Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 2 Вояж-колекція Вулкан чудес
Номер 2 від 25 березня 2014р.
Номер 2 від 25 березня 2014р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 5'2018

ЧАРИ ДОМІНІКАНИ

ЦЮРИХ & БАЗЕЛЬ
Зроблено у Швейцарії

МАРОККО
Арабески пустелі

АВСТРАЛІЯ
У сумці революції

КУБА
Екзоти & Раритети

ЛУЦЬК
Ніч у замку

АВСТРІЯ

АВСТРАЛІЯ

НЕПАЛ

АНГЛІЯ

ФРАНЦІЯ

ШВЕЙЦАРІЯ

ІТАЛІЯ

ЄГИПЕТ

УКРАЇНА

 

 

 

 VIP-клуб
Вояж-колекція
Мистецтво гостинності
Профі-тур
Троянда вітрів
Modus Vivendi
Світ-Освіт
Океан вражень
Правильний вибір
Музейний простір
Вояж-колекція
Вулкан чудесВерсія для друку
Автор: Ірина ГОРОБЕЦЬ. Фото Олександра ГОРОБЦЯ

Багатьох критських туристів переслідує грізний імідж цього насправді надзвичайно милого острівця. Саме так, порівняно із Критом, найбільшим грецьким островом, Санторині — крихітний, лише 76 квадратних кілометрів і 7 тисяч населення. Та варто лише… ні, навіть не відвідати острівець, а просто переглянути кілька його фотопанорам, щоб захотіти туди дужче, ніж додому.

Немає нічого неможливого. Із критської столиці Іракліона пором за дві з половиною години доправив нас до Санторині через синяву Егейського моря разом із нашим прокатним авто. Та що там — туристи вантажилися на судно цілими екскурсійними автобусами. Автоекскурсія по морю — чому б і ні?

І ось перед нами острів, схожий на шматок святкового торта: знизу — чорно-коричнево-червоні шаруваті скелі, зверху — збиті вершки білосніжних містечок. І загадковий край насолод не обманув наших очікувань.

Утім, згодом ми збагнули свою помилку в тих очікуваннях і підступний задум гостинних господарів із компанії «Travel Star Exclusive», яка люб’язно запросила нас на Санторині…

 

Назви

Вулкан чудес

Для початку — трохи історії, без якої тут усе «смакувало» б трохи не так. Вона для мене найкраще відображається в назвах острова. А він змінив їх чимало. Сучасна походить від імені святої Ірини — Санта-Ірині. Цим латинським словосполученням почали його називати іноземні мореплавці завдяки прославленому храму святої. Мене, Ірину, це не могло залишити байдужою.

Проте спочатку, в іще догрецькі часи, острів називався Стронгіла — Круглий. Тоді ним, як і сусіднім Критом, правили мінойські «владики моря». Острів справді був круглим, хоча зараз, перебуваючи тут, у таке віриш мало. Тієї назви, звичної для егейських островів форми, а також самого життя позбавила Стронгілу небачена природна катастрофа — виверження вулкана, вершиною якого був і залишається цей мальовничий клаптик суходолу. Близько 1500 року до нашої ери острів, створений свого часу природою з лави, та ж сама вулканічна стихія згубила в найбрутальніший спосіб — Стронгіла фактично вибухнула. Цунамі, що здійнялися після катастрофи, сягали до 200 метрів у висоту і знищили мінойську цивілізацію на Криті. Цілком можливо, що цим вулкан змінив перебіг усієї світової історії. Мінойська цивілізація могла стати могутнім конкурентом давньогрецької, яка пізніше заклала основи цивілізації європейської.

Деякі науковці пов’язують ті трагічні події з міфом про Атлантиду, деякі — з біблійною розповіддю про Всесвітній потоп.

Хай там як, тепер острів має форму півмісяця, точніше, підкови, як люблять казати греки, котрі не є великими прихильниками турецької символіки.

Катастрофа, що знищила все живе на острові, все ж не позбавила його мальовничості. А може, й додала її. За довгі століття життя на ньому відродилося в усій красі, й фінікійські мореплавці, котрі прийшли сюди на зміну мінойцям, назвали його Каллісто — Найпрекрасніший.

Ну, а потім нову назву острів отримав від спартанців, які на чолі зі своїм правителем Фером в ХІ столітті до нашої ери колонізували острів. Вони нарекли його на честь володаря — Фера.

Вулкан чудес

Словом «Санторині» острів почали називати у ХІІІ столітті вже нашої ери, коли сюди прийшли венеціанці. Саме тут померла у вигнанні свята Ірина, і на честь неї була збудована відома церква.

Однак у всі часи для греків цей куточок країни залишався Ферою, Фірою, Тірою, Сірою — залежно від того, як передати грецьке звучання нашою мовою. Не дивуйтеся, офіційна назва острова й тепер — усе-таки Фера, хоча світ його знає саме як Санторині.

 

Яруси Фіри

Головне місто острова Фера прийнято називати «Фіра», та, гадаю, походження у назв спільне.

Містечко зависло між небом і землею, наче біле орлине гніздо. За нашими мірками, якщо виходити з кількості мешканців — 1600 осіб, — це звичайне село. Але хіба бувають такі села?

Юрби туристів безтурботно і радісно прогулюються вуличками, розташованими одна над одною на схилі, паралельно до провалля. Невеличкі, викопані в землі одно- та двоповерхові будиночки «скафта» повернуті вікнами і до моря, і до суходолу. Залиті щедрим сонцем, вони скупчилися на краю прірви і ніби намагаються підтримати один одного, щоб не впасти у безодню. Тераси чепурненьких осель, куполи й арки, невеличкі білі фасади, які не знають прямих ліній, яскраво-сині обводи вікон — такі риси архітектурного портрету сіл і містечок Санторині. Зайшовши до котрогось, на перший погляд, одноповерхового будинку у Фірі, ви можете спуститися похмурими сходами в підвал, який виявиться «мінус першим» або й «мінус другим» поверхом, у вікно якого видно осяяні сонцем морські простори!

 

Храми і монастирі

Вулкан чудес

Такі самі охайність, мініатюрність і поверховість стосуються монастирів та храмів острова. Їх тут понад 300. Адже на Санторині існує звичай — кожна родина повинна заснувати власну церкву чи хоча б каплицю.

Монастир Іллі Пророка у Фірі розташований у найвищій точці острова, 566 метрів відділяє його від морської гладіні. Звідси, мов на долоні, видно всі п’ять острівців архіпелагу. А дехто стверджує, що в ясну погоду можна розгледіти і берег Криту. Неподалік, на трохи нижчому гірському піку видніються стародавні руїни міста Фіра.

Віслюки і коти

Від мініатюрного порту із грандіозними круїзними суднами вгору до міста ведуть рівно 600 сходинок. Кожна з них пронумерована — мабуть, щоб не було сумнівів у кількості.

Не дуже хочеться у спеку долати таку смугу перешкод? Для вас працює віслюча станція. Віслюк — зручний засіб пересування для гірських місцевостей Греції. Він підставляє спину всім, хто сплатить невелику суму господарю. Господар же бере вухатий транспорт за вуздечку і йде поперед нього пішки. Так він багато разів за день долає ту дистанцію, яку ви мали б пройти лише раз. Збруя віслючків прикрашена кольоровими намистинами, а сідла — барвистими тканинами «кілімі» (нічого не нагадує?).

І ще один талісман міста — це місцеві коти. Вони худі, але охайні та зі своїм котячим гонором — спробуй такого погладити! Тут і там на вулицях побачиш довгі смугасті хвости різних відтінків, а дістанеш із торби ласощі — побачиш перед собою цілу зграйку представників родини котячих і почуєш тихенький нявкотливий хор.

 

Острівний креатив

У крамницях Фіри також повно віслюків і котів, зроблених із дерева, глини та інших матеріалів, це ніби символи містечка. Але ними далеко не вичерпується фантазія місцевих майстрів і торговців. Здавалося б, усі турцентри світу, включаючи такі, як Париж і Нью-Йорк, заповнені «місцевими» сувенірами з Китаю. А тут не так — здебільшого свої, грецькі товари: кераміка, шкіра, дивні мушлі, м’які губки, дерево, тканини, «давньогрецькі» туніки, срібні прикраси, справжні витвори мистецтва на міфологічні сюжети, майстерно виконані православні ікони… Є і товари найкращих світових брендів, причому значно дешевші, ніж в Україні. Загалом ціни на туристичному острові не зашкалюють, хоча й могли б.

Разом із вигадливо й по-грецькому колоритно оформленими ресторанчиками та традиційними житлами все це створює особливе креативне середовище, здатне і захопити, і надихнути, і виманити чималеньку суму.

Особливо запам’яталися фантазії на тему простору та висоти. Скажімо, як вам — посидіти у басейні-чаші над самим краєм глибокої прірви? Скажу вам, це заворожує. Здавалося б, нічого особливого, та коли потрапляєш на території готелю до такої «медитативної» водойми, починаєш з усією гостротою відчувати, що не лише ти дивишся на світ, а й він пильно придивляється до тебе…

Вулкан чудес

 

Пан вулкан

Із Фіри та інших поселень острова щодня вирушають катери з екскурсантами до Кальдери. Так, до жерла того самого вулкана, який розніс колись острів на шматки і досі залишається діючим та одним із найнебезпечніших на планеті.

Основний кратер розташований під водою, але краї його позначаються острівцями. На одному з них, Неа-Камені, куриться дим, який свідчить про стриману активність підземних сил. Величні скелі, соковито-блакитні води, чорний пісок пляжів — те, заради чого вирушають сюди всі приїжджі.

Всі, крім нас. Компанія «Travel Star Exclusive» та наш давній грецький знайомий Маноліс Якумакіс, схоже, з добрим грецьким лукавством вирішили залишити для нас на майбутнє загадку, яка вабитиме до Санторині й зрештою приведе сюди знову. Ми пересвідчилися, що одного дня на «квітучому вулкані» замало. Сюди варто вирушати щонайменше на кілька днів, винайнявши номер в одному з тутешніх бутик-готелів або у чепурній приватній «нірці» на схилі гори.

 

Захід сонця

Іще одне «must see» лишилося для нас лише у планах. Це санторинський захід сонця. Кмітливі греки його подають як окрему атракцію. Особливо прекрасним вважається надвечір’я на одному оглядовому майданчику в містечку Іє. Там у цей час здаються в оренду навіть столики та крісла в кафе над прірвою. Кажуть, перш ніж сховатися за горизонт, сонце малює на хмарах незвичайні візерунки неповторними фарбами. Втім, це можна спостерігати з різних точок Кальдери, набережної Фіри або з якоїсь звичайної вулички, яка веде на захід.

Обіцяємо тобі, Санторині, помилуватися, а може, й не раз, твоїм призахідним сонцем, скупатися на чорнопіщаному пляжі, поринути в історію та преісторію у твоїх музеях, накуштуватися сухого білого та солодкого червоного вина із твого винограду. А поки що ми лише зазнали твоїх чар і пересвідчилися, що грізна стихія, котра зламала колись тобі долю, обернулася для тебе, твоїх мешканців і твоїх гостей дивами та благами. 

 

КУРС НА КІКЛАДИ

Вулкан чудес

Діставатися острова Санторині зручно з різних точок Греції, насамперед із Криту та Афін.

Зі столиці літаком можна прибути менше ніж за годину, поромом або теплоходом зі столичного порту Пірей — за 10–15 годин, залежно від зупинок на інших островах Кікладської гряди.

З Іракліоном, головним містом Криту, теж існує повітряне сполучення, але популярнішими є великі комфортні пороми.

 

ЗІРКА ТУР-ЕКСКЛЮЗИВУ

«Travel Star Exclusive» — приватна компанія, базована на острові Крит.

Пропонує подорожі до різних куточків Греції, та повний спектр послуг з акцентом на VIP-сервіс — від оренди лімузинів до організації весіль.

На Санторині компанія запрошує відпочити в 5-зірковому готелі «Perivolas Traditional Houses Santorini», розташованому високо на скелі.

Докладніше — на www.travelstar.gr.

 

 

P style= class=MsoNormalSPAN style=


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


UITT - туристична виставка «Україна - Подорожі та Туризм»

Welcome to Georgia! National Tourism Award

AITF - 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Healthcare Travel Expo

Міжнародна виставка «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.