Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 3 Вояж-колекція Вікенд з історією
Номер 3 від 01 червня 2017р.
Номер 3 від 01 червня 2017р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 3'2018

ІНДІЯ БЛИЖЧЕ

ЛЕСЯ НІКІТЮК
По світу з усмішкою

ГЛАМУРНІ КАННИ
Наші на кінофесті

КУРОРТНИЙ КІПР
Подорож зі смаком

НАЦПАРКИ США
Американські гірки

ІСПАНІЯ

ГРЕЦІЯ

НІМЕЧЧИНА

ІТАЛІЯ

ФРАНЦІЯ

НЕПАЛ

ТУРЕЧЧИНА

АЛБАНІЯ

ЧЕХІЯ

ЄГИПЕТ

УКРАЇНА

 

 

 

 VIP-клуб
Вояж-колекція
Камо грядеши?
Мистецтво гостинності
Україна чудес
Мандруйте на здоров'я
Профі-тур
Троянда вітрів
Мандрівничий ряд
Живий світ
Озброєним оком
Життя як свято
Вояж-колекція
Вікенд з історієюВерсія для друку
Автор: Ірина ГОРОБЕЦЬ. Фото Олександра ГОРОБЦЯ

Власне, Берн прийнято вважати столицею лише для простоти. Адже конституція держави тактовно мовчить про те, яке з міст у Швейцарії головне. У Берні в одному Федеральному палаці засідають уряд і парламент країни, от усі й вирішили, що це столиця.

 Вікенд з історією

Нехай який статус має Берн, їхати сюди потрібно хоча б через чарівність середньовічної архітектури. Історичний центр — об’єкт усесвітньої спадщини ЮНЕСКО, похвалитися таким більше не може жодне швейцарське місто.

 

 

 

З річки Арі

 

Серце Берна, його Старе місто, займає півострів, оточений річкою Арі, води якої такі чисті, що влітку місцеві мешканці часто плавом дістаються по річці з пункту А в пункт Б в оригінальний спосіб: складають речі у водонепроникні пакети і пливуть собі, тримаючись за них, тільки голови стирчать. Можна скористатись їхнім досвідом, і тоді течія сама понесе вас на екскурсію.

 

Якщо хочеться більше адреналіну, спробуйте серфінг на тій самій річці. Уявіть собі, що зранку ви ще смачно снідали на гарній площі в середмісті, а вдень уже берете уроки плавання на дошці, не від’їхавши від центру й півгодини... У цьому і є головна принада Берна, де за два-три дні побачиш і спробуєш значно більше, ніж у багатьох інших європейських містах.

 

 

 

Із середньовічної вежі

 

Над Старим містом височіє стометрова вежа Бернського собору, найвища у Швейцарії — 312 сходинок. Головний вхід готичного храму прикрашений барельєфним зображенням Страшного суду, а всередині на одному з вітражів розгорнувся «Танок смерті».

 

Ще один символ старого міста — це годинникова башта Цитглогге. Саме башта, а не вежа, бо звели її на початку XIII століття як оборонну споруду. За майже 800 років свого існування вона встигла побути навіть в’язницею, але все-таки більшу частину свого життя показувала час. Старовинний годинниковий механізм досі щодня заводять вручну. В кінці кожної години під триразове кукурікання півня починається маленька механічна вистава, в кінці якої золотий лицар б’є у дзвін.

 

 

 

Із підйомника Ейфеля

 

Неквапливі прогулянки мальовничими вуличками — справжня «золота класика» романтичних фільмів і пам’ятних побачень. Ось двоє йдуть, обійнявшись: у неї в руках вишуканий букет, їхні розмови довгі, а погляди глибокі й захоплені...

 

Куди веде цих героїв звивчаста вуличка? До історичного підйомника, створеного не ким-небудь, а самим Гюставом Ейфелем 115 років тому. «Senkeltram», він же — «Mattenlift», піднесе закоханих до чарівного кафе, звідки відкривається, мабуть, найкраща панорама міста.

 

 

 

Із велосипеда

 

За допомогою «педального коня» ви легко зможете оглянути наймальовничіші вулиці Старого Берна — а це майже всі — й не втомитися. Точки прокату двоколісного транспорту зустрічаються всюди.

 

До речі, велорух у Берні підтримують не тільки мешканці міста, а й професійні спортсмени — торік у липні тут відбувся черговий етап легендарної велогонки «Tour de France».

 

 

 

Сто водограїв

 

Прогулянковий маршрут Старим містом можна прокласти через фонтани. Їх у Берні понад сто, а це для міста з населенням 130 тисяч, погодьтеся, чималенько. Проте особливою цінністю є 11 фонтанів-свердловин XVI століття, увінчаних розфарбованими в яскраві кольори скульптурами: «Пожирач дітей» (місцева дитяча лякалка), «Самсон, який роздирає пащу лева», «Волинкар»...

 

 

 

Головний художник Швейцарії

 

Музейна столиця альпійської країни — це, безперечно, Цюрих, але й у Берні шанувальникам прекрасного (а часом і химерного) є з чого вибрати.

 

Напевно, головна гордість міста — центр Пауля Клее. Тут зберігається майже половина творчої спадщини плодовитого швейцарського художника. Будівля музею, зведена 2005 року за проектом італійця Ренцо П’яно, сама по собі є твором мистецтва — це така собі «ландшафтна скульптура», плавні обриси якої повторюють форми пагорбів на задньому плані.

 

Видатний представник європейського авангарду Клее провів у Берні дитинство і юність, тут же його й поховали. Тож не дивно, що роботи цього художника займають почесне місце в постійній колекції Музею образотворчих мистецтв — до речі, найстарішого у країні. Представлено тут й інших швейцарських зірок — символіста Фердинанда Ходлера, імпресіоніста Джованні Джакометті, постімпрессіоніста Куно Ам’є. Славетні французькі, американські та інші майстри теж є.

 

 

 

Головний науковець світу

 

Найвідоміший громадянин Берна — Альберт Ейнштейн. У місті на Арі тоді ще фізик-початківець жив майже все перше десятиліття XX століття. Тут він уперше одружився, тут з’явився на світ його старший син, тут у голові геніального мислителя зародилися перші передумови теорії відносності. Будинок-музей Ейнштейна, на другому поверсі якого відтворено умови життя нобелівського лауреата, розташований за адресою: Kramgasse, 49.

 

 

 

Ведмежий шарм і собача вірність

 

Ведмідь — символ Берна, він зображений на гербі міста, а назву «Берн» народна етимологія зводить до німецького слова «Bаr» — «ведмідь». Як свідчить легенда, засновник Берна герцог Бертольд V Церингенський пообіцяв назвати місто на честь першої тварини, яку зустріне на полюванні.

 

Версія хоч і не надто наукова, зате красива. До того ж завдяки їй у центрі міста вже півтора століття живуть справжнісінькі ведмеді. Донедавна їх тримали у «Ведмежій ямі», але у 2009 році перевели до власних «зооапартаментів» з усіма вигодами. Це в самому центрі — родина бурих ведмедів облаштувалась у спеціально збудованому для них парку «Bа..renpark» на березі Арі. Приходити сюди ліпше в години годування — якщо клишоногі не хлюпочуться в басейні, то полюбляють дрімати в затишному куточку.

 

Інша легендарна тварина — собака-рятівник Баррі, завдяки якому з’явилася назва породи сенбернар. Пес жив при монастирі святого Бернара, французькою — Сен-Бернар. Собаці присвячено виставку в Музеї природничої історії. За своє життя сенбернар врятував у Альпах щонайменше 40 осіб. Юні гості музею та їхні батьки зможуть познайомитися також із колекцією мінералів Альп, зразками знайдених у Швейцарії золотих зливків, метеоритів, а найсміливіші — вивчити найбільше у країні зібрання скелетів.

 

 

 

Смакові враження

 

Продуктовий ринок на площі Вайзенхаусплац анітрохи не поступається у строкатості славетним бернським фонтанам. Щовівторка та щосуботи тут продають море квітів, смачну їжу і — найголовніше — сири. Ну а як можна з’їздити до країни сироварів і не скуштувати місцевий емменталь, грюєр чи будь-який інший із 450 сортів сиру, якими славиться Швейцарія!

 

Напевно, ви в курсі, що італійське морозиво прийнято вважати найсмачнішим у світі. Так ось, ми відповідально заявляємо: після того, як скуштували його в Берні, наша думка дуже змінилася. Хоча, звісно, тут не обійшлося без впливу італійців, які мешкають переважно в інших кантонах Швейцарії. Найкращі прохолодні ласощі шукайте у кварталі Lаnggass, у славнозвісній «Gelateria di Berna».

 

Звичайно, було б шкода побувати в Берні й не покуштувати трюфелів в одній з місцевих кондитерських.

 

Ну, а привезти із собою плитку шоколаду — життєво необхідно. Тим більше, що той самий шоколад із нугою, мигдалем і медом більше століття тому придумав Теодор Тоблер, який родом саме з Берна. За однією з версій, шоколадки дістали трикутну форму на честь гори Маттерхорн. Ця гора красується на упаковці, а якщо придивитися, можна побачити, що в неї вписується силует ведмедя — і тепер вам зрозуміло, чому.

 

Що ж до бернських ресторанів, то їх тут велике розмаїття, і всі надзвичайно смачно пригощають. Рекомендуємо заклади з шикарними краєвидами, місцевими спеціалітетами на зразок фондю, всілякою східною екзотикою та середземноморською кухнею.

 

 

 

Запах на згадку

 

Селективна парфумерія — не найголовніше надбання Швейцарської Конфедерації. Але поруч — Франція, а у Швейцарії повно французів, тож витончені смаки тут у великій пошані.

 

У самому центрі старого міста Берна причаївся магазин-лабораторія ексклюзивних ароматів «Art of Scent». Засновниця бренду, швейцарська француженка Бригітте Вірше, не лише пропонує асортимент придуманих нею запахів, а й навчає, як зробити свій власний, якого точно більше ні в кого не буде. Є й інший варіант — спочатку сходити на екскурсію «Аромати Берна», а вже потім, надихнувшись містом, прийти на запашний урок.

 

Кажуть, нюхові враження запам’ятовуються найкраще. Згадка про Берн у вас буде дуже приємною! 

 

 

 

ДОБЕРЕМОСЯ ДО БЕРНА

 

Прямих перельотів з України до Берна немає. Зате «Міжнародні авіалінії України» пропонують безпересадкові рейси з Києва до Цюриха (125 км до Берна) і Женеви (відповідно, 160 км).

 

Можна оцінити всі переваги і, не побоїмося цього слова, принади альпійських автошляхів та швейцарських поїздів із панорамними вагонами.

 

 

 


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


25 Міжнародний туристичний салон «Україна» - UITM’2018

Welcome to Georgia! National Tourism Award

16-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Медицинский туризм

Міжнародна виставка «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.