Міжнародний туризм. Журнал про мандрівки та відпочинок детальний пошук

На головнуНаписати листа

Редакція Новини Архів Передплата Реклама Фотобанк
Міжнародний туризм Номер 2 Вояж-колекція Мертве море. Погляд із Йорданії
Номер 2 від 25 березня 2008р.
Номер 2 від 25 березня 2008р.
Welcome to Ukraine
В наступному номері

В номері 5'2018

ЧАРИ ДОМІНІКАНИ

ЦЮРИХ & БАЗЕЛЬ
Зроблено у Швейцарії

МАРОККО
Арабески пустелі

АВСТРАЛІЯ
У сумці революції

КУБА
Екзоти & Раритети

ЛУЦЬК
Ніч у замку

АВСТРІЯ

АВСТРАЛІЯ

НЕПАЛ

АНГЛІЯ

ФРАНЦІЯ

ШВЕЙЦАРІЯ

ІТАЛІЯ

ЄГИПЕТ

УКРАЇНА

 

 

 

 Конкурс «Пізнай світ!»
Подорож листоноші
VIP-клуб
Вояж-колекція
Мистецтво гостинності
Україна чудес
Профі-тур
Троянда вітрів
Машина часу
Диво природи
Спосіб життя
Розвідка боєм
Цвіт по світу
Від свята до свята
З усіх-усюд
Вояж-колекція
Мертве море. Погляд із ЙорданіїВерсія для друку
Автор: Іван ДУДКІН. Фото автора

Мертве море. Погляд із Йорданії

Королiвство Йорданiя — земля гiпнотичної краси, дивовижної iсторiї, унiкальних природних феноменiв i рукотворних чудес. Група журналiстiв i турбiзнесменiв iз Києва за якихось три з половиною години долетiла до столицi країни — Амману, а ще через 50 хвилин комфортабельним автобусом дiсталася славнозвiсного Мертвого моря. Температура повiтря — +21. Був грудень мiсяць. 

 

Феномен — вiн i в Йорданiї феномен

Cхiдний, йорданський берег моря з його «мiсячними» пейзажами — один iз найдивовижнiших ландшафтiв свiту. Мiсце iдеальне для зйомок фiльмiв про позаземнi цивiлiзацiї. Схожi я бачив у пустелi Сахара, де американцi творили свої «Зорянi вiйни». Але цей випалений сонцем край iз морем посерединi здався менi значно фантастичнiшим. 

Довжина Мертвого моря — 74 кiлометри, найбiльша ширина — 17 кiлометрiв, найбiльша глибина — близько 400 метрiв. Кордон мiж Йорданiєю та Iзраїлем проходить посеред оцiєї незвичайної водойми. Невелике море, або ж велике озеро знаходиться у найглибшому мiсцi Йорданської западини, яка є частиною великого Схiдноафриканського розламу, утвореного кiлька мiльйонiв рокiв тому. Хвилi водойми — найнижче мiсце на земнiй поверхнi, 412 метрiв до рiвня океану. Море складається iз двох басейнiв: великого Пiвнiчного i маленького, зовсiм мiлкого — Пiвденного.

Мертве море. Погляд із Йорданії

Сучасне Мертве море утворилося лише 20–40 тисяч рокiв тому. Воно поповнюється прiсною водою рiчки Йордан, кiлькома джерелами, струмками, а також гарячими мiнеральними джерелами iз глибини 1500 метрiв. Витоку з моря не iснує, вода виходить iз нього через iнтенсивне природне випаровування. Адже стовпчик термометра влiтку тут заходить за 40 градусiв, а сонячних днiв у цих мiсцях налiчують у середньому 330 на рiк. Випаровування у наш час таке потужне, що випереджає прибування води. У мiру цього у водi постiйно збiльшується концентрацiя солей i озеро безперервно мiлiє. За останнi 100 рокiв берегова лiнiя знизилася майже на 40 метрiв.

Нинi Мертве море — найсолонiша водойма у свiтi. Насиченiсть його води мiнералами майже вдесятеро вище, нiж у нашому Чорному морi. Соляний спектр — чи не вся таблиця Менделєєва. Спiввiдношення i кiлькiсть елементiв у тутешнiй водi — унiкальнi, нiде у свiтi такi бiльше не iснують i штучному вiдтворенню не пiдлягають. А завдяки неймовiрнiй густинi води людина в нiй не вiдчуває сили тяжiння.

Я робив багато спроб пiрнути i дiстатися дна. Та не виходило. Нiби корок, вилiтав нагору. Але й полежати на спинi нерухомо теж виявилося непросто. Вода весь час намагалася перевернути мене на живiт: чомусь саме його море вважало за якiр. Стати вертикально теж важко — тiльки бiля берега, на мiлинi, менi вдалося це зробити. I ще несподiванка. Хвилин через 15–20 водних процедур я вiдчув шалену сверблячку на шкiрi. У той момент пригадався старий анекдот про вiрменське радiо. Запитання: «Яка хвороба найкраща?» Вiдповiдь: «Сверблячка. Хоч скiльки чухайся, а все хочеться». Менi не хотiлося, тому швидко побiг до прiсного душу. На всiх пляжах Мертвого моря це неодмiнний атрибут. А ще майже на всiх — мiсткiсть iз чорною, як нiч, маслянистою, як мазут, лiкувальною гряззю. Мастися, скiльки забажаєш.

Мертве море. Погляд із Йорданії

Наступного дня перебування, не кажучи вже про третiй, свербiння на тiлi при плаваннi я вже майже не вiдчував. Дрiбнi ранки, трiщини на шкiрi зарубцювалися, її сухiсть зникла. Мої одвiчнi зимовi проблеми щезли на очах, шкiра стала зволоженою i здоровою. Наочний доказ мертвоморського дива!

 

Зачерпнiть здоров’я

Iз найдавнiших часiв людей дивувала цiлющiсть Мертвого моря. Його грязi — то сумiш морських мiнералiв i органiчних речовин, якi формувалися протягом тисячолiть. Ще римський учений Гален (130–200 роки н. е.) писав: «Мiнерали i грязi Мертвого моря мають цiлющу силу i добре пiдходять для загоювання ран».

Вода, солi, грязь i флора Мертвого моря вивозилися до Риму для лiкування тамтешньої знатi. Але використовували все це не тiльки з медичною метою. З рослин, що зеленiли на цих берегах, зокрема iз бальзамiнника, виготовляли дуже цiннi й престижнi в тi часи косметику, парфуми. Навколо них був такий ажiотаж, вони давали такi прибутки, що навiть провокували вiйни за право володiти ними. Скажiмо, Марк Антонiй завоював область Мертвого моря, аби подарувати її Клеопатрi. Оздоровлювалися тут i цар Соломон, й Iрод Великий. Нинi Мертве море — величезний промисловий комплекс, який випускає лiкарськi та косметичнi препарати, бром та iншi хiмiчнi iнгредiєнти, якi експортуються по всьому свiту.

Цiлющi властивостi моря пов’язанi насамперед iз рiдкiсною комбiнацiєю та великою концентрацiєю сульфату магнiю, калiю, бромiдiв, йоду та iнших елементiв, якi мiстяться зокрема у лiмфi й плазмi людини. Кожен iз цих мiнералiв виконує цiлеспрямовану роботу для пiдтримки здоров’я нашого органiзму. Вода i грязi Святого озера, як iще називають Мертве море, справляють яскраво виражений протиалергiйний i протизапальний вплив, запускають низку бiохiмiчних процесiв у шкiрi та омолоджують весь органiзм. А солi разом з екстрактами лiкарських трав, за висновками фахiвцiв, узагалi творять чудеса. До того ж «мертва» вода — чудовий засiб для зняття стресiв.

Мiнералiзована грязь (300 грамiв цiнних речовин на 1 лiтр) тут має концентрацiю, у 5–10 разiв вищу, нiж аналогiчнi субстанцiї з багатьох вiдомих у свiтi бальнеологiчних центрiв. Вона дiє протизапально, знижує артерiальний тиск, розслаблює м’язи, посилює мiкроциркуляцiю кровi, знижує i навiть знiмає больовий синдром, є унiверсальним засобом лiкування шкiрних хвороб (псорiаз, екзема, вугрi…), неврологiчних (астенiя, безсоння…), андрологiчних (чоловiче та жiноче безплiддя, простатит, iмпотенцiя…). Велика користь вiд неї i при лiкуваннi варикозного розширення вен.

Мертве море. Погляд із Йорданії

Загалом у Мертвому морi розчинено 50 мiльярдiв тонн мiнералiв 21 рiзновиду, а на днi з них утворився їх осад завтовшки понад 100 метрiв. Це практично невичерпна скарбниця здоров’я.

 

Дихайте!

Клiматичнi умови регiону допомагають вилiкувати такi тяжкi хвороби, як бронхiальна астма. Нагадаю: Мертве море знаходиться на 400 метрiв нижче рiвня свiтового океану, i рiвно настiльки ж товщий атмосферний шар над ним. Зважмо й на те, що повiтря над морем надзвичайно насичене його аерозолями. Плюс цей атмосферний шар стає своєрiдним фiльтром для ультрафiолету. Вiн значно гальмує шкiдливi променi сонячного спектру (UVB), водночас легко пропускаючи кориснi променi (UVA).

Вiдносна вологiсть повiтря тут досить низька. Водночас атмосферний тиск — один iз найвищих у свiтi. Тобто гiпертонiкам на Мертвому морi комфортнiше, нiж будь-де. Додайте до цього, що кисню в повiтрi на 10 вiдсоткiв бiльше, нiж в iнших мiсцях. Таким чином, маємо iдеальну природну барокамеру, атмосфера в якiй мiстить не лише багато кисню, а ще й 45 вiдсоткiв свiтового запасу брому. Це чудовi умови для очищення i лiкування легень та бронхiв, заспокоєння нервової системи.

Окрiм того, саме на йорданському березi Мертвого моря повнiстю вiдсутнi промисловi пiдприємства. Повiтря тут майже iдеально чисте, а питна вода має високу концентрацiю селену — елементу, який гальмує рiст клiтин, що мають тенденцiю аномального росту i розмноження.

Додам iще одну цiкавину, перевiрену на собi. Я пролежав на сонцi близько трьох годин — i не обгорiв. Мiсцевi ескулапи стверджують, що й пiсля восьмигодинного засмагання ультрафiолетовi променi не завдадуть вам шкоди.

 

Дещо про красу

У Йорданiї на основi мертвоморських мiнералiв виготовляється i застосовується у спа  та велнес-салонах широкий спектр косметичних препаратiв. Рецепти деяких запозиченi зi стародавнiх арабських манускриптiв i осучасненi за наукою та новiтнiми технологiями. У косметичних лабораторiях створюють i продають маски для обличчя, солi для ванн, шампунi, креми для обличчя й тiла, тонiки, найрiзноманiтнiшi сорти мила, сонцезахиснi креми, гелi для ванни та душу, очищувальнi креми... Вони виготовленi виключно з натуральних компонентiв i мають найвищу якiсть. Багато що iз цього асортименту можна придбати в найдальших куточках планети. I в Києвi теж. Хоча значно дорожче, нiж тут.

 

Чи житиме Мертве море?

Виявляється, Святе озеро, яке рятує вiд хвороб стiлькох людей, саме потребує допомоги. Як попереджають ученi, воно може пересохнути вже до 2050 року. Зниження рiвня води помiтить кожен: щороку вiн падає на 1 метр. Якщо ранiше пляжi знаходилися впритул до готелiв, то тепер у деяких мiсцях вони вiдступили на 2 кiлометри й дiставатися до них стало непросто.

Мертве море. Погляд із Йорданії

Опускається не лише море, а й пiдземнi води. Над утвореними порожнинами осiдає, провалюється земля. Геологи нарахували на узбережжi вже понад 2 тисячi великих i малих обвалiв такого роду. Ширина їх — до 10–20 метрiв, а глибина — до 20.

Серед головних бiд моря — власне, людина. Через її подекуди бездумну дiяльнiсть нинi Мертве море одержує лише 7 вiдсоткiв колишнiх запасiв прiсної води з рiчки Йордан. Iзраїль, Сирiя та Йорданiя щорiчно забирають iз цiєї водної артерiї мiльйони кубометрiв живлющої вологи для потреб промисловостi та сiльського господарства.

Процес умирання моря набуває незворотного характеру. Якщо термiново не вжити заходiв, екологiчна катастрофа неминуча.

Iснує кiлька планiв порятунку. Один з найцiкавiших — йордано-iзраїльський проект перекачування сюди вод iз Червоного i Середземного морiв. Ученi працюють над прогнозуванням можливих наслiдкiв будiвництва каналу i його впливу на екологiю. Вартiсть проекту — понад мiльярд доларiв, причому бiльшу частину бере на себе йорданська сторона.

Цiкава деталь. Йорданський уряд запропонував Українi взяти участь у створеннi «Каналу миру». Якщо, звiсно, до цього дiйде справа. Адже на Йорданiю тиснуть арабськi сусiди, котрi категорично проти спiвпрацi своїх єдиновiрцiв з Iзраїлем. Вони нiяк не збагнуть, що такi проблеми можна розв’язати лише гуртом, а спiльна праця на загальне благо якраз i може посприяти миру в регiонi.

Але нестача води — не єдина проблема Мертвого моря, спричинена людиною. Воно фактично стало стiчною ямою для iзраїльських, палестинських мiст i селищ. Наприклад, лише з Єрусалима та його околиць сюди щороку потрапляють мiльйони кубометрiв нечистот. Спорудження очищувальних колекторiв — бiда, про яку говорять багато рокiв, але невiдомо, коли вона буде вирiшена.

На щастя, йорданського узбережжя проблема забруднення майже не стосується. Мертве море тут поки що живе.

 

Вiд Святого озера по Святiй Землi

Йорданськi курорти Мертвого моря цiкавi не тiльки своїми лiкувальними властивостями. Мiсцини навколо них шанованi вiруючими — i християнами, i мусульманами. Тут Бог уперше промовляв до людей. Тут у рiчцi Йордан охрестився Син Божий. Це така ж Свята Земля, як i на протилежному боцi Мертвого моря, в Iзраїлi. Сюди прямують паломники з усього свiту. Долучилися до них i ми, журналiсти й туроператори з України. Мандрували по Йорданiї чудовими сучасними дорогами, жили в розкiшних готелях зi спа-салонами й фiтнес-клубами, милувалися фантастичними пейзажами, захоплювалися дивом планетарного масштабу — скельним мiстом Петра, здiйснили омовiння у Йорданi…

Небагато країн у свiтi здатнi так наснажити тiлесно i духовно! 

 

 

ЕЛЕМЕНТИ ЗДОРОВ'Я

Бром вiдомий своїми заспокiйливими властивостями, сприяє розслабленню м’язiв.

Анiони хлору — природний антисептик, захищають шкiру i знижують набряклiсть.

Сiрка очищує органiзм i стимулює метаболiзм.

Натрiй пiдтримує кислотно-лужний баланс шкiри.

Калiй регулює водний баланс шкiри.

Йод полiпшує роботу щитовидної залози.

Магнiй полегшує дихання i захищає вiд алергiї.

Кальцій очищує шкіру і гамує біль.

 

 

ЩО ЛІКУВАТИ

Шкiра: деякi форми псорiазу, парапсорiаз, нейродермiт, екзема, грибкоподiбний мiкоз, склеродермiя у початковiй фазi, червоний лишай, проритус, себорея, вiтилiго.

Суглоби: полiартрит у неактивнiй формi, артрози, артрити, ревматизм, остеохондроз, сколiоз.

Бронхи i легенi: хронiчний бронхiт, бронхiальна астма, хронiчна пневмонiя.

ЛОР-патологiї: гайморит, тинiтус, хронiчнi ринiти, алергiйнi фарингiти, тонзилiти, ларингiти.

Нервова система: синдром хронiчної втоми, неврози, пост-стресовий синдром, дитячий церебральний параліч.

Ендокринологія: целюліт, ожиріння

Статева сфера: простатит, зниження потенції, безпліддя.

 

 

ПРОТИПОКАЗАННЯ

Бiльшiсть хвороб добре лiкуються на Мертвому морi в усi пори року.

I все ж! Боротися тут зi шкiрними недугами лiкарi не рекомендують у липнi-серпнi, iз неврологiчними — у лiтнi мiсяцi, iз псорiазом — узимку. Консультуйтеся з лiкарем!

Взагалi протипоказане перебування на Мертвому морi тим, хто має серцевi захворювання, злоякiснi пухлини, деякi хронiчнi недуги (нирки, цукровий дiабет тощо), а також пацієнтам на післяопераційній реабілітації.

 


Адреса редакції:
вул. Кловський узвіз, 15, Київ, 01021
Тел./факс: 254-5190/93, 288-9625
Всі зауваження та питання просимо надсилати за електронною адресою intour.magazin@gmail.com

Всі права захищені. Міжнародний туризм, 2005.

Копіювання та передрук інформації з сайту дозволено тільки з письмової згоди Редакції.

Думка авторів публікацій не завжди відповідає думці редакції.

Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та імен, інших відомостей несуть автори.


UITT - туристична виставка «Україна - Подорожі та Туризм»

Welcome to Georgia! National Tourism Award

AITF - 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия»

Healthcare Travel Expo

Міжнародна виставка «ТурЕКСПО»

МАНСАНА:: Туристична агенція. Відпочинок на морі. Екзотичний відпочинок. Екскурсійні тури. Гірськолижні тури.