Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 3 Вояж-колекція Блакитний вояж
Номер 3 від 01 червня 2005р.
Номер 3 від 01 червня 2005р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 5'2018

ЧАРИ ДОМІНІКАНИ

ЦЮРИХ & БАЗЕЛЬ
Зроблено у Швейцарії

МАРОККО
Арабески пустелі

АВСТРАЛІЯ
У сумці революції

КУБА
Екзоти & Раритети

ЛУЦЬК
Ніч у замку

АВСТРІЯ

АВСТРАЛІЯ

НЕПАЛ

АНГЛІЯ

ФРАНЦІЯ

ШВЕЙЦАРІЯ

ІТАЛІЯ

ЄГИПЕТ

УКРАЇНА

 

 

 

 VIP-клуб
Вояж-колекція
Мистецтво гостинності
Україна чудес
Краєвиди душі
Terra Incognita
Профі-тур
Троянда вітрів
Спосіб життя
Мандрівничий ряд
Від свята до свята
Сезони моди
З усіх-усюд
Кімната сміху
Вояж-колекція
Блакитний вояжВерсія для друку
Автор: Ольга АНДРУЩАКЕВИЧ. Фото Сергія ТАРАСОВА

Кожну країну я асоцiюю з певним присмаком чи ароматом. Туреччина для мене завжди солодка i терпкувата. Такою її робить достаток сонця й тепла, невловима м’якiсть, помiрнiсть i лагiднiсть у всьому. Найбiльше цю схiдну солодкавiсть вiдчула у найкрасивiших мiсцях Cередземномор’я — на вiдрiзку узбережжя вiд Бодрума до Фетхiє, де без останку розчиняєшся у смарагдових лiсах, дзеркальних озерах, кришталево прозорому та умиротвореному морi.

БОДРУМ: нетурецька Туреччина
Блакитний вояж Побачивши сучасний Бодрум (стародавнiй Галiкарнас), я була приємно здивована. Курорт дуже молодий — йому ледве 30 рокiв, але це не заважає вабити гостей. Складалося враження, що я в Грецiї — стiльки античних пам’яток тут побачила. А вигляд набережних i готелiв наводив на спогади про Лазуровий берег Францiї (хоча колорит зовсiм iнший). Самi турки кажуть, що Бодрум — не зовсiм Туреччина. Його обирають для вiдпочинку найзаможнiшi громадяни країни замiсть шукати чогось шикарнiшого по закордонах.
Перед нами раптово розкинулась дивовижна панорама — слiпучо-бiле, неначе казкове мiстечко. Бодрум важко сплутати з будь-чим iншим: будиночки переважно бiлi з блакитними вiконечками. Аби зберегти дух старовини i неповторний колорит, у мiстi заборонили зводити будiвлi, вищi 2-3 поверхiв.
Щолiта курорт перетворюється на столицю вiдпочинку для величезної кiлькостi європейцiв i не тiльки. Адже Бодрум — це i спокiйнi тихi пляжi, i вiдомi на весь свiт дискотеки, i звичайно, глибока та добре збережена старовина.
Саме в Бодрумi народився «батько iсторiї» — Геродот (який змалював i нашi з вами пiвденноукраїнськi землi). Тут же знаходиться одне iз Семи чудес стародавнього свiту — гробниця намiсника перського царя Мавсола (IV ст. до н. е.), вiд назви якої й походить слово «мавзолей». Правда, вiд античних надгробкiв лишився тiльки фундамент. Камiння з Чуда свiту використали рицарi з Родосу на свою фортецю, яка стала для них останнiм притулком. А та, у свою чергу, — замком святого Петра i до XVI столiття спромоглася протистояти туркам-османам. Досi твердиня охороняє вхiд у затоку Бодрум i є головною окрасою мiста. А сама ця невимовно гарна бухта вважається мiсцем злиття Егейського та Середземного морiв. Чим не достопам’ятнiсть? Iсторiя та море поєднуються в найбiльшому у свiтi Музеї пiдводної археологiї. Мiсто славиться непогано збереженим античним театром часiв достославного Мавсола. До тiєї епохи належить i оборонний мур Галiкарнаса разом iз брамою Мiндос, крiзь яку так i не змiг трiумфально пройти Александр Македонський.
На цьому тлi особливо колоритно виглядають численнi концерти, карнавали i фестивалi, якими ряхтить Бодрум у туристичний сезон. Вiдомi колективи з усiєї Європи приїжджають збагатити туристам враження. Таких спiвакiв, як Таркан, тут вистачає…
Уночi очi розбiгаються вiд яскравого розмаїття розважальних центрiв i ресторанiв. Найвiдомiша дискотека — «Галiкарнас». За розмiром вона друга у Європi та шоста у свiтi. Кажуть, хто не бачив цього дива музики та свiтла, може вважати, що Бодрума вiн так i не пiзнав. Особисто ж мене бiльше вразила дискотека на водi «Катамаран» — уявiть собi, iз прозорою пiдлогою! Що думають риби, можна тiльки здогадуватись…
Удень море подарувало не менше задоволення. Бодрумськi пляжi — чудово обладнанi, затишнi та красивi. Хоча вода трiшки холоднiша, нiж на iнших турецьких курортах, але для мене це була просто знахiдка. Яке задоволення пiрнати зi спеки в тепле молоко? Аквалангiстам раджу дослiдити тут численнi рифи, гроти i скелi. Пiдводний свiт заселяють риби, восьминоги та губки рiзноманiтних розмiрiв i форм.
Прогулюючись вулицями мiста, я довго не могла зрозумiти — що не так? Помiркувавши, збагнула: в Бодрумi нiхто не висне на туристах, агiтуючи що-небудь придбати. Курорт орiєнтований на європейцiв i корiннi мешканцi поводяться вiдповiдно. Бодрум вiдомий фiрмовими магазинами, в яких представленi свiтовi бренди, а в невеликих крамницях пропонують шкiрянi вироби, натуральнi губки, килими, колоритнi прикраси, мед... Звичайно, треба торгуватись, але ми пiдiйшли до цiєї нацiональної особливостi з розумiнням. Адже нiхто не намагався нас обдурити — тут це називається «вигiдно продати»!

Блакитний вояж МАРМАРИС:
пожвавленiсть i умиротворення
Пiсля гiрських серпантинiв в одну мить перед нами розстелився ще один чарiвний краєвид: червонi черепичнi дашки будиночкiв, смарагдова зелень, блискуче море... Мармарис. Цей курорт часто називають «даром богiв». Його невеличка, затишна, схована вiд всього свiту зеленими горами бухта справдi схожа на маленький рай...
Мармариська гавань здавна вабила мореплавцiв можливiстю вiдпочити й перечекати бурi. Й зараз яхт-порт, другий за розмiром у Туреччинi пiсля стамбульського, зустрiчає судна з усього свiту. Гуляючи набережною, я, хоч i не намагалася прицiнюватись та вибирати, зате милувалася красунями яхтами i отримала вiд цього масу задоволення. До слова: у травнi мiсто органiзовує рiзноманiтнi фестивалi вiтрильного спорту.
Зараз i не скажеш, що двадцять рокiв тому на мiсцi престижного курорту було невелике рибальське селище. Першi поселення в бухтi Мармариса датуються XIV столiттям до н. е. У часи еллiнiв мiстом правили пiрати. Досi тут побутують легенди про скарби морських розбiйникiв Фiскоса (так тодi називався цей порт). Виявляється, не все то вигадки. Менi розповiли, що рокiв зо два тому англiйськi туристи, мандруючи околишнiми горами, знайшли справжнiй скарб. Пiсля цiєї розповiдi бiльшiсть iз нашої прес-групи почала уважнiше дивитися пiд ноги...
Мармариська бухта дiлиться на двi меншi затоки, у яких мiстяться два курорти — сам Мармарис та Iчмелер. I хоча вони знаходяться зовсiм поруч, за стилем рiзняться. Iчмелер вiдразу ж огорнув зеленню i тишею. Тутешнi готелi та вiлли здивували дахами в англiйському стилi. Час тут спливає повiльно i непомiтно. Мiсце iдеальне для вiдпочинку з дiтьми та медового мiсяця. Мармарис же значно бiльший, помпезнiший, iз величезною кiлькiстю готелiв на всi смаки. Чим вiн мене захопив, то це унiкальним поєднанням чудового пляжного вiдпочинку й активного мiського життя. Феєричний i водночас ненав’язливий, курорт кожному дає можливiсть обирати вiдпочинок на власний смак. Якщо сьогоднi я налаштована нiжитися на сонечку i спокiйненько гуляти набережною — нiхто i нiщо не потривожить мого спокою. А коли мене розпиратиме енергiя — завжди знайду їй застосування на дискотеках чи в пiзнавальних «культпоходах».
Так ми й зробили з нашим невеликим колективом. Поїхали в мiсто, на вiдому the bars street, де гуляння тривають до ранку. Головне — не переплутати: праворуч розташованi бари, лiворуч — дискотеки. Бо одна знайома вiдразу звернула праворуч на звуки запальних мелодiй, а потiм критикувала мармариськi дискотеки, де мало мiсця й немає можливостi «розвернутися»...
Активних розваг у Мармарисi теж вдосталь: прогулянки на катамаранах, парасейлiнг, воднi лижi, вiтрильний спорт, пiдводне плавання... Але я зробила вибiр, керуючись приземленiшими бажаннями, i вiдвiдала турецьку лазню. На щось особливе не сподiвалася, й це подвоїло приємнi враження. Архiтектура хаммамiв не змiнилася за багато столiть. У головнiй залi з орнаментованим куполом люд нiжить тiла пiсля парилки на величезному мармуровому помостi, що пiдiгрiвається та перiодично обливається водичкою з мiдних чаш. Пiсля лежання на розiгрiтому камiннi — специфiчнi процедури. Спецiальною жорсткою мочалкою з вашого розпареного тiла знiмають верхнiй шар шкiри, пiсля чого роблять мильний масаж, ополiскують, загортають у безлiч рушникiв i дають змогу перепочити. Кави-брейк — i найприємнiша частина всього дiйства: масаж з ароматичними олiями. Загалом вiдчуття пiсля хаммаму — нiби заново народився... Та його лiпше спiзнати на власнiй шкiрi.
Якщо замало всiх цих «локальних» задоволень, можна вiдплисти до iдилiйних пiщаних бережкiв острова Клеопатри або Черепахового пляжу. Або до грецького острова Родос (звiсно, за наявностi шенгенської вiзи). Серед власне турецьких пам’яток — Ефес, друге за розмiрами мiсто Римської iмперiї пiсля самої столицi, та курорт Памуккале, який багато хто називає «восьмим чудом свiту».
Одне слово, Мармарис запам’ятався жвавiстю й безлiччю можливостей.

Блакитний вояжФЕТХIЄ: двi морськi палiтри
Зовсiм iнше враження залишило колишнє античне мiсто Телмесос, а нинi чарiвний турецький курорт Фетхiє, розташований на схилi гори й сповнений чарiвностi та млявої рознiженостi. Його пляжi вважаються одними з найкращих у Туреччинi. З пагорба, всiяного будiвлями Старого мiста i руїнами фортецi родоських рицарiв, можна побачити затишну бухту в оточеннi 12 островiв. Приємно було увечерi погуляти її набережною, вздовж якої гойдалися дерев’янi рибальськi човники та прогулянковi катери.
Цi мiсця вiдзначаються унiкальним клiматом: дуже низька вологiсть дає змогу з легкiстю насолоджуватись вiдпочинком навiть у найспекотнiшi мiсяцi. А ще Фетхiє часто рекомендують як лiкувальний курорт тим, хто страждає на захворювання дихальних шляхiв. Але все ж таки перше, що зачаровує тут — це гори, незвичайнi та надзвичайнi. Їхнi вершини стрiмко зриваються у слiпучу блакить, а яскраво-зеленi лiсистi пiднiжжя м’яко торкаються самого прибою.
Море у Фетхiє теж дивне — його кольорова гама охоплює усi вiдтiнки синього, вiд нiжно-блакитного до бузкового. Дещо iнакше воно виглядає в Олюденiзi (Тихiй бухтi). У затоцi, обмеженiй пiщаною косою, хлюпочуть води зеленувато-аквамаринової барви. Курорти в цих мiсцях теж помiтно рiзняться. Сам Фетхiє — бiльший та «розкрученiший». Набережна яскравiє барами та ресторанами. Найпопулярнiшi кольори в дизайнi будiвель — синьо-блакитна гама моря. Готельнi комплекси вражають розмахом i вишуканiстю. У багатьох є власнi бухточки, що створюють атмосферу захищеностi та спокою. Натомiсть будiвлi Олюденiза невеличкi, затишнi, зеленi, не вищi 4 поверхiв, причому переважно це бунгало та котеджi. Милують око фантастичної краси пляжi. Недарма саме в цьому регiонi робилися знiмки для бiльшостi рекламних листiвок турецького туризму...
На обох курортах значно спокiйнiше, нiж у Бодрумi й Мармарисi. Проте сумувати не доводиться. Особливо якщо взяти до уваги можливiсть полiтати. В околицях знаходиться другий у свiтi за значенням центр парапланеризму — гора Бабадаг.
Саме польотом завершилася моя турецька подорож — щоправда, у солодкому полонi авiасервiсу. Та пригадуватиметься вона все одно як «блакитний вояж» казковим узбережжям...


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


UITT - туристична виставка «Україна - Подорожі та Туризм»

Welcome to Georgia! National Tourism Award

AITF - 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Healthcare Travel Expo

Міжнародна виставка «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.