Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 2 Вояж-колекція Аравія light
Номер 2 від 25 березня 2014р.
Номер 2 від 25 березня 2014р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 5'2018

ЧАРИ ДОМІНІКАНИ

ЦЮРИХ & БАЗЕЛЬ
Зроблено у Швейцарії

МАРОККО
Арабески пустелі

АВСТРАЛІЯ
У сумці революції

КУБА
Екзоти & Раритети

ЛУЦЬК
Ніч у замку

АВСТРІЯ

АВСТРАЛІЯ

НЕПАЛ

АНГЛІЯ

ФРАНЦІЯ

ШВЕЙЦАРІЯ

ІТАЛІЯ

ЄГИПЕТ

УКРАЇНА

 

 

 

 VIP-клуб
Вояж-колекція
Мистецтво гостинності
Профі-тур
Троянда вітрів
Modus Vivendi
Світ-Освіт
Океан вражень
Правильний вибір
Музейний простір
Вояж-колекція
Аравія lightВерсія для друку
Автор: Євген БУДЬКО. Фото Андрія НЕКРАСОВА, Євгена БУДЬКА

Особливо цікаво здійснити «проникнення» на Аравію цього року. Адже емірат Шарджа проголошений «Столицею ісламської культури – 2014». А місцеві традиції є такими: якщо шейх сказав, значить, цілий рік на нас тут чекатимуть вигадливі та ретельно підготовлені культурні знайомства. Ми з колегою вже скористалися такою нагодою завдяки гостинному запрошенню Управління комерції та розвитку туризму Шарджі.

Високі помисли

Культурна адаптація починається ще в лайнері «Air Arabia». Звичну демонстрацію правил безпеки польоту перед пасажирами ведуть не стюардеси, а… діти. Малюки різних рас і народів (діти працівників авіакомпанії) під веселу музику англійською та арабською мовами розповідають і показують цим недотепам дорослим, як, що і звідки треба діставати і до якого місця прикладати. Одна боязка пасажирка зізналася, що їй після такого відеоролика навіть незручно за свій страх висоти.

Наступний культурний шок ми отримали за кілька секунд до злету. Крізь дедалі дужчий гул двигунів раптом із динаміків долинув «потойбічний» голос, який почав арабською мовою молитву мандрівника. Такий «вступ до ісламської культури» дав змогу сповна відчути, що за паволокою довколишньої метушні є хтось Великий і Мудрий, котрий захищає та скеровує нас у цьому житті…

Аравія light

 

Прогресивна монархія

Шарджа — третій за розмірами емірат у складі ОАЕ та єдиний, землі якого омиваються водами не лише Перської затоки, а й Індійського океану. Це найближчий сусіда Дубаю (вночі з центру Шарджі видно, як світиться там найвища у світі вежа «Бурдж-Халіфа»). Кмітливі люди давно вловили цей зв’язок і віддають перевагу готелям Шарджі, де ціни на проживання значно нижчі, ніж у Дубаї, а на розваги та закупи ганяють на таксі до дубайських молів.

Утім, у Шарджі теж є що подивитися. Ще 1998 року ЮНЕСКО оголосило це місто «Культурною столицею арабського світу», і недаремно. Аналогічний статус нинішнього року підтверджує сталий вектор розвитку князівства. Тутешній правитель — Його Високість шейх доктор Султан ІІІ бін Мухаммад аль-Касимі — має дві вищі освіти, кілька докторських ступенів, є автором історичних досліджень, ініціатором відкриття музеїв і взагалі надзвичайно прогресивним діячем.

Таку собі «божницю» з портретом шейха ми бачили ледь не в кожній установі, де довелося побувати, а в Міністерстві інформації — цілу етажерку шикарних видань його праць. Там же, у міністерстві, здивував момент єднання арабських традицій і сучасних методів роботи. Зайшовши до комп’ютерного залу, де завзято працювали журналісти в «арафатках» і журналістки в чорних балахонах, я попросив дозволу зробити фото. Керівник, який сидів за столом при вході, люб’язно усміхнувся, жестом попросив зачекати, щось голосно сказав присутнім, після чого частина дам прикрили свої обличчя. «Тепер прошу, — сказав керівник. — Знімайте».

 

Мечеть відкритих дверей

Першого ж дня ми поїхали дивитися мечеть Аль-Нур — одну з найгарніших у Шарджі, збудовану за взірцем славетної Блакитної мечеті у Стамбулі, а також першу в місті, відкриту для немусульман. Аби нашим журналісткам потрапити до святая святих, необхідно було надягти довгу чорну жіночу абаю та покрити голову, ну а журналістам досить було роззутись і скинути кашкет.

Усередині масштаб вражав — мечеть вміщує до 2000 молільників. Після полуденного сонця приємно потрапити в урочисту прохолоду — під величезним куполом світлого залу в стилі «арабського бароко» дихається напрочуд легко. Симпатичний араб, весь у білому, продемонстрував нам, як омивати руки та ноги у спеціальному місці біля мечеті, як молитися тощо, а усміхнені працівниці департаменту туризму — одна з яких, до речі, австралійка, котра прийняла іслам, — прочитали нам цілу лекцію про особливості релігійних традицій. Переказувати не будемо в надії, що ви самі завітаєте і послухаєте.

Аравія light

 

У білому та чорному

Перше, що спадає на думку в Еміратах: це країна для чоловіків. Вони такі величні та незалежні у своїх довгих білосніжних дішдашах, і таке доглянуте в них те, що називається брутально «бородою»… Через кожні десять метрів на торговій набережній Шарджі розташовані салони краси, і всі вони — увага! — чоловічі. Мінімум двічі на тиждень араби відвідують їх із метою корекції рослинності на обличчі та голові, процедур зі зволоження шкіри, манікюру та педикюру. Звісно, йдеться про корінне населення, якого в Шарджі лише 15 відсотків. Решта з’їжджаються сюди на заробітки з усього світу й теж, у принципі, можуть собі дозволити красу.

Модні магазини так само здебільшого присвячені чоловікам, кількість жіночих скромніша. Попри виключно чорний колір, дамські балахони можуть істотно різнитися між собою за якістю тканини, оздобленням і, звісно, ціною. Недаремно в Еміратах світові кутюр’є із задоволенням відкривають свої бутики з пошиття місцевого одягу.

Шарджа — глибоко патріархальне середовище, і це при тому, що ОАЕ — найбільш емансипована арабська країна. Жінки тут можуть навчатися в дорогих університетах і будувати кар’єру, мають право відмовити нареченому і ходити у довільному одязі. Але останнього часто не роблять суто через традиції, яких дотримуються не з примусу, а абсолютно щиро. Для місцевих дам існують спеціальні жіночі клуби, у яких із надлишком компенсується відсутність жіночих салонів краси на вулицях, є там і хаммами, сауни, спа з басейнами, жіночі пляжі, кафе з шикарними наїдками, бутики та безліч інших насолод, любих серцю східних красунь.

Де найдужче відчувається повага до жінки, то це в культурі материнства. Наприклад, якщо парубок вирішує одружитися, першою про це дізнається його мама. Вона й займається пошуками нареченої — справді, як йому оцінити дівчину, коли він не бачить ні її статури, ні часто й самого обличчя, до того ж спілкування дівчини з чужим чоловіком вважається непристойним. А ось мама все це може і вона вже точно знає, що потрібно її сину. Весілля буде, як годиться, на два зали — чоловічий і жіночий, з двома командами фотографів і відеооператорів — чоловічою і жіночою…

Багатоженство справді не заборонене, але тільки тоді, коли чоловік може забезпечити всіх дружин сповна й однаково. Купив молодшій «Порше» — купи і старшій. За бажання можна розлучитися, в тому числі з ініціативи дружини, але процедура така складна і марудна, що чоловік, скоріше, віддасть благовірну на перевиховання її батькам, а через рік забере. О, страмницю виховуватиме вся рідня!

Аравія light

Дитина, народжена поза шлюбом, — серйозний гріх, практично нонсенс. Такого поняття, як аборт, не існує у принципі. І дитячих будинків, між іншим, — теж, бо в них просто відсутня потреба. Тоді як західний демократичний світ (як і не дуже західний, не зовсім демократичний) переживає демографічну кризу, кількість мусульман неухильно зростає. Є над чим замислитися.

Про всі ці нюанси та багато інших нам розповіли чарівна арабка Манар та енергійна таджичка — наш гід Шеда. Розкажуть і вам на спеціальному арабському обіді в доволі популярному серед туристів центрі арабських ремесел.

 

Ненудні музеї

Шарджа вважається культурним осердям країни насамперед завдяки кiлькостi музеїв. Як для молодого емірату, 18 установ — немало. Вони тут на всяк смак — від Музею археології до Музею авіації. Старовинні порти i форт Аль-Хісн змушують серця прихильників історії битися частіше. Не забудьте про Музей воскових фігур, а також Золотий, Рибний i Старий базари, які теж є свого роду музеями з тією різницею, що там усе можна чіпати руками і купувати, дивись тільки, щоб не «нагріли»...

Мабуть, найдужче вразив нас Музей ісламської цивілізації. Здавалося б, ну що в тих старовинних манускриптах, макетах мечетей з усього світу? А те, ЯК усе це дбайливо і креативно подано, ЯК сучасно виглядає старовина, ЯК гарно в цьому розкішному музеї-палаці та ЯК багато можна тут дізнатися про тутешню культуру. Ну, а ЩО теж неабияке — це 5000 експонатів віком від VII століття. Хоча знову-таки — як же мало можуть сказати великі цифри про реальність…

 

Велике з відстані

Навпроти знайомої вже найбільшої мечеті, у довгій затоці, яка проникає в саме серце міста, б’є в синє небо неймовірної висоти фонтан — просто з поверхні води. А в тій воді віддзеркалюються дзеркальні-таки хмарочоси — улюблена архітектурна форма Еміратів. Будівлі відповідають своїми масштабами фонтану. Цей водограй — третій за величиною у світі, його висота — близько 100 метрів. Поруч — острів із чудовими пляжами.

На майдані височіє найбільший… точніше, мабуть, узагалі єдиний у світі пам’ятник Корану заввишки 7 метрів. Просвіта — гордість корінних шарджійців.

На набережній каналу Аль-Касба розкинувся новий центр культури та відпочинку. Тут розташоване «Око Емiратiв» — найбільше в регiонi колесо огляду. Ми мандрували там пізнього вечора, і стіни будинків, кав’ярні разом із відвідувачами, води каналу та міст через нього мінилися дивним сяйвом… Фестивальним!

 

Світлофест

Саме тут, біля «Ока», минулого року відбулося відкриття найпершого і найбільшого на Близькому Сході фестивалю світла. А нинішнього це місце стало в ряд з іншими. Головні ж трибуни були зведені перед новою будівлею муніципалітету.

І після цього від тієї будівлі… нічого не лишилося! Натомість її стіни цілий вечір перетворювались на фантасмагоричні фігури засобами світлотехніки.

Фестиваль світла у Шарджі вже став традиційним на початку лютого і збирає десятки тисяч туристів. Суть його полягає у новому виді мистецтва — проектуванні фантастичних, рухомих, кольорових зображень на фасадах будівель. Робиться це з такою майстерністю, що, спостерігаючи за зміною форм і барв, починаєш забувати, якою була споруда до того. Технічні рішення беруть на себе законодавці моди в цій справі — французи. У результаті в імпровізованих палацах Шахерезади то засвічуються, то гаснуть вікна, стіни розсипаються на очах і споруда перетворюється на дім із привидами, а потім вона раптом вибухає полум’ям, небаченими квітами або заповнюється гігантськими морськими істотами. Чарівна фантасмагорія сприймається на одному подиху, залишаючи враження захвату і нереальності.

Аравія light

Наразі фестивальні дива можна було спостерігати протягом тижня біля 9 будівель Шарджі — переважно державних установ, зведених у підкреслено національному стилі. Десятки разів за вечір перевтілився облюбований нами Музей ісламської цивілізації. Провідною темою шоу «Sharjah Light Festival» була «Шарджа — столиця ісламської культури».

 

Емірат можливостей

Із пляжами в Шарджі все гаразд. Але сюди їдуть, щоб дивитися, відчувати і вбирати.

Не було шкода кількох годин їзди на протилежний край емірату, через землі сусідніх князівств до Оманської затоки. Омивши там втомлені екскурсіями ноги, ми додали у свою туристичну колекцію ще один океан — Індійський. І буквально за п’ять хвилин назбирали на темно-сірому піску чудових мушель. Потім були найдавніші на Аравійському півострові мангрові зарості, катання вздовж них на каяках і велосипедах, стрільба з лука.

Після повернення на нас чекав Арабський центр дикої природи з дивовижними зміями та фламінго, леопардами й бабуїнами. Потім були стайня шляхетних арабських скакунів, зелене гольф-поле, перегони на джипах по пустелі, соколине полювання, катання на верблюдах і справжній арабський бенкет під зоряним небом.

А ще — невеликий, проте любовно зібраний Музей авіації. Реальні артефакти, інтерактивні стенди, цінні експонати і на завершення — рекламний ролик 1932 року. Саме тоді в Шарджі з’явився перший у близькосхідному регіоні аеродром — як проміжний на шляху з Великобританії в Індію. На чорно-білих кадрах ролика по пустелі бредуть бедуїни з верблюдами, а поруч американські пілоти розкручують гвинт першого літака, що летів до Лондона цілий тиждень.

Не знаю, хто як, а повернувшись додому «Аеробусом», я почувався мандрівником у часі, котрий побував і в минулому, і в майбутньому. 

 

Аравія light

LIGHT & HARD

Діставатися до Шарджі зручно і дешево бюджетною авіакомпанією «Air Arabia». Вона здійснює туди рейси з Києва, Донецька, Харкова та Одеси.

«Сухий закон» у цьому еміраті — сувора реальність. Але варто витратити 20 хвилин на поїздку в сусідній емiрат Дубай, і західні спокуси стануть доступними.

Не рекомендується фотографувати жінок i дівчат, навіть якщо вони самі не проти — це може не сподобатись їхнім батькам, чоловіку або поліції.

Таксисти можуть погано знати місто (працює багато приїжджих). Тому, крім назви готелю, бажано мати ще якісь орієнтири.

Серед турподій Шарджі виділяються перегони «Формули-1» на воді в рамках водного фестивалю, що проводиться перед кожним Новим роком, і звісно, Фестиваль світла на початку лютого.

Детальніше — на туристичному сайті емірату: www.sharjahtourism.ae

 

FONT-FAMILY: Arial; FONT-SIZE: 8pt


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


UITT - туристична виставка «Україна - Подорожі та Туризм»

Welcome to Georgia! National Tourism Award

AITF - 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Healthcare Travel Expo

Міжнародна виставка «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.