Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 5 Україна чудес Історія зі смаком меду
Номер 5 від 19 вересня 2017р.
Номер 5 від 19 вересня 2017р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 5'2018

ЧАРИ ДОМІНІКАНИ

ЦЮРИХ & БАЗЕЛЬ
Зроблено у Швейцарії

МАРОККО
Арабески пустелі

АВСТРАЛІЯ
У сумці революції

КУБА
Екзоти & Раритети

ЛУЦЬК
Ніч у замку

АВСТРІЯ

АВСТРАЛІЯ

НЕПАЛ

АНГЛІЯ

ФРАНЦІЯ

ШВЕЙЦАРІЯ

ІТАЛІЯ

ЄГИПЕТ

УКРАЇНА

 

 

 

 VIP-клуб
Вояж-колекція
Україна чудес
Мандруйте на здоров'я
Terra Incognita
Профі-тур
Троянда вітрів
Життя як свято
Дива заморські
Україна чудес
Історія зі смаком медуВерсія для друку
Автор: Віктор СИДОРЕНКО. Фото Костянтина СЕМИЦЬКОГО

«Високоповажне міщанство луцькеє й гості заморськії! А чи знаєте, що жиє в Лучеськови дівчина, яка добре його минувшину знає? Про часи королівськії жваво оповідає, площу Ринок не оминає! А ще тими словечками говорить, що й колись лучани славнії!» — так вітає дорогих гостей луцька міщаночка XVII століття на початку театралізованої екскурсії містом. Лише за дві години вона знайомить туристів із княжим і королівським містом.

 

У Луцьку екскурсії інтригують. Наприклад, інша театралізована ще й нічна — «Романтика та містика Лучеська». Або тури на тюнінгованому ретроавто «Волинянка» місцевого виробництва. Або велоекскурсія «Луцьк на ровері». Державним історико-культурним заповідником у певні дні вас проведуть безкоштовно — це одна з ініціатив Центру туристичної інформації та послуг міста…

 

Європейська вишуканість і українська гостинність — так лучани характеризують своє місто, традиції та унікальний менталітет якого формувалися майже тисячу років. Датою заснування Луцька вважається перша письмова згадка про нього в Іпатіївському літописі 1085 року. Але насправді місто існувало задовго до того.

 

Від середньовічного міста у Старому Луцьку збереглись архітектурні пам’ятки. Одна з найдавніших — мурований Верхній замок, яскравий приклад фортифікаційної архітектури XIV століття. Всі українці в різних кінцях «неньки» мають справу із цим замком мало не щодня. А все через те, що його В’їзну башту зображено на купюрі 200 гривень.

 

Що ж приховують стіни цієї твердині? Заклав її останній князь Волинсько-Галицького князівства Любарт Гедимінович. Замок віками охороняв столицю Волині та був символом влади. Фортифікаційних споруд такого рівня збереженості в Україні набереться лише з десяток.

 

Замок Любарта — це рівносторонній трикутник із дещо випнутими сторонами. Висота стін — до 12 метрів над валом, товщина — до 3 метрів. Над сучасними воротами В’їзної башти видно замуровані арки давніх воріт і хвіртки, які колись були обладнані підйомним мостом.

 

Не менш цікавими є й замкові підземелля. Вони умовно складаються з двох частин — коридору та цвинтаря церкви Івана Богослова. Рештки храму законсервовано. Поруч експонується велика колекція старої цегли та кахель. Церква Івана Богослова вважається першим християнським храмом Луцька ще домонгольського періоду. Збудували її наприкінці ХІІ століття.

 

Прогулюючись замком, можна побачити, якою була «важка артилерія» у середньовіччі. Її тоді замінювали дерев’яні катапульти і балісти.

 

На одній із башт замку — Владичій — експонується колекція унікальних дзвонів із Волині та інших частин України, а також із Польщі, Австрії, Румунії, Росії... Найдавніший датується 1647 роком. Це єдиний такий музей у нашій країні. Має башту і діючу дзвіницю, з якої лине мелодійний або закличний передзвін...

 

А із В’їзної замкової башти лунає мелодія сурми. Це грає місцевий кликун. 400 років тому такий був при кожному королівському дворі, він сповіщав про найважливіші події.

 

В епоху Середньовіччя Луцьк відігравав важливу роль у політичному житті Центральної та Східної Європи. А в кінці ХІV століття став другою (після Вільна) столицею Великого Князівства Литовського. Великий князь Вітовт мав тут свою резиденцію. У 1429 році про Луцьк заговорила вся Європа. До міста з’їхались європейські монархи для вирішення міждержавних відносин та коронації самого Вітовта. А як тоді приймали гостей! Лише на бенкет, що супроводжував з’їзд монархів, пішло 700 волів, 1400 баранів, сотні зубрів, лосів та диких кабанів, а вже гусей і курчат ніхто й не рахував, було випито декілька сотень бочок меду й вина. Не дивно, що після цієї події Луцьк з’явився на європейських картах…

 

Окрім замку Любарта (Верхнього), у Луцьку був ще й Окольний (Нижній) замок. У його потужних мурах налічувалося вісім башт — чотири дерев’яні та чотири муровані. До нашого часу збереглася лише одна — вежа Чорторийських. Зведена вона відомими магнатами однойменного роду в XV столітті та збереглася майже без змін. До башти прилягає оборонний мур, прикрашений готичним ромбоподібним орнаментом із цегли.

 

У Луцьку є ще один замок. Щоправда, сучасний. У ньому навіть живе господар — скульптор Микола Головань. Він уже понад 35 років будує архітектурне диво, яке туристи прозвали «Будинок із химерами». Сам автор цієї назви не любить і каже, що це вернісаж майстра, а «химери» (жартує) інколи приходять на будинок подивитися. Готика, бароко, класицизм… Поєднання стилів — головна особливість цього замку. Понад 500 скульптур обліпили фасад будинку. Всі пан Микола створив власноруч. Це різноманітні міфічні персонажі, релігійні сюжети, скульптури тварин і людей... Огорожа — з різьбленого каменю та різноманітних барельєфів. Автор запевняє, що не продасть свій замок ні за які гроші та працюватиме над ним, допоки стане сил. Утім, будинок скульптора Миколи Голованя й так є одним із символів міста.

 

Дух давнього Луцька живе в дивовижному кафедральному костелі апостолів Петра і Павла. Будівництво храму та сусіднього єзуїтського колегіуму завершилось у 1639 році. Автор проекту — відомий італійський архітектор Джакомо Бріано. Серед східних єзуїтських володінь луцький костел є найбільшим. Усередині храм вражає живописними роботами. Найдавніші належать до XVIII століття. Можна побачити й меморіальні дошки, старовинні меблі, скульптури та барельєфи. Споруда має великі триярусні підземелля. Одне з приміщень у них займав підземний храм. На стінах ще збереглися фрески та латинські написи, які поки що не вдалося прочитати. Є трапезна та каплиця, де було поховано шляхтянку Магдалину. А в одній з кімнат колись тримали ув’язнених. Ще нижче приміщень сягає криниця. Одним зі способів катування в’язнів було не давати їм пити і на очах у них підіймати відра з водою…

 

Волинь — земля віруючих людей. Про це свідчать не лише луцькі православні церкви, костел і синагога, а й музей Волинської ікони. Тут понад 1500 пам’яток сакрального мистецтва. Експозиція знайомить із самобутньою художньою мовою волинського малярства ХVI–XVIII століть, творами кількох поколінь іконописців. Основу колекції становлять знахідки експедицій 1980-х років, коли ікони знаходили у напівзруйнованих закритих храмах, на горищах і дзвіницях діючих церков. Гордість музею — Холмська Чудотворна ікона Божої Матері. За легендою, це один з образів, написаних самим апостолом Лукою. Перед цією іконою за її довгу історію молилися князі й королі, царі й президенти. Тут також можна побачити оригінальні зразки декоративного різьблення та скульптури Волині XVIII століття: царські врата, фігурки янголів і святих.

 

Серед найцікавіших музеїв у місті — Музей Лесі Українки, витоки таланту якої знаходяться саме в Луцьку, Музей книги із трьохсотрічними зразками, Музей історії Луцького братства, яке об’єднало зусилля князів, шляхти, міщан і селян для відродження позицій православ’я на Волині, діюча Аптека-музей ХІХ століття, музей технічного прогресу та краєзнавчий музей, де є «все про все».

 

А ще в Луцьку відбувається багато цікавих фестивалів: музично-задерикуватий «Бандерштат», романтична «Ніч у Луцькому замку», іскрометне «Поліське літо з фольклором», щедрий «Князівський бенкет», смачний «Lutsk Food Fest», театральний «Мандрівний вішак», драйвовий «Art Jaz Cooperations»... У цей час на вулицях можна побачити справжніх лицарів зі зброєю та в обладунках і їхніх прекрасних дам, усесвітньо відомих та молодих артистів і музикантів, фольклорні колективи з усіх куточків України та найекзотичніших країн. Можна скуштувати різноманітні смаколики історичної й сучасної кухонь. Є нагода поринути в театр у найнесподіваніших місцях...

 

Чимало заходів та ярмарків відбувається на вулиці Лесі Українки — головному пішому променаді міста. До Луцька з усієї Волині з’їжджаються народні майстри. Є нагода навіть самому виготовити собі сувенір на згадку. А шанувальників солоденького тут частують диво-напоєм — князівською медівкою, що майже незмінною прийшла до нашого столу крізь віки.

 

Луцьк — таке місто, яке можна «розпробувати» за дві години, а «смакувати» — все життя. Тож призволяйтеся! Може, поблукаєте незвіданими вуличками Старого міста? А може, бажаєте відпочити за горнятком кави, активно провести свій час на природі, потрапити на концерт? Не соромтеся запитати поради у Центрі туристичної інформації та послуг, що на Лесі Українки, 21. Ласкаво просять

 

 

 

visitlutsk.com

 

 

 

ГОЛОВНІ ПОДІЇ ОСЕНІ

 

«Стравінський та Україна» (1–15 жовтня). Фестиваль пропагує класичну музику, творчість Ігоря Стравінського та вивчення його зв’язків із Україною.

 

«Meridian Lutsk» (6–8 жовтня). Міжнародний поетичний фестиваль відбудеться вперше в Луцьку і збере десятки митців України та інших держав.

 

«Lutsk Fashion Weekend» (25 листопада). Нагода ознайомитись із сучасними трендами, дізнатись, як народжуються нові колекції, поспілкуватись із відомими дизайнерами, відкрити для себе новий погляд на модні речі.

 

 

 


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


25 Міжнародний туристичний салон «Україна» - UITM’2018

Welcome to Georgia! National Tourism Award

16-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Медицинский туризм

Міжнародна виставка «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.