Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 4 Вояж-колекція Скарби Магрибу
Номер 4 від 27 червня 2017р.
Номер 4 від 27 червня 2017р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 5'2018

ЧАРИ ДОМІНІКАНИ

ЦЮРИХ & БАЗЕЛЬ
Зроблено у Швейцарії

МАРОККО
Арабески пустелі

АВСТРАЛІЯ
У сумці революції

КУБА
Екзоти & Раритети

ЛУЦЬК
Ніч у замку

АВСТРІЯ

АВСТРАЛІЯ

НЕПАЛ

АНГЛІЯ

ФРАНЦІЯ

ШВЕЙЦАРІЯ

ІТАЛІЯ

ЄГИПЕТ

УКРАЇНА

 

 

 

 VIP-клуб
Вояж-колекція
Мистецтво гостинності
Україна чудес
Профі-тур
Океан вражень
Себе показати
InstaTravel
Вояж-колекція
Скарби МагрибуВерсія для друку
Автор: Сергій ОНИШКО. Фото автора.

Розташований на північному краєчку Африки, Туніс вабить на сімейний відпочинок. Прозора вода, неозорі пляжі, розвинута туристична інфраструктура роблять відпуску незабутньою. Але турист із досвідом неодмінно забажає чогось більшого, ніж м’який пісок та «all-inclusive». І тут Туніс має безліч козирів у рукаві. Причому іноді приховані скарби чекають уже за межами міста. Ну, а до деяких екскурсій потрібно готуватися, майже як до справжньої експедиції, — і повірте, воно того варте. Та й туріндустрія бере на себе всі оргпитання. Тож читайте, обирайте і вирушайте. Пригоди вже чекають на вас!

 Скарби Магрибу


ЕЛЬ-ДЖЕМ. Туніський Колізей та мис Африка

 

Якщо вирушати на південь із будь-якого приморського курорту, не проминете міста Ель-Джем. Завітати до нього варто тому, що там розташований третій за розмірами у світі античний амфітеатр, практично брат-близнюк римського Колізею.

 

Появою амфітеатрів як таких ми завдячуємо етрускам. У них існував звичай влаштовувати на могилах одноплеменців сутички «до першої крові», якою, за повір’ям, задовольняли душу небіжчика. Спочатку у змаганні брали участь дві протиборчі групи, кожна з яких мала своє коло. Із часом ці кола об’єднались і утворили еліпс, який донині формує основу арени амфітеатру. Із грецької мови «theatro» перекладається як «дивлюся», а «amfiteatro» — як «дивлюся з двох боків».

 

У ІІІ столітті до нашої ери в Римі був побудований перший дерев’яний амфітеатр, який відомий лише за описом. Згодом почали зводити кам’яні. І, судячи, наприклад, із туніського Колізею, досягли вершин архітектурного мистецтва.

 

Зовні ця пам’ятка збереглася дуже добре, та й усередині стіни та руїни вражають масштабами, гармонією пропорцій. Дивовижно, як дві тисячі років тому люди будували такі складні інженерні споруди за допомогою простих мотузок і противаг.

 

Обійшовши зовні та ізсередини амфітеатр у Ель-Джемі, ви поринете в історичні події та майже почуєте стукіт копит і людський гомін на трибунах. Здається, просто зараз із темного підвалу на гарячий пісок вийде у бойовому спорядженні справжній гладіатор, а далі — все як в однойменній голлівудській стрічці…

 

 

 

МАТМАТА. Печерне місто

 

Посеред мертвих схилів, позбавлених рослинності, ви потрапите у чарівне печерне місто, яке кілька століть тому створили та обжили бербери. Йдеться про поселення, викопані в землі.

 

Ці підземелля мають декілька входів-виходів, кімнати для роботи, спілкування, приготування їжі та відпочинку. Коли на поверхні землі температура сягає 45 градусів за Цельсієм і майже все життя завмирає, у печерах усе так само прохолодно. На глибині 3–5 метрів почуваєшся дуже комфортно, а система вентиляції така дієва, що дихати легко й виходити не має жодного бажання.

 

Раніше в Тунісі налічувалося понад 270 житлових печер, але після фатальних дощових злив наприкінці 1960-х років майже всі вони зруйнувалися. Діють не більше двох десятків, і то виконують більше демонстраційні функції, знайомлячи туристів із побутом та життям «троглодитів». Тут збереглися знаряддя праці, посуд, інструменти, непоказні меблі та інше. А коли посеред екскурсії до вас підходить берберська жінка в етнічному костюмі та пригощає коржиком, спеченим на вогні, й гірким чаєм із мідного заварника, то вже й не віриться, що зараз ХХІ століття…

 

 

 Скарби Магрибу

ДУЗ. Ворота пустелі

 

Віддавши шану творінням берберів, вирушаємо на південь, до міста Дуз, назва якого перекладається із французької як «дюжина», «12». Поселення виникло ще під час розташування тут ХІІ Римського легіону, який охороняв регіон від арабських нападів зі сходу. Зараз це місто — ворота в Сахару.

 

Спека, міражі, верблюди та жодної рослини навкруги… Так, це за містом, але в ньому — ціла купа готелів, від простих до п’ятизіркових. І кожний — із прохолодним басейном і пальмами. Пересидіти спеку тут — оптимальне рішення.

 

А ось ближче до вечора збирайтеся та вирушайте в невеличку подорож у пустелю — хоч на верблюдах, хоч на квадроциклах. Найкраще ця мандрівка запам’ятається, якщо зустріти захід сонця, коли останній промінь зникне за однією з дюн, забарвлюючи небо та пісок у жовті та червоні кольори, а ви пливете на «кораблі пустелі»…

 

До речі, в Тунісі розповсюджений одногорбий верблюд — дромадер. Але зустрічається і його «брат», двогорбий махарі, який коштує понад 40 тисяч американських доларів і доступний лише для дуже заможних людей. Цю породу, зокрема, використовує почесна варта президента Тунісу. Будете у столиці, зверніть увагу!

 

 

 

ЕЛЬ-ДЖЕРИД. Озеро без води

 

Вам мало пустелі? Добре, вирушаємо до солоного озера, що майже пересохло. Воно утворює рівний «стіл», якому немає ні кінця, ні краю. Подекуди зустрічаються невеличкі озерця гіркої червоної ропи, оточені білими кристалами. Концентрація солі тут у кілька разів перевищує аналогічну в Мертвому морі. Але це не все.

 

Зустріти схід сонця на озері Ель-Джерид — це ще одна незабутня подія у подорожі на південь Тунісу. Враження неперевершені! Біля зупинки екскурсійних автобусів встановлено скульптуру вершника на коні, який, за легендою, був жорстоким воїном і скам’янів від першого променя сонця. Сфотографуватися з пам’ятником під час ранкової зорі — must do для мандрівника. А якщо ви мандруєте з коханою людиною, заздалегідь придбайте пляшку шампанського та зустріньте сонце в обіймах і з келихом романтичного напою…

 Скарби Магрибу

 

 

ТАМЕРДЗА. Джип-сафарі та «Зоряні війни»

 

Пустеля повністю заволодіє вашим серцем, коли, пересівши з автобуса на позашляховик, ви вирушите у двохгодинну подорож до ділянки траси Париж – Дакар у районі міста Тамердза. Досвідчені водії, а деякі з них — ще й поліглоти (наш спілкувався п’ятьма мовами), провезуть вас найскладнішими маршрутами біля, повз, по та понад прямовисними дюнами й пагорбами, під такими кутами й з такою швидкістю, що перехоплює подих!

 

Через годину мандрівки джипами виїжджаєте на плато, з якого можна побачити невеличке поселення із суто берберськими будиночками, іноді чудернацької форми. Незвичайності поселенню додають футуристичні споруди, які нагадують чи то антени, чи то лазери, чи то якусь іншу фантастичну зброю.

 

А річ ось у чім. Ці дивні хатини — декорації до однієї із серій кіноепопеї «Зоряні війни». Знімальний майданчик побудували за 60 кілометрів від найближчого людського поселення в пустелі, яка нагадує марсіанський пейзаж. Не дивно, що тут почуваєшся, як на іншій планеті. Підприємливі місцеві мешканці додали покинуті декорації до переліку цікавих локацій, возять до них за гроші туристів і влаштували тут невеличкий ринок із сувенірами та напоями. За 10–20 хвилин можна обійти весь майданчик і зробити рідкісні фото. А потім — ще година автопригод, щоб дістатись іншого, не менш цікавого й теж «кіношного» місця.

 

 

 

ЧЕБІКА. Оаза та «Англійській пацієнт»

 

У районі містечка Чебіка піщана пустеля поступається місцем кам’яній і переходить в Атлаські гори, величні й такі ж суворі та безживні. Всюди лише каміння.

 

Але в одному місці гори ніби розверзаються, утворюють каньйон і породжують чарівну оазу з пальмовими заростями та водоспадом. Прогулянка тут навіть у найбільшу спеку досить комфортна завдяки руху прохолодного повітря із глибини каньйону. На озерці можна омити стомлені ноги або й освіжитися повністю під струменями водоспаду. Вода приємна на смак і добре відновлює сили.

 

Незвичайне поєднання живої та неживої природи надихнуло режисера стрічки «Англійський пацієнт» використати цю натуру для зйомок. Місця добре впізнаються!

 Скарби Магрибу

До речі, пальми в оазі, та й взагалі пальми — це трава. Хоча й високі та мають ознаки дерева, але трава! Середня тривалість життя «травини» — близько 100 років. Якщо пальма використовується у сільському господарстві — наприклад, фінікова чи кокосова, — то її у віці 50 років зрубують, оскільки врожай падає, і садять нову. Взимку ці рослини вдосталь поливають, щоб до приходу справжньої спеки вони зміцніли і були готові до цвітіння.

 

Цікаво, що пальми відрізняються за статтю і бувають «чоловіками» та «жінками». На одного «чоловіка» припадає близько 50 «жінок». Оце гарем!

 

 

 

Історична фраза, або Назад до узбережжя

 

Кожен школяр з історії Стародавнього світу пам’ятає фразу римського сенатора Катона: «Карфаген мусить бути зруйнований!».

 

Так, ідеться про античне місто Карфаген, яке вражало римлян своєю міццю та становило істотну загрозу самому існуванню їхньої імперії. Але сталося все за словами Катона: 146 року до нашої ери місто було повністю зруйноване і навіть посипане сіллю, щоб на тому місці нічого не росло. Потім римляни пошкодували про руйнацію і зрештою за часів Юлія Цезаря відбудували Карфаген, але вже на свій лад.

 

Цікаво, що засновником, а точніше, засновницею, легендарного міста була жінка — цариця Аліса. Тож не тільки в Єгипті у стародавні часи жінки були здатні на історичні ролі.

 

Зараз рештки руїн і вцілілі стіни, колони та фундаменти Карфагена дають уявлення, як могли виглядати його храми, адміністративні будівлі та помешкання. Римське спа за площею дало б фору багатьом сучасним.

 

Торкаєшся гладенької колони з мармуру і розумієш, що це творіння з’явилося раніше Христа чи Леонардо да Вінчі, воно бачило і велич, і рабство, і відвагу, і горе… Все, що існувало в історії людства. Іноді й каміння може розмовляти…

 

Після відвідання Карфагена наше «коло пошани» по туніських старожитностях добігає кінця, хоча цікавини зовсім не обмежуються цим маршрутом. Прямуємо до узбережжя, звідки й починали. А тут зачекалося море, сучасні готелі з вишуканим сервісом, центри таласотерапії, стародавні медини (середмістя) з вузенькими вуличками, двері та вікна всіх форм, розмірів, кольорів і фактур, арабська кухня та східні солодощі.

 Скарби Магрибу

Але ще завітаємо до одного цікавого місця. Коли ви останнього разу розмовляли із справжнім султаном? Якщо відповідь — «ніколи», то маєте нагоду виправити ситуацію. Завітайте до нової «Медини» в Хаммаметі. За могутніми стінами та брамою тут побудовано «старовинне» арабське містечко з будинками-ріадами, східним базаром і лабіринтами провулків. А біля входу до цього району розваг або просто посеред міста на вас чекає статечний чоловік у костюмі султана. Не дивуйтеся, він справді є прямим нащадком останнього султана Тунісу і виконує представницькі функції. Як і годиться, він приділяє більше уваги жінкам і отримує у відповідь неабияку увагу. Представниці прекрасної статі так і прагнуть сфотографуватися зі східним володарем. Ой, обережно! Султани — вони такі, солодкими розмовами та усмішками напустять туману, ще захочете залишитись у його маленькому султанаті…

 

Наші приємні пригоди завершуються. Але ви зробите в Тунісі свої відкриття й поділитеся ними вже у власних історіях. Скарбам Магрибу немає ліку, вирушайте та переконайтеся самі! 

 

 

 

КРАЇНА ОЛИВ

 

Туніс займає перше місце у світі за кількістю вирощуваних маслин і четверте — за обсягом експорту оливкової олії.

 

Олія тут має низьку кислотність (це цінується), приємний смак і високий вміст корисних жирів.

 

На кожного громадянина Тунісу припадає 7 оливкових дерев. Загалом у країні понад 77 млн цих рослин. Часто оливкові плантації тягнуться від узбіччя дороги до обрію.

 

 

 

 

 

ЩО ПРИВЕЗТИ З ТУНІСУ

 

• Фініки, зокрема, сорту деглет-нур — довгі, тонкі та прозорі.

 

• Національну кераміку.

 

• Шкіряні вироби.

 

• Оливкову олію.

 

• Східні солодощі.

 

• Варення з плодів кактуса опунції. Дуже смачне!

 

 

 


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


UITT - туристична виставка «Україна - Подорожі та Туризм»

Welcome to Georgia! National Tourism Award

AITF - 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Healthcare Travel Expo

Міжнародна виставка «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.