, отримав інвалідність, і друзі сказали: «Ну все, Микол­ка від’їздився». Та через пів року я вирушив теплоходом до Румунії.

— Які з усіх поїздок вважаєте визначни­ми для себе?
— Не окрему поїздку — серію. 2004 ро­ку я мав честь нести олімпійський вогонь у Києві під час першої в історії навколосвіт­ньої естафети. Згодом вирішив відвідати всі країни, де побував той вогонь. Загалом це 35 етапів завдовжки 1206 метрів кожний. Разом виходить 42 кілометри 195 метрів — марафонська дистанція, яку мав подолати сивий вусатий козак на візку. 2011 року я стартував на нульовому кілометрі на май­дані Незалежності й вирушив до Канади. Так розпочався проєкт «Планета Земля. Погляд з інвалідного візка», який завершився у 2018-му. Зі мною їздили дружина Наталя, олімпійський смолоскип, україн­ський прапор і маленький глобус.
У Швейцарії за сприяння Сергія Бубки відбулася неймовірна зустріч із президен­том Міжнародного олімпійського комітету Томасом Бахом. Наш синьо-жовтий став першим національним прапором у його кабінеті.
У рамках цього самого проєкту в мене була «навколосвітка». Звичайно, подорожу­вав переважно літаком та автівкою, але ці півтора місяці були фантастичними!
— Вражає. А які куточки світу залиши­ли найглибші враження?
— Кожна поїздка для нас — це диво. Де­хто їде в далекі світи й потім розповідає про смітники або погану їжу. Але нам ман­дрівки даються дуже дорогою ціною в усіх сенсах, тож їдемо відкривати найкраще у світі для себе та інших людей.
Можу виділити два місця, які здалися нам сакральними. Зі мною там діялося щось незвичайне. Побувавши у стародав­ній Олім­пії, я зрозумів, чому саме там від­бувалися перші Олімпіади. А на мисі Доб­рої Надії в Південній Африці ми стояли на скелі, пе­ред якою зливаються води Атлан­тики та Індійського океану: 4 тисячі кіло­метрів упе­ред — Антарктида, 7 із половиною тисячі праворуч — Південна Америка, 10 тисяч ліворуч — Австралія. Неймовірні відчуття. Майже такі самі я мав біля мекси­канських пірамід, де навіть метушливі ки­тайські ту­ристи поводилися чомусь дуже тихо. (Сміється).


— Трохи про ваші особисті «рекорди», пов’язані з мандрівками.
— Їх чимало. Ви багато знаєте людей, які об’їхали навколо світу, навіть не візочників?
Лише протягом свого олімпійського проєкту я подолав близь­ко 300 тисяч кілометрів.
Найвіддаленіше від України місто, де я побував, — це Квінс­таун, Нова Зеландія, протилежний бік земної кулі.
Мій найдовший переліт — Гуанчжоу – Окленд, понад 13 годин у повітрі. Це при тому, що туалет у літаку для мене фактично недоступний.
Найвище місце перебування — містечко в Непалі на висоті 3000 метрів над рівнем моря. Відкривався стокілометровий крає­вид із горами-восьмитисячниками та самим Еверестом! Світанок над Гімалаями — це незабутньо.
— Гадаю, подорожі для людини з вашими фізичними кондиціями — неабиякі випробування.
— Уявіть, наприклад: прилітаємо ми з Києва з пересадкою у Дубаї до Коломбо на Шрі-Ланці. У передчутті приємних пригод вдихаємо запахи тропічної країни. Аж тут повідомляють, що ба­гаж загубивсь. І не тільки валізи, а й… візок! Я на два дні лишив­ся «без ніг»!
Інший випадок — Тадж-Махал. Я подолав величезний шлях туди літаками, сотні кілометрів на таксі, заплатив 25 доларів за квиток до мавзолею і… На вході до гробниці вартовий зупиняє: «Вам не можна. Шкода, але ніяк». Виявляється, усі заходять бо­соніж або в бахілах, а візка ж не перевзуєш! Не допомогло навіть магічне слово «дискримінація». Мене запропонували пронести на спині — тільки ж я не рюкзак. Зрештою Наталя зайшла, а я лишився зовні. Кажу гвардійцю: «Хочете, відкрию секрет, як по­збутися цієї ганьби назавжди? У мавзолеї має бути візок, колеса якого ніколи не торкалися грішної землі: я пересідаю — і жодних проблем». Реакція була: «Боже, як просто!».


— Умови для таких людей у різних куточках світу — наскрізний предмет вашої цікавості.
— Так, так! Це моє громадське, людське, козацьке завдання. Вся річ у тім, що здорові люди нездатні поставити себе на місце людини з інвалідністю. Я ж, по-перше, зацікавлений, по-друге — інженер-будівельник, по-третє — вивчив світовий досвід.
Уже з 2012-х років, мене почали підтримувати українські дип­ломати, і я став «послом доброї волі» з цього питання. Мав зустрі­чі в різних країнах, різних частинах світу.
Наприклад, зустрівся з керівником Китайської федерації інва­лідів. Її очолює син самого Ден Сяопіна. Коли батька оголосили «ворогом народу», то його, п’ятирічного, викинули з п’ятого по­верху і зробили неповносправним. А коли батько став фундато­ром сучасного Китаю, син зміг своїм візком відчиняти двері до найвищих кабінетів. Я делікатно поцікавився, чи можу передати деякий досвід китайській стороні. Високі чиновники вмить діста­ли блокноти й почали за мною записувати. У китайців величезна спрага до досвіду.
На жаль, в Україні поки що не так. Це мій біль. Тим прикріше, що зазвичай поліпшити життя людей з інвалідністю мож­на без надзусиль. Для пандуса потрібні лише бита цегла й трохи бетону! І, звісно, бажання.
У Вашингтоні є меморіал Лінкольна, збудований у 20-х роках ХХ століття. Його ремонтували лише раз — щоб зробити ліфт для людей з обмеженими можливостями. Відчуйте різницю.

— Ділитеся досвідом і на батьківщині?
— Ділюсь. Іноді у формі листів із майже матюками на адресу столичної влади. (Сміється).
Ще приклад із мандрів. У Флоренції, в галереї Уффіці, поваж­ного вигляду чоловік забрав нас із черги і видав квитки — такі, як у всіх, але вартістю 0 євро. На моє запитання, чому в музеях Італії до візочника так трепетно ставляться, він відповів: «У вашій країні складні часи, а ви замість сидіти вдома приїхали, здо­лали стільки перешкод на своєму візку, аби торкнутися наших святинь, — як же я можу до вас ставитися?». Повернувшись додо­му, я показав ті квитки своєму товаришу, який керував лаврським заповідником. І коли ми знову з’явилися там через два тижні, то отримали квитки з написом: «Вартість 0 грн».
Тобто щось в Україні змінюється, але ми всі повинні доклада­ти до цього зусиль.
— Які країни, за вашими спостереженнями, найбільш дружні для туриста з особливими потребами?
— Ті, в яких поважають права людини. Це країни Західного світу, Японія, Південна Корея, Сингапур і подібні. Якщо не мо­жу потрапити до музею чи туалету, це порушення моїх людських прав, крапка.
— Можливо, багатим державам простіше приділяти цьому увагу?
— Можливо. Але насправді їм вигідно! Ще в 1994-му в Швеції мені це дуже доступно пояснили. Я там бачив соціальних пра­ців­ників в уніформі, які опікуються візочниками, ходять до них п’ять днів на тиждень, як на роботу. Виявляється, якщо родич людини, що має травму, не кидає роботу, він своїми податками може утримувати двох соцпрацівників. Окрім того, коли люди­на на візку стає самостійною, вона приносить користь і не завдає клопоту всім навколо.
— Та й, наприклад, туристичним об’єктам вигідно, щоб їх відвідували люди всіх фізичних кондицій.
— Абсолютно точно!
Звісно, є люди з інвалідністю, які не бажають працювати, тож рівень їхнього життя має істотно відрізнятись. Я проти жалощів, надмірної опіки та зрівняйлівки. Коли дитині з обмеженими мож­ливостями соромляться ставити погані оцінки, у підсумку вона закінчує школу з поганими знаннями. Кожна людина має право вигравати і програвати, долати й досягати.
Щодо мене, то багатьох людей з інвалідністю (особливо їх!) мучить запитання стосовно моїх подорожей: «Де ж цей гад бере гроші?». Відповідаю. Свого часу заради нашого олімпійського проєкту ми продали кімнати в комуналці. Загалом живемо дуже скромно. Я напружено працюю на трьох роботах. Здаємо кварти­ру. Іноді зупиняємося за кордоном у друзів і знайомих. Подорожі ретельно плануємо, щоб заощаджувати час, кошти і зусилля, — я вже став фахівцем з акцій на бронювання готелів та авіаквитків, із розробки маршрутів.
Рабіндранат Тагор сказав: «Знайди мету — ресурси знайдуться».
На жаль, спонсорів не маємо. І це дивує. Звісно, в мене не чет­вертий розмір грудей (сміється), але саме така людина, як я, мо­же рекламувати все, що стосується подорожей, — від годинників до препаратів, від спорядження до авіаліній.
Але то не головне. Сам, не сподіваючись, я став прикладом і натхненням для багатьох, і це для мене подарунок долі.


— Що потрібно Україні, аби людям з інвалідністю стало комфортно?
— Багато залежить від співпраці громадських активістів із міс­цевою владою. Свого часу це дало хороший результат, скажімо, у Вінниці.
А взагалі варто починати з раннього віку. Діти з обмеженими можливостями мають відвідувати звичайні садочки і школи. Це треба не так їм самим, як здоровим дітям, аби ті розуміли, що дехто потребує трохи більше допомоги. Тоді й суспільна свідомість зміниться.
Однозначно, в Україні є втішні зміни, але, на жаль, здебільшо­го з ініціативи окремих людей.
— Чи можете навести приклади, де в нас цікаво і комфортно туристу з обмеженими можливостями?
— Тепер батьківщиною їжджу мало, але… Дуже гарно адапту­вали новий Музей історії української нації в Києві. У Львові мене вразили бронзові тактильні макети пам’яток архітектури, зроблені для незрячих туристів. Там само, у Львові, я відвідав новий Музей пива — теж адаптований.
На жаль, я вже 30 років не бував у Національному історично­му музеї України — хочу, не можу. Проблеми є у Києво-Печерсь­кій лаврі. Буквально кількох сходинок досить, щоб мене зупини­ти. Хоча є й такі місця, як Михайлівський собор, якому волонтери за моєї участі подарували мобільний пандус — це одне з простих рішень для зручності.
— Чи подорожуєте наодинці?
— Раніше подорожував. Часом — у компанії друзів. Але здебіль­шого — удвох із Наталкою. Я планую, бронюю, фіксую події, а на ній — здоров’я, відновлення сил, дієта (майже не харчуємося в кафе й ресторанах), побут, гігієна. Вона співавтор відео й фото і головна запорука успіху наших програм.


— Порадьте щось людям з особливими по­требами для далеких закордонних поїздок.
— Скажу навіть молодим, амбітним і міцним людям: не вирушайте без супроводжувача, елементарна проблема може поставити на планах хрест.
Неодмінно страхуйтесь. І не скупіться. Часто поліс на 30 тисяч коштує, умовно, 220 гривень, а на 50 тисяч — 265 гривень, і людина обирає дешевший. Гадаю, це ознака пострадянської свідомості.
Обов’язково беріть із собою всі необхідні ліки з чималим запа­сом, бо в багатьох країнах без рецепта їх не купите.
Поважаю гаджети й інтернет, але завжди маю із собою яку-небудь офлайн-карту, так надійніше.
Тим, хто збирається винаймати машину, особливо в країнах, де правила дорожнього руху суто умовні, дуже рекомендую авто з водієм.
Ви можете замовити п’ятизірковий готель, де всі умови є за замовчуванням, але ми обираємо скромніші, зі знижками й акціями. Тому просто попереджаю, бо ради на те нема: жодної гарантії, що ви на своєму візку вільно проїдете до туалету, хоча за­явлено «доступність для людей із фізичними вадами». А терміно­во змінювати місце проживання — це завжди дорого.
Ну, і звичайні поради для всіх мандрівників: тримайте при собі документи і гроші, зайве ними не «світіть», не носіть коштовнос­тей, не експериментуйте з їжею, старайтеся все робити завчасно, не забувайте, що ви в гостях, і завжди беріть із собою хороший настрій.
Це правда, що з кожної подорожі людина повертається трохи інакшою. Повертайтеся щоразу кращими!


— І насамкінець. Не розпитую про плани, але пропоную вам ви­ступити майстром інтриги.
— Справді, маю дуже амбітні плани щодо поширення свого ко­рисного досвіду в усьому світі. Якщо справдяться, ви про них почуєте.
Скажу про два наші великі проєкти, які добігають фіналу. На­ближається до здійснення наша з татусем мрія про всі столиці та всі держави Європи. Лишилося відвідати одне місто — Анкару і три країни — Ісландію, Ірландію й Андорру.
Другий проєкт — «Слідами «Бітлз». Колись я був одним із зна­них у Києві диск-жокеїв, залишаюся меломаном і «бітломаном». До сьогодні побував у 30 містах із 13 країн, де «бітли» давали «жи­ві» концерти. Лишились Ірландія, Нідерланди і Філіппіни. Мій товариш Сергій Радченко, амбасадор ліверпульського Музею іс­торії «Бітлз», разом із колегами запевняє, що вони не знають ін­шої людини у світі, яка б здійснювала подібний проєкт. Тим ліпше.
— Бажаємо наснаги для цих та інших мандрів. І спасибі за розмову.
— Дякую чудовому журналові за мотивацію для нових відкрит­тів на планеті Земля. Таке спілкування для мене як ліки!