Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 1 Життя як свято Ляльки та люди
Номер 1 від 13 січня 2017р.
Номер 1 від 13 січня 2017р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 2'2018

ДИВА ВСЬОГО СВІТУ

СИДНЕЙ
Фест ідей

ЧИНКВЕ-ТЕРРЕ
П'ять міст і море

НЕПАЛ
Храм мавп

ЛІСАБОН
У ритмі калме

АВСТРАЛІЯ

ГРЕЦІЯ

СЛОВЕНІЯ

ІТАЛІЯ

АНГЛІЯ

НІМЕЧЧИНА

КАНАДА

ПОРТУГАЛІЯ

КІПР

США

ЄГИПЕТ

ТУРЕЧЧИНА

УГОРЩИНА

БОСНІЯ ТА ГЕРЦЕГОВИНА

УКРАЇНА

 

 

 

 VIP-клуб
Вояж-колекція
Камо грядеши?
Мистецтво гостинності
Україна чудес
Профі-тур
Машина часу
Живий світ
Modus Vivendi
Життя як свято
Краєвиди душі
Позаземний маршрут
Життя як свято
Ляльки та людиВерсія для друку
Автор: Віктор СИДОРЕНКО

Хтось скаже, що подібні дійства проводяться по всій Європі. Так уже повелось із середньовіччя — перед Великим постом усі «відриваються» хто як може. Мальта не стала винятком у католицькому світі. Ще кілька років тому тутешня Масляна нічим особливим не виділялася серед подібних заходів. Проте влада, зацікавлена в розвитку зимового туризму, вирішила «розкручувати» місцевий карнавал як окрему атракцію. І недаремно: у пляжне міжсезоння з такої нагоди острів знову наповнюється іноземними гостями.

 

Карнавал на Мальті нагадує празникування на півдні Італії та Лазуровому узбережжі Франції. Головними «дійовими особами» виступають гігантські ляльки та рухомі платформи з казковими інсталяціями.

 Ляльки та люди

 

 

Магістри і маски

 

Перший мальтійський карнавал офіційно провели в 1535 році за наказом Великого Магістра П’єрино дель Понте. Але є відомості й про те, що подібні дійства зі змінним успіхом влаштовувалися більш як за століття до того. Отже, можна говорити вже про понад шестисотлітню традицію мальтійських карнавалів.

 

1560 року Великий Магістр Жан Паризо де ла Валетт дозволив публіці ховати обличчя під

 

 карнавальними масками. Той маскарад пройшов із небувалим аншлагом. У гавані Мальти саме гостювала велика європейська військова флотилія, тож туристів і тоді не бракувало. Нинішня столиця Валлетта ще не була побудована, і розваги відбулись у Вітторіозі. Свято вдалося, його ще довго згадували, і воно ще деякий час залишалося на острові найочікуванішою подією року.

 

Популярність мальтійського карнавалу безпосередньо залежала від можливості носити маски — публіці це надзвичайно подобалося. Проте Великий Магістр Ласкарис 1639 року заборонив жінкам приховувати обличчя, а ще через 200 років губернатор сер Патрик Стюарт ще й радикально скоротив тривалість карнавалу і заборонив усім носити маски в карнавальну неділю — головний день свята. Це навіть викликало хвилю народних протестів, тож губернатор був змушений скасувати свої розпорядження. Хай там як, а карнавал на

 

Мальті відзначався з року в рік.

 

Кажуть, що завдяки маскам карнавали були не лише привабливими, а й доволі небезпечними. У цей час дехто потайки зводив рахунки з ворогами, адже зловмисник у карнавальному костюмі міг штрикнути когось ножем, не ризикуючи бути впізнаним.

 

У 1926 році задля кращої організації вуличних гулянь заснували спеціальний карнавальний комітет. З’явилися нагороди за найкращий костюм, найоригінальнішу маску, найбагатше прикрашену карнавальну гондолу.

 

Деякі мальтійці зараз захоплені ідеєю національного карнавалу так, що починають готуватися до нього з літа. Вони шиють незвичайні костюми, самі виготовляють маски з пап’є-маше, придумують яскраві деталі, скуповують у магазинах дудочки і пищалки…

 Ляльки та люди

 

 

Місто велетнів

 

Повсюди — марші оркестрів, вуличні вистави та море традиційних солодощів на чолі з карнавальним тортом — приньолатою, а також особливими карнавальними цукерками. Люди в різноманітних костюмах крокують за процесіями, створюючи неповторну радісну атмосферу. Гордо простують старовинними вуличками Валлетти малюки, вбрані принцесами й піратами, з візочків визирають клоунята і смугасті бджілки. Традиційні мальтійські екіпажі-карроцини, запряжені прикрашеними кіньми, безперервно катають охочих.

 

Церемонія відкриття мальтійського карнавалу супроводжується концертом на сцені просто неба перед церквою святого Публіуса у місті Флоріана, що межує зі столицею. Головна подія карнавалу — святковий парад Гранд-дефіле — зазвичай припадає на неділю. У процесії беруть участь близько 30 тематично оформлених платформ, півтори тисячі ряджених, танцівників і музик. А вечорами дійство переходить до рук молоді, яка веселиться нон-стоп до самого ранку — місто, побудоване для вельмож, перетворюється на Місто Дурнів.

 

Ляльки та люди

Перед Другою світовою війною на мальтійських карнавалах нерідко представляли образи місцевих політичних фігур. Величезні карикатури часом призводили до напружених ситуацій, які спонукали уряд Мальти заборонити політичну сатиру на карнавалах. Нині в ляльках і масках на святкових вулицях Валлетти можна впізнати відомих акторів і співаків. Але найбільше тут мультиплікаційних і кіногероїв, сцен з улюблених стрічок.

 

Одним із популярних дійств карнавалу став «іl-qarcilla» — поетичний фарс із мальтійського фольклору, який сто років тому входив до карнавальних розваг, а тепер відроджується.

 

Як і в давні часи, спеціальна комісія вручає спеціальні призи за найкращі костюми, платформи-гондоли та маски. Короля карнавалу готують заздалегідь. Власне, обирається не Король, а майстер «каррист» і його команда, які завчасно виготовляють найбільшу та найефектнішу ляльку-велетня.

 

Процесія із Флоріани переміщується у Валлетту, на майдан перед палацом Кастильо, і далі рухається головними вулицями на площу Свободи, де безперервно триває музичне шоу. Звідти через головну браму міста платформи-гондоли повертаються до Флоріани. Останнього дня карнавалу вся процесія з Валлетти проходить по центральній магістралі міста — вулиці святої Анни.

 Ляльки та люди

 

 

Дуркування у Надурі

 

Але якщо сучасний карнавал на головному острові Мальтійського архіпелагу — організоване парадне шоу, яке транслюють по телебаченню, то на сусідньому острові Гозо, в місті Надур, — це стихійні гуляння, більше схожі на Хелловін. Жодних організаторів, жодного офіціозу. Влада міста забезпечує лише безпеку, перекриває рух транспорту і натягує величезний тент над майданом на випадок дощу. Решта — костюми, прикрашені платформи-гондоли, конкурси, забави — на совісті самих учасників. При цьому 2005 року Надур навіть удостоївся звання «Карнавальної столиці Європи».

 

Мальтійська молодь у карнавальні дні прагне потрапити саме на Гозо. Учасники здебільшого напідпитку, але дуже доброзичливі, й демонструють маски та костюми з усією експресією.

 

У гозитанських ресторанчиках свято триває чи не до ранку. Місцеві мешканці приходять випити чергову пару пива і продемонструвати вміння танцювати національні танці. Панує атмосфера повної свободи!

 

 

 Ляльки та люди

Талант до свята

 

Над декораціями карнавалу працюють кілька команд зі скульпторів, художників, інженерів. Як правило, ці люди захоплені ідеєю карнавалу все своє життя. Заради п’яти днів веселощів вони проводять у майстернях чимало годин за непростою роботою. Нерідко їм допомагають їхні родини. Багато мальтійців прагнуть не купити карнавальний костюм, а виготовити власноруч.

 

Дивно, як невеличка Мальта з населенням лише 400 тисяч, створює дійство, що не поступається барвистістю найвідомішим карнавалам світу! 

 

 

 

А ЩЕ Ж ЛІТНІЙ КАРНАВАЛ!

 

У серпні його влаштовують в узбережному мальтійському містечку Буджибба.

 

Беруть участь із півтора десятка карнавальних платформ, музиканти, танцівники, актори та безліч «перехожих» у масках і костюмах, до яких можете приєднатися й ви.

 

Влаштовуються традиційні для Мальти змагання, завданням учасників яких є пролізти по слизькому стовпу, встановленому над водою, і зняти прапор Мальти. Екстремально весело!

 

 

 


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


Туристична виставка UІTT

Welcome to Georgia! National Tourism Award

16-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Медицинский туризм

18-а міжнародна виставка-ярмарок «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.