Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 1 Особливий випадок Волонтеризм, або як відпочити, працюючи
Номер 1 від 12 лютого 2009р.
Номер 1 від 12 лютого 2009р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 5'2018

ЧАРИ ДОМІНІКАНИ

ЦЮРИХ & БАЗЕЛЬ
Зроблено у Швейцарії

МАРОККО
Арабески пустелі

АВСТРАЛІЯ
У сумці революції

КУБА
Екзоти & Раритети

ЛУЦЬК
Ніч у замку

АВСТРІЯ

АВСТРАЛІЯ

НЕПАЛ

АНГЛІЯ

ФРАНЦІЯ

ШВЕЙЦАРІЯ

ІТАЛІЯ

ЄГИПЕТ

УКРАЇНА

 

 

 

 Конкурс «Пізнай світ!»
VIP-клуб
Вояж-колекція
Мистецтво гостинності
Україна чудес
Terra Incognita
Профі-тур
Троянда вітрів
Спосіб життя
Люди-пам'ятки
Розвідка боєм
Від свята до свята
Модні екскурси
З усіх-усюд
Кімната сміху
Особливий випадок
Озброєним оком
Особливий випадок
Волонтеризм, або як відпочити, працюючиВерсія для друку
Автор: Iнна ДАНИЛЮК

Раджу й вам долучитися до iнтернацiонального руху волонтерiв. Для початку треба завчити його загальну мету — встановлення миру та порозумiння мiж людьми рiзних нацiональностей. Здається, вона зовсiм не суперечить нашiй з вами особистiй метi — вiдпочити не без користi для свiту…

Лiтечко нiби ще далеко, а до волонтерських канiкул уже треба потихеньку готуватись. Якщо ви ще не знаєте, куди б гайнути, якщо давно кортить побувати за кордоном i нiяк не випадає, якщо приїлися стандартнi маршрути i розваги туроператорiв, якщо економiчна криза не дає шансiв на дорогий вiдпочинок, якщо хочете просто з користю попрацювати на свiжому повiтрi й познайомитися з цiкавими людьми — волонтерський табiр саме для вас. Неодмiнно вiзьмiть iз собою друга чи подружку, щоб було з ким потiм дiлитися спогадами та передивлятися фото. Це буде веселий, цiкавий, незабутнiй час. I неодмiнно прихопiть гарний настрiй та ентузiазм!

Волонтеризм, або як відпочити, працюючи

Зародився волонтерський рух пiсля Першої свiтової вiйни, коли Європа була поруйнована i люди потребували мирного об’єднання у спiльнiй працi. 1920 року група ентузiастiв iз рiзних країн зiбралася, щоб вiдновити одне село на французько-нiмецькому кордонi. Саме та перша акцiя й стала поштовхом для створення волонтерських таборiв у свiтi. Нинi цей рух охоплює усi континенти й опiкується найрiзноманiтнiшими справами — вiд реконструкцiї архiтектурних об’єктiв до соцiальних програм.

Основою волонтерства й до сьогоднi є безоплатна добровiльна праця на свою чи iноземну державу. Бiльше того, ця робота не є прибутковою для жодної органiзацiї, вона приносить користь усьому суспiльству чи природi.

У волонтерському таборi кожен є просто самим собою, без подiлу на соцiальнi прошарки чи рiвнi освiти, без обмежень у самовираженнi. Це особливе комунiкативне середовище.

Отже, у якусь довiльну точку планети з’їжджаються люди з усього свiту, аби:

Волонтеризм, або як відпочити, працюючи

·        змiнити обстановку, вiдпочити;

·        удосконалити знання, як мiнiмум, англiйської та мови країни перебування i, як максимум, тих мов, носiї яких є вашими колегами-волонтерами;

·        дiзнатися бiльше про країну, в яку приїхали;

·        пожити у цiй країнi не як пересiчний турист, а як її корiнний мешканець (волонтер — не гiсть, а представник мiсцевої громади);

·        поспiлкуватися з носiями iнших культур;

·        знайти нових друзiв.

Скажiмо, особисто я вирiшила гайнути у польський волонтерський табiр. По-перше, хотiла поспiлкуватися польською мовою з її носiями (вивчала її вже три роки). По-друге, дуже кортiло побачити гори, а табiр якраз був розташований у мiстечку в передгiр’ях Бескидiв. А ось працювати хотiлося не дуже. Особливо важко було вставати о сьомiй годинi ранку. Однак, на подив, звикла швидко. До того ж саме спiльна робота згуртувала i здружила нас усiх так, що ми й дотепер спiлкуємося.

Волонтеризм не ставить вiкових обмежень. В одному таборi можуть працювати i школярi, й пенсiонери. До речi, старшi люди дуже люблять пожити на свiжому повiтрi подалi вiд мiста. Так само, як деякi офiснi працiвники — попрацювати фiзично пiсля мiсяцiв сидiння перед монiтором. Волонтерськi табори здебiльшого влаштовуються саме у вiддалених i вiдлюдних мiсцях. Уявiть собi, «просунутi» європейцi абсолютно не гребують фiзичною працею: їм украй бракує її протягом року!

Нас iз подружкою дуже здивувало, що у таборi половина волонтерiв — не студенти, а дорослi люди: викладачка, менеджер, редактор журналу... I вони не вважали волонтерську вiдпустку гiршим проведенням часу, нiж, наприклад, вiдпочинок на пляжi. Скажу бiльше — цього лiта в Польщi зустрiлося четверо друзiв iз рiзних країн, аби побути разом два тижнi. I це вже у них традицiя!

А ось з України у волонтерських проектах беруть участь переважно студенти. Це пов’язано з тим, що, на жаль, iншим категорiям населення вiзу на волонтерський проект вiдкрити досить складно (треба подавати довiдку про прибуток тощо). Тому без допомоги українських органiзацiй, якi займаються безпосередньо направлянням людей у волонтерськi табори, просто не обiйтися. Це, до речi, стосується й тих-таки студентiв, бо все ж через органiзацiю отримати дозвiл на в’їзд до iншої держави значно простiше (вони беруть за такi послуги вiд 300 до 750 грн).

Отож, аби насолодитися двома закордонними тижнями (бувають i тритижневi проекти, але значно рiдше), треба сплатити лише за органiзацiю участi та проїзд. Усi витрати щодо вашого утримання за кордоном бере на себе волонтерський табiр, до якого прямуватимете. Крiм житла та харчування, вiн має забезпечити вам i дозвiлля (неодмiнно дiзнайтеся про культурну програму до укладення угоди). Це не лише щоденнi розваги пiсля роботи, а й неодмiннi екскурсiї у вихiднi (вони у вас там будуть щонайменше один раз).

Ми, наприклад, мали три варiанти екскурсiйних турiв на вiкенд. Кожен обрав той, що цiкавив його найдужче. Я з подружкою їздила до Бескидського нацiонального парку i вперше у життi здiйснила сходження на гору заввишки майже 1400 метрiв. Ще ми вiдвiдали музей архiтектури просто неба, озеро Солiна, цiкавi гiрськi мiстечка.

Одне слово, найперше завдання волонтера — дожити до вихiдних. Спочатку важ кувато адаптуватися до нового колективу, умов життя тощо. Може навiть виникнути безглузда iдея покинути проект. Повiрте, пiсля вихiдних вам буде соромно за такi думки i захочеться ледь не на всеньке лiто лишитись у таборi.

Волонтеризм, або як відпочити, працюючи

До речi, нiхто не примушує проводити свiй вiльний час у компанiї волонтерiв та органiзаторiв. А раптом саме того вечора, коли всi сидiтимуть бiля багаття i танцюватимуть до ранку, вам закортить послухати цикад чи на безлюдному березi моря пописати вiршi? Бiльше того, нiхто вас навiть не засуджуватиме позаочi. Волонтерство — справа добровiльна в усьому. Погодьтеся, чудове правило.

Можна сказати, волонтерський табiр — це як пiонерський, тiльки для дорослих. Тут працюють 4–6 годин на день. На роботу не йде лише команда кухарiв (це зазвичай представники однiєї країни). Так-так, їсти волонтери готують самi. Однак цього не треба боятися, бо вашi зголоднiлi за день друзi будуть радi всьому, що їм подадуть.

Саме завдяки цьому «волонтерському закону» ми скуштували багато нацiональних страв iнших народiв. I щодня нас чекали кулiнарнi сюрпризи. Звiсно, найкращими кухарями визнали українцiв — нашi деруни та борщ пiдкорюють абсолютно всiх! А нам найбiльше смакував польський бiгос та iспанський картопляний пирiг.

Щодо роботи, то вона може бути найрiзноманiтнiшою: прибирати берег моря, чистити парк, реставрувати пам’ятки архiтектури, допомагати працiвникам зоопарку, органiзовувати концерти для дiтей... Здається, з такого розмаїття кожен зможе обрати щось для себе.

Ось думаю собi — де б я ще навчилася реставрувати кам’янi скульптури? Мабуть, якби не табiр, нiколи б таким не зайнялась, а це ж дуже цiкаво! До речi, одна чешка навмисно приїхала саме до нашого табору, щоб попрактикуватися, бо у Празi здобуває освiту реставратора. Тож уважно вивчайте перелiк таборiв i робiт — може, знайдете корисне для кар’єри.

Отже, насамперед треба обрати країну чи регiон, потiм — вид роботи, опiсля надiслати заявку до табору, дочекатися вiдповiдi (досi нiкому не вiдмовляли!) — i гайда по вiзу та валiзу!

Ще хороший нюанс: волонтерськi табори працюють не лише влiтку, а цiлий рiк. Якщо ви вже не студент i вiдпустка припадає не на лiто, то навiть узимку можете пiдiбрати для себе гарний табiр. Звiсно, у теплу пору запрошень найбiльше, однак i восени, i взимку є вдосталь цiкавих проектiв. Просто iнформацiя про лiтнi волонтерськi табори щороку розсилається по Iнтернету 15 березня, а ось на всi iншi сезони немає фiксованої дати, тому отримати про них iнформацiю можна в однiй з українських волонтерських органiзацiй чи безпосередньо на сайтах таборiв.

Волонтеризм, або як відпочити, працюючи

Вiдверто кажучи, я б могла не лише статтю, а й цiлу книжку вражень про своє волонтерське лiто написати. Коли вирушаєш у мандрiвку, ще навiть не здогадуєшся, якi сюрпризи попереду. Чи могла я подумати, що познайомлюсь у Польщi з такими людьми, до яких потiм поїду в гостi у Кракiв, якi покажуть менi це неймовiрне мiсто, а потiм приїдуть погостювати до мене в Україну? Чи що абсолютно подолаю мовний бар’єр i зможу розмовляти польською, як рiдною? Тож головна порада — не боятися такої поїздки, бути вiдкритим до спiлкування i позитиву.

Коли ви вже кiлька разiв поволонтерствуєте, набудете досвiду й зрозумiєте, що це саме те, чим би хотiлось займатися, тодi самi зможете стати «лiдером» — органiзатором роботи у групi iноземних волонтерiв в Українi. I це ще раз доведе, що волонтерство позбавляє людину обмежень i надає їй можливостi самореалiзацiї.

Успiхiв! 

 

ХТО КУДИ?

Українцi найчастiше вирушають до волонтерських таборiв Нiмеччини (50%), Францiї (20%) та Чехiї (10%), Iталiї, Нiдерландiв, Японiї, Бельгiї, Iспанiї, Фiнляндiї, Польщi, Естонiї, Грецiї, Данiї, Туреччини, Швейцарiї та США.

А ось до України найчастiше приїздять французи, iталiйцi та поляки. Мотивацiї рiзнi: хтось хоче вiдвiдати Львiв i погоджується на будь-яку роботу в цьому мiстi, хтось прагне допомогти дiтям i обирає соцiальну програму до душi, особливо переймаючись географiєю.

Сайти деяких волонтерських органiзацiй в Українi:

www.alternative-v.com.ua

www.krotus.org

www.volunteering.org.ua

www.volonter.sumy.org

 

 


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


UITT - туристична виставка «Україна - Подорожі та Туризм»

Welcome to Georgia! National Tourism Award

AITF - 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Healthcare Travel Expo

Міжнародна виставка «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.