Врез: Місто має багато цікавих історій, потаємних місцин і вражає своєю різноликістю. Чимало секретів для мене відкрилося під час 44–ї виставки в’їзного туризму «GTM Germany Travel Mart TM».
Країна: Німеччина
Автор: Юлія Мала
Фотограф: Юлія Мала

До серця Саксонії — Дрездена — я потрапила вдруге. Землі ці володіють чи не найвідомішими перлинами усієї Німеччини, серед яких — унікальний природний парк «Саксонська Швейцарія», мануфактура порцеляни ручної роботи в Майсені, неймовір­ні замки. Та й сам Дрезден просто шалено популярний, зважаючи на туристичні пото­ки з різних куточків світу.



Стара історія по-новому

Саме місто називають «Флоренцією на Ельбі», але мені воно більше нагадує рідний Київ. Тільки Дрезден менший, і його стара частина розташована не на правому, а на лівому березі. Дрезден дуже зручно примостився на зелених берегах річки. Тут не відчу­вається загазованості, немає бурхливого потоку транспорту. Найдорожча нерухомість розташована не в центрі, а у віддалених районах міста, на схилах над берегами Ельби.
Споглядати ті ошатні будинки, переважна більшість яких історичні, можна з річко­вих кораблів. Тури продаються просто на набережній. Тут і красені-пароплави початку ХХ століття під красномовними назвами «Дрезден» і «Лейпциг», а також сучасніші річ­кові лайнери. Саме на Ельбі розташований перший підвісний міст, що дивом уцілів у роки Другої світової війни.
Але варто все ж повернутися в середмістя. Тут перехоплює подих від архітектурних скарбів. Важко уявити, що 1945 року центр був майже вщент зруйнований: кількаденне бомбардування американською авіацією залишило тільки руїни. Ще складніше уявити, що згодом за фотографіями кожну будівлю відновили.
Найбільша гордість міста — церква святої Марії (Фрауенкірхе), збудована в 1726–1743 роках. Після війни від неї мало що лишилося, проте вона повністю відтворена. Серед ніжно-бежевого піщаника храму видніються подекуди темніші цеглини — це залишки першобудови, закладені у відновлену церкву. Інтер’єри вражають пишнотами. Храм є окрасою центральної площі Ноймаркт, де збираються туристи і гуляють місцеві мешканці. Із дзвіниці можна оглянути центр.
Ще одна «родзинка» Дрездена — його оперний театр. Він найвідомі­ший у Німеччині, й саме в ньому грає найстаріший оркестр світу. Театр збудовано у 1838–1841 роках архітектором Готфрідом Земпером. Будівля постраждала від кількох пожеж, та найбільшої шкоди зазнала саме після 1945-го. Лише через сорок років театр знову відкрив свої двері для поці­новувачів прекрасного. Внутрішнє оздоблення вражає і здається неймо­вірно дорогим. Проте основним матеріалом для декорування Опери був звичайний гіпс. Тож «дубові» деталі, «мармурові» колони та багаті ліплен­ня насправді цінні не матеріалом, а майстерною роботою.


Неподалік розташована споруда у стилі пізнього бароко, знана як «Цвінгер». ЇЇ звели у 1710–1728 роках як оранжерею та місце проведення карнавалів при дворі. Нині «Цвінгер» служить музейним приміщенням для колекції порцеляни та картинної галереї «Старі майстри». Найбільша цінність колекції — увага! — «Сикстинська Мадонна» Рафаеля. Вона дійшла до нас через усі непрості роки й століття аж із 1754-го і досі тішить численних відвідувачів, як і інші шедеври старовини.
Поруч із «Цвінгером» — замок-резиденція XIV століття. Пожежі, напа­ди, бомбардування — хай там що, він щоразу поставав із руїн. Востаннє — у 1985 році. Зараз працює як дрезденський державний музейний комп­лекс, де зібрано унікальні експонати. Найкоштовніший розділ експози­ції — «Зелене склепіння», у ньому зберігається колекція зі скарбниці князів Веттинів. Тут можна побачити унікальний зелений діамант, один із найбільших у світі (41 карат). Але не менш цікаві й фізико-математич­ний салон та збройна палата. Загалом огляд усіх експонатів може зайняти цілий день, і він того вартий.
До комплексу замку-резиденції входить кінний двір «Штальхоф». Ко­лись тут відбувалися лицарські турніри. Збереглися середньовічні трена­жери — стовпи з кільцями на верхівках, куди вершники влучали своїми списами. Всередині двір прикрашають мисливські трофеї у вигляді чере­пів тварин. Зовні на стіні — справжній шедевр: панно завдовжки 101 метр із майсенських порцелянових кахлів (!) представляє «кінну шеренгу» всіх курфюрстів та королів. На 24 000 плиток зображено всю історію Саксонії. Кожна деталь, кожний елемент відображають певний натяк на позитивну чи негативну оцінку зображеної персони. Тому це не просто декор, а справж­ній таємний код, який захоплює іс­тинних поціновувачів історії.
І навіть після цього перехоп­лює подих від барокового кафед­рального собору. Він найбільший у Саксонії (4800 кв. м), і це оче­видно. 78 статуй святих, кожна заввишки 3,5 метра, при­краша­ють балюстраду. Автор про­ек­ту — італійський архітектор Гас­тано К’явері. Храм став останнім при­хистком для славетного роду Вет­тинів, включаючи Августа Дужого.
Інший майдан, Альтмаркт, розта­шо­ваний оддалік від головних окрас міста. Проте саме тут розпочинається шопінг, без якого не можли­ва жод­на подорож до Дрездена. На Альт­маркті відбуваються різ­но­манітні ярмарки, тож площа ні­коли не стоїть пусткою. З неї починається алея магазинів, по­руч запро­шує найбільший тор­говий центр — справжній рай для шопоголіка.
Тут же розташована протестантська церква Христа, або Крейцкірхе. Це репетиційна база відомо­го хору хлопчиків «Крейц­хор», що вже понад 700 років готує свої програми, які потім чує весь світ. Дзвіниця церкви (92 метри) є чу­довим оглядовим майданчиком.



Диво алхімії

Справжнім святотатством було б не згада­ти про Майсен, що за 25 кілометрів від Дрез­дена. Це місто славне як батьківщина першої європейської твердої порцеляни. Спро­би знаного алхіміка Йоганна Фрідріха Беттгера видобути з дешевих матеріалів золото для короля Августа Дужого дала змогу винай­ти дещо не менш цінне. Разом із дослідником Еренфридом Чирнхаузом вони у 1709 році відкрили формулу твердої порцеляни неза­лежно від китайських майстрів, які ревно оберігали свій секрет. Вже у 1710-му Майсен­ський завод розпочав роботу.
Донині всі вироби виготовляються тут вручну. Мануфактура відкрита для відвідува­чів, яким у музейних залах демонструють понад 200 тисяч моделей різних форм та епох. Можливий також спеціальний тур, де пока­жуть усі процеси створення «дива алхімії».
У магазині можна придбати вироби з пор­целяни на згадку. Але вони дуже дорогі, бо Майсен — це знак якості. Чимало колек­ціо­нерів полюють на вироби цієї славетної марки.



Молодий і сучасний

Багата історія — не єдине надбання Дрез­дена. З’явилося тут і багато нових куточків, які варто відвідати.
Скляних хмарочосів не знайдеш, здебіль­шого постНДРівські будинки. Та все ж є й один такий екземпляр — дрезденський «Скля­ний автозавод». Раніше компанія «Volkswa­gen» збирала тут luxury-модель «Phaeton». Проте через низький попит її зняли з вироб­ництва. Тепер тут складають модні електро­кари «E-Golf». Увесь процес можна спо­стері­гати зі спеціальних майданчиків. Про­зорій скляній споруді не завадили б спеці­альні на­ліпки для безпеки птахів. Натомість, щоб не псувати дизайн, тут спеціаль­но вста­новили звукове обладнання для відлякування пернатих.
Серед новинок міста — військово-історичний музей збройних сил Німеччини. Це один із двох найбільших у країні військових музеїв. Цікавий архітектурний ансамбль скла­дається з будівлі арсеналу (1877) і нової при­будови (2011). Остання клином врізається в історичну частину. Цей проект створив аме­риканський архітектор Даніель Лібескінд. Музей не прославляє війну, він застерігає від неї, показуючи, як страшна пожежа виникає з маленьких вогників. Близько 10 ти­сяч експонатів змушують осмислити потен­ціал агресії. Тут виставлені парадні костюми різних епох, шоломи, зброя, є навіть весіль­на сукня, зшита з тканини парашута, і колек­ція іграшок на військову тематику — від оло­в’яних солдатиків до трансформерів.



Богемний район

Ще з берегів ельбської набережної в середмісті звертаєш увагу на протилежний бе­рег. Неможливо оминути увагою сучасного дрезденського району Нойштадт. Це не прос­то частина міста, це цілий світ! У повоєнні роки тут, у так званому Оссер-Нойштадті, містяни навіть утворили свою власну республіку з власною валютою. Наразі про це свідчать лише прапори — Міккі-Маус на тлі німецького стяга — що їх деякі мешканці вивішують на свої балконах. Щороку в черв­ні тут згадують ті давно минулі дні, й тоді Нойштадт перетворюється на одну велику вечірку з пивом, музикою, танцями, ба іно­ді й з марихуаною. Але завжди все проходить мирно.
Саме в цьому районі жив лікар, який у 1931-му провів першу операцію зі зміни ста­ті людини. Ті події відображено у голлівудсь­кому фільмі «Дівчина з Данії».
Мешканці району дуже неординарні, ма­ють вільні погляди, є представниками різних культур і релігій. Тільки тут у ресторані можна замовити індійські страви, пельмені чи кебаб.
Район надихає митців на створення таких «род­зинок», як «пасаж художніх двориків». Вхід сюди вкаже корова-логотип, а всередині ви поринете у світ неординарних оздоб. Ось на зеленій стіні зображені жирафи, а трохи далі — бірюзово-блакитна стіна, де стічні труби об’єдналися в оркестр для дощу. Можна зазирнути до ресторану сучасної німецької кухні чи поласувати «найсмачнішим у світі морозивом».
Коли середмістя поринає у сон, Нойштадт чекає на туристів, що прагнуть розваг. Тут можна зна­йти круту вечірку, відвідати гей-клуб або просто посиді­ти з друзями, випити пива та обговорити свої вра­ження від міста. До речі, ресторани, бари і магазини мають купувати ліцензію на програван­ня музики у своїх приміщеннях, навіть якщо це просто радіо. Тож у районі доволі тихо і можна спо­кійно спілкуватися.
Багато ще потаємних місцин залишилось у Дрез­дені. Це місто поєднує безліч культур, класику та креатив, спокій і драйв. Спектр його принад склад­но змалювати, їх треба відчути та прожити. Дрезден усіх приймає у свої дружні обійми.


КІЛЬКА СЕКРЕТИКІВ

Доїзд із аеропорту. Міжнародний аеропорт Дрездена розташований за 9 км від міста. Поїздка на таксі кош­тує близько 20 євро. Проте варто зва­жати на трафік і затори. Натомість ре­комендуємо обирати залізницю «S-Bahn». Поїздка забере не більше 8 єв­ро, і за 22 хвилини ви — у центрі міста.
Турінформація. Першим пунктом ва­шої мандрівки після готелю має бути туристичний інформаційний центр Дрездена, розташований у серці міс­та. Тут завжди підкажуть, що відвіда­ти, де обрати спеціальні ціни, нада­дуть мапу тощо.
Суперкартка. Найзручніший вид транспорту в місті — трамвай. У тур­інфоцентрі можна вибрати спеціаль­ний проїзний «Dresden City Card», що діє 1, 2 або 3 дні, може бути для однієї особи чи цілої родини (2 дорослих та до 4 дітей). Для туриста — просто суперпропозиція! Картка випуска­ється у різних варіаціях і забезпечує знижки у музеях та на екскурсіях.
Докладніше: www.dresden.de/tourismus




www.germany.travel