Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 1 Живий світ Шлюбні ігрища крабів
Номер 1 від 04 грудня 2016р.
Номер 1 від 04 грудня 2016р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 5'2018

ЧАРИ ДОМІНІКАНИ

ЦЮРИХ & БАЗЕЛЬ
Зроблено у Швейцарії

МАРОККО
Арабески пустелі

АВСТРАЛІЯ
У сумці революції

КУБА
Екзоти & Раритети

ЛУЦЬК
Ніч у замку

АВСТРІЯ

АВСТРАЛІЯ

НЕПАЛ

АНГЛІЯ

ФРАНЦІЯ

ШВЕЙЦАРІЯ

ІТАЛІЯ

ЄГИПЕТ

УКРАЇНА

 

 

 

 VIP-клуб
Вояж-колекція
Мистецтво гостинності
Україна чудес
Міністерство закордонних страв
Профі-тур
Троянда вітрів
Машина часу
Живий світ
Життя як свято
Дива заморські
Живий світ
Шлюбні ігрища крабівВерсія для друку
Автор: Стівен СУРМАН

Цей куточок світу залишався незаселеним до кінця ХІХ століття, тому тут збереглися досить своєрідні флора і фауна. Головні герої одвічної природної вистави на острові Різдва — сухопутні краби та морські птахи, що гніздуються переважно на деревах.

 

Червоні земляні краби живуть лише на острові Різдва. Вони в буквальному сенсі сухопутні. Повітря досить вологе для їхнього життя поза океаном. Ці червоні, ніби варені, ракоподібні живуть у лісах, викопуючи собі в землі затишні сирі нори, або в узбережних щілинах. Вони пересуваються по землі, харчуючись опалим листям і квітами, хоча при нагоді не гребують жуками, іншими крабами (на острові їх 14 видів), рештою дрібної живності, гнилими фруктами або падлом на зразок загиблих птахів.

 Шлюбні ігрища крабів

Науковці оцінюють кількість червоних земляних крабів як 120–150 мільйонів особин — по одній на квадратний метр острова! Саме тому в тутешніх лісах дуже чисто.

 

Раз на рік легіони червонопанцирних влаштовують такий собі шлюбний флеш-моб і всі одночасно вирушають на пляж, щоб віддатися там коханню.

 

Світанок у джунглях. Міжнародні спостерігачі червоного параду звідусіль чують шелест і починають оглядати небо на предмет дощових хмар. Та звук іде від лісового грунту, який раптом починає ворушитися. Пожухле листя шарудить, хоча в повітрі ні вітерцю. З-під землі висовуються вкриті пушком лапки, міцні клешні допомагають вибратися з нір, спинки підземних мешканців блищать у променях вранішнього сонця. І ось починається м’який, рівний шерех — ніби нарешті пішов дощ. Так звучать сотні тисяч лапок і клешень, які поспішають по килиму з листя. Минулої ночі вологість повітря підвищилася до 94 відсотків — цього вистачить, щоб краби «не дали собі засохнути» протягом багатоденного пробігу.

 Шлюбні ігрища крабів

Дев’ята ранку, сонце вже високо. Сотні крабів вибігають із лісу. Повітря починає тремтіти від спеки. Передні ряди червоних втрачають сили. Вони ховають очі, підбирають лапки, щоб зменшити поверхню тіла, доступну для променів. Проте їхні панцирі непроникні, а ось через легені втрачаються вода та життєво важливі солі. На відкритих просторах багато самовідданих членистоногих гинуть. Але й рідним лісом вони можуть пересуватися вдень лише у дощ, бо промишляють здебільшого вночі. У ясну погоду краби змушені робити зупинки: приблизно з 9-ї по 17-ту години перечікують спеку в листі, у скельних нішах, дуплах дерев, під корінням і… під своїми родичами. Охочих перепочити стільки, що часом вони в кілька шарів укривають собою місця зупинок.

 

Річки членистоногих вирують, течуть через ліси, поля і навіть міста. Під час міграції можна зустріти крабів у парках, будинках, магазинах... Їхня жива маса неквапливо, але впевнено рухається в напрямку води, проповзаючи до 8 кілометрів за 5 днів. Якщо погода різко змінюється й замість дощу все накриває сонце, краби «окопуються» — виривають нори і перечікують «негоду», щоб знову вирушити в путь. Так забіг може тривати до трьох тижнів.

 

Сезон міграції дуже залежить від погоди, він може початись у будь-який час в період із жовтня по січень. А може і зовсім не розпочатись, і тоді на популяцію червоних земляних крабів чекає різке скорочення.

 

Велику небезпеку для крабів під час походу становлять «шалені жовті мурахи» — саме так їх і називають. Ракоподібні на марші розворушують їхні гнізда і розлючують комах, тож ті масово випускають у непрошених гостей смертоносну пекучу отруту.

 Шлюбні ігрища крабів

Щороку під час цього «марафону» до мільйона (!) крабів гине під колесами авто. На дорогах навіть висять знаки, які закликають водіїв до обережності. Люди роблять для крабів містки над дорогами та тунелі під проїжджою частиною — все, аби зберегти істот, надзвичайно важливих для екосистеми острова.

 

Що найдужче дивує, то це раптова масова активізація загалом досить повільних створінь. У звичайний час краби не здатні пересуватися й 10 хвилин поспіль, а тут раптом здійснюють марш-кидок протягом цілих тижнів. Науковці довго сушили голови над цією загадкою. Та ось, дослідивши склад речовини, яка замінює крабам кров, з’ясували, що в передшлюбний період у червоних тілах раптом починає з’являтися гормон, який призводить до вироблення глюкози — джерела енергії. Тож домосіди враз стають невгамовними мандрівниками. Причому процес відрегульований природою так, щоб використовувати енергозапаси з максимальною ефективністю.

 

Хвилі з ревом розбиваються об скелі, фонтани бризок летять на суходіл. Першими сюди прибули краби-самці. Короткий релакс перед наступним етапом шлюбного флеш-мобу, процесію обливає морською водою, і ось мачо вже поспішають назад, в узбережний ліс, щоб підготуватися до прибуття самиць. І тут, перед самою метою, солідарність у мужиків закінчується. Тепер усі проти всіх. У той час як одні напружено риють весільні нірки, інші намагаються ці нірки віроломно зайняти. Суперники зчіплюються всіма вісьмома лапами, намагаються відкинути один одного подалі від жаданого місця…

 Шлюбні ігрища крабів

А потім приходять легіони «прекрасної статі». Ніби байдуже вони минають кавалерів, що стоять біля входів у «номери». За якими критеріями дами вибирають пару — загадка. Процес зачаття юної зміни в нірках відбувається стримано: в тісних обіймах черевце до черевця, на все про все — двадцять хвилин.

 

І через неповні два тижні, незадовго до молодика, настає останній етап. Під час останньої фази місяця різниця в рівні води є мінімальною, і це безпечніше. Татусі вже давно повернулися до старту, а запліднені матусі покидають нори, чіпляються до берегових скель і збираються на пляжах. Місцями їх накопичується по сотні на квадратний метр! Із напіввідкритих черевних клапанів пробиваються набряклі чорні ікринки, притримувані опушеними лапками. Близько третьої години ночі перші самиці прямують до хвиль і спустошують клешнями черевні кишені. Ікринки дощем летять із круч. Тисячі учасниць магічного нічного дійства зриваються зі скель, їх змивають хвилі, такі необхідні їхньому потомству й такі небезпечні для них самих...

 

Міріадами ікринок поласують риби, морські краби і взагалі всі, кому не ліньки. Проте через місяць в узбережних заводях зберуться цілі хмари тих, кому пощастило, і їх буде значно більше, ніж батьків. Днів за два дитинчата переживуть останні метаморфози та перетворяться на справжніх крабів у мініатюрі, близько 5 міліметрів у ширину кожний. Нові легіони червоних «комашок» вийдуть на суходіл і рушать назустріч дощовим лісам. Дитячий парад — теж по-своєму велична і зворушлива демонстрація сили життя. 

Шлюбні ігрища крабів

 

 

«ЧЕРВОНІ ЗЕЛЕНІ» ТУРИ

 

Міграція крабів є вагомим джерелом туристичного прибутку для мешканців острова Різдва, адже такого видовища не побачиш деінде у світі.

 

У цей період, як, утім, і в інші пори року, тут влаштовують екологічні тури для приїжджих.

 

Щороку Національний парк острова Різдва відвідують 1 500 000 туристів.

 

Детальніше про острів — на www.christmas.net.au.

 

 

 


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


UITT - туристична виставка «Україна - Подорожі та Туризм»

Welcome to Georgia! National Tourism Award

AITF - 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Healthcare Travel Expo

Міжнародна виставка «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.